hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi gazdaságok: így kell kiszámítani a tagok jövedelmét

  • Lepsényi Mária adószakértő

A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, ezért is érdemes a legfontosabb tudnivalókat már most áttekinteni. Gyakori eset, hogy a családi gazdaság létszámát bővítik a kedvezőbb adózási feltételek miatt.

A családi gazdaságokra és őstermelőkre vonatkozó szabályozás megújításával egyszerűsítené a kormány a mezőgazdasági termelők adózási környezetét, és növelné az adómentességi értékhatárokat – adta hírül nemrégiben honlapján az agrárkamara. A közös őstermelői tevékenység és a jelenlegi családi gazdaság működési formáinak összevonásával új működési formaként szeretnék bevezetni az őstermelők családi gazdaságának intézményét.

A javasolt módosítások előbb-utóbb megjelennek az Országgyűlés honlapján is, így mód lesz arra, hogy a változásokra az őstermelők időben felkészüljenek. Ennek azért is jelentősége lesz, mivel az új szabályok ismeretében nem mindegy, hogy az őstermelő 2020 vonatkozásában milyen gazdasági döntéseket hoz az adóév vége előtt.

A 2020. adóévet illetően viszont még a régi szabályok szerint kell lezárni. A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, ezért érdemes a legfontosabb tudnivalókat áttekinteni. Gyakori eset, hogy a családi gazdaság létszámát bővítik a kedvezőbb adózási feltételek miatt.

A személyi jövedelemadóról (szja) szóló törvény 6. számú melléklet III. fejezetének e) pontja szerint a családi gazdálkodó és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagjai az őstermelői bevételükből a közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodó őstermelőkre vonatkozó szabályok figyelembevételével kötelesek megállapítani a jövedelmüket. Ez azt jelenti, hogy az őstermelői tevékenységből származó bevétel és az annak megszerzése érdekében felmerült kiadás összegét el kell osztani a családi gazdaságban közreműködő – a családi gazdálkodót is beleértve – tagok számával, és ebből kiindulva kell megállapítani családtagonként a jövedelmet.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül szemléltetjük, mire kell ügyelniük a családi gazdaságok vezetőinek, hogy a minden tag számára a legkedvezőbb adózási lehetőséggel élhessenek!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink