876 találat a(z) bevétel cimkére

Helyesbítő számla könyvelése Kérdés

2017. január hónapban kiállított helyesbítő számlával módosítottuk a 2016. november havi szolgáltatás nyújtásáról kiállított számlát, melynek nincs áfatartalma. Mérlegfordulónap 2016. 12. 31., mérlegkészítés időpontja 2017. 02. 28. Kérdésünk, hogy 2016. évben (bevételcsökkenésként) vagy 2017. évben (elhatárolásként) kell könyvelni?

Katára való áttérés Kérdés

Segítséget szeretnék kérni az alábbi adatokkal kiállított számla értelmezéséhez: Számla kelte 2016.02.06 Teljesítés időpontja: 2016.02.16 Fizetési határidő: 2016.02.16 A számla kifizetésének napja 2016.02.08 A számla szövege 2016 januári jutalék Biztosításközvetítéssel foglalkozó egyéni vállalkozó 2016. januárban tételes költségelszámoló, 2016. februártól a kata szerinti adózást választotta. Fenti számla, melyik időszak bevételébe számít? Köszönettel: Szabó-Szűcs Csilla

Kamarai hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. július 1-jétől az igazságügyi szakértőknek kötelező a számlában felszámítani az igazságügyi kamarának járó 1000 forint kamarai hozzájárulást. Ez vállalkozói bevételnek számít, majd költségként leírható, vagy adóalapba be nem számító bevétel? Jelentősége csak annyiban van – ha vállalkozói bevétel –, hogy ez befolyásolhatja az alanyi mentesség értékhatár átlépést, illetve katás vállalkozónál a 40 százalékos alap számítását. Köszönettel CSCS

Szünetelés alatti egyéni vállalkozó adóbevallása Kérdés

Tisztelt Szakértó Úr/Asszony! Egy egyéni vállalkozó szünetelteti 2016.03.01-től a vállalkozását, de a szünetelés előtt eladta az árukészletét, aminek nagyobb része a szünetelés alatt havonta folyik be a bankszámlájára. Szeretném tudni, hogy megfelelő-e, ha magánszemélyként valljuk be a havonta beérkező összeget, mivel szünetelés alatt nem lehet bevallást leadni. HIPA-bevallást biztosan nem kell, arra kaptam válasz az Adóirodától, de a 1653-ra az adóhivatal két ügyfél szolgálatosa sem mond egyformát. A bevallás közeli leadása miatt, kérem szépen a sürgős válaszukat! Köszönettel: T.K.

Kata és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó, aki kata alá tartozik. 2016 decemberében kiállított számlája nem folyt be csak 2017 januárjában. Ha ez a számla érték befolyt volna, akkor átlépte volna a 6 millió forintos alanyi mentes határt az áfában és a kata határt is. Ezt a számlát kata szerint már 2017. évi bevételnek fogja számolni, de áfa szempontjából figyelembe kell venni az értékhatár számításában?

Családi gazdálkodás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdálkodó és 4 fő a családi gazdálkodásba bejegyzett családi gazdaság adózásával kapcsolatban szeretném kérdezni: ez a családi gazdálkodás 2017 folyamán több, a családi gazdálkodásában használt tárgyi eszközét értékesíteni kívánja. Az alábbi példában egy 2017-es tervet vezetek le, ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Bevételek: 1. Mg-i termék értékesítés árbevétele: 40 000 000 2. Támogatások / földalapú stb/ : 8 000 000 3. Tárgyi eszk. értékesítés bevétele : 100 000 000 Összes bevétele a gazdaságnak: 148 000 000 /29 600 e Ft/fő/ Költségek: 1. anyagbeszerzés: 32 000 000 2. egyéb: 6 000 000 3. értékesített tárgyi eszk. mar.értéke 19 600 000 4. kistermelői ktg átalány (bev. 40%-a) 59 200 000 Összes költség családi gazdálkodás 116 800 000 (23 360 e Ft/fő Jövedelem: 31 200 e Ft (6240 e Ft/fő) elhat.veszt. (38 000 e Ft), de 50% 15 600 e Ft (3120 e Ft/fő) Ezen 31 200 000 Ft/fő jövedelem után fizet mindenki: 15% szja-t és 27% ehót? Kérdésem, hogy helyes-e ez a levezetés? Különösképpen a kistermelői költségátalányra gondolok. A vázolt esetben figyelembe vehető-e a költségek között? Van-e eltérés abban az esetben ha a fő családi gazda egyéni vállalkozásban végzi ezt és évi kb: 300-500 e Ft közötti bevétele származik hóeltakarításból? Szíves válaszát előre is köszönöm: Hideghéty Blanka

Több telephely pénztárkezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. több telephelyen végez palackértékesítést. A telephelyeken a pénzügyi elszámolás havonta egyszer hó végén történik. A társaságnak egy pénztára van, ahová a hónap utolsó napján kerül bevételezésre az eladott áru értéke. Az értékesítésekről a nyugta természetesen az értékesítéskor kiállításra kerül. Helyes-e ez az eljárás, vagy másképpen kellene kezelni ?

Külföldi ingatlanhoz kapcsolódó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar állampolgár magánszemély a 2016. évben előfoglalási szerződéssel 1db, Csehország területén található ingatlant foglalt le Csehországban úgy, hogy nem lépett tulajdonviszonyba. Erről a jogról bizonyos különbözet fizetése fejében lemondott egy másik személy részére. A foglalási díj az ingatlan értékének 15%-a, melyet kifizetett a magánszemély, majd családi okok miatt lemondott róla magasabb díj fejében. A nevet a beruházó átírta a saját nyilvántartásában. A magyar magánszemély így ingatlantulajdont nem szerzett, bevétele azonban keletkezett. Kérdés, hogy az említett bevétel adóköteles-e Magyarországon, be kell-e vallani a 2016. évi 16SZJA személyi jövedelemadó bevallásában? Köszönöm előre is a válaszát!

Egyéni vállalkozó által kapott támogatás elszámolása, egyéni vállalkozó járulék-elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kapott a vállalkozás indításához támogatást eszközbeszerzésre, ez a támogatás bevételnek minősül a vállalkozónál? Ha az egyéni vállalkozó csak megfizeti a minimálbér után a járulékokat, nem vesz fel jövedelmet, akkor mely járulékokat lehet költségként elszámolni a szochon és a szakképzésen kívül? Költsége-e a vállalkozásnak a nyba 10%, eba 7%, mpj 1,5%? Vagy adóalapba nem tartozó kiadás? Válaszukat köszönöm.

Bitcoin-bányászat adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem új tevékenységével kapcsolatban szeretnék kérdést feltenni, ami Bitcoin-bányászat lenne. Ennek lényege, hogy ügyfelem számítógépeket vásárol, melyek kizárólagos feladata a Bitcoin-adatbányászat, aminek "jutalmaként" Bitcoin fizetőeszköz íródik jóvá ügyfelem Bitcoin számláján. Ezt bármikor az aktuális átváltási árfolyamon dollárra válthatják, és így a társaság folyószámláján megjelenik az összeg. Kérdésem, hogy a Bitcoin-bányászat során mikor keletkezik bevétele a társaságnak? Amikor a Bitcoin jóváíródik a Bitcoin-számlán, vagy amikor a Bitcoint dollárra váltják és az a folyószámlán jelenik meg? A bizonylatolással kapcsolatosan is kérdéseim merültek fel, hiszen a Bitcoin egyfajta ellenérték, de számla kiállítására nem kerül sor és így áfa sem merül fel. Az áfabevallásban nem tudom sem termékértékesítésnek, sem szolgáltatás nyújtásnak besorolni. Van a Bitcoin-kérdéskörre elérhető adózási és számviteli gyakorlat?

Nyugdíj korlát – katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ha valaki korhatár előtti nyugdíja mellett dolgozik és túllépi az úgynevezett kereseti korlátot, szüneteltetni kell a nyugdíját. Ezt a szabályt hogyan kell alkalmazni egy katás egyéni vállalkozónál? A katás bevételt, vagy annak 60 százalékát kell figyelni, vagy az itt szerzett jövedelme nem befolyásolja a nyugdíjat?

Beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2015. év végi beszámoló adatait szeretném a 2017-es beszámoló nyitó adatai közé felvinni. Az átsorolás lesz a kérdésem. Jól gondolom, hogy a 2015-ös mérlegben kimutatott rendkívüli bevételt és ráfordítást az egyéb bevétel és ráfordítás/eredménykimutatás soron kell kimutatni? Ha 2015-ben az adózott eredmény tegyük fel 1000 eFt volt, a mérleg szerinti eredmény viszont nulla (mert jóváhagyták osztalékként), akkor a 2016-os beszámoló előző évi sorában hogyan kell ezt szerepeltetni? Ráadásul a 2015-ben jóváhagyott osztalék nagy része kifizetésre is került 2015-ben, csak kis része maradt fenn a 2016. év eleji kifizetésre. Nem tudom, ez befolyásolja-e az átsorolást. Köszönettel várom válaszukat.

Magánszemély bérbeadó és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségüket: adószámos magánszemély (áfa szempontjából alanyi adómentes) ingatlan-bérbeadásból szerez jövedelmet. Emellett a nyári hónapokban (szintén magánszemélyként) egyéb szálláshelyadási szolgáltatással is foglalkozik. Ezen tevékenységére vonatkozóan az átalányadózást választotta (max. 90 nap/éves szabály betartásával). A kérdésem konkrétan az lenne, hogy a 8 millió forintos áfa alanyi mentességi határ figyelésénél össze kell-e vonni a két tevékenységből származó jövedelmet? Ugyanis a fizető vendéglátásra vonatkozó bevételt (mivel átalányadó szerint adózik) nem is kell feltüntetni az szja bevallásban (plusz pl. egy jövedelemigazolás igénylésénél sem számít jövedelemnek a fizető vendéglátásból szerzett bevétel...). Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel maradok!

Társasházi közös helyiségek használati díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társasházi közös tulajdonban lévő helyiséget a társasházban lakó tulajdonosok használják. A használatért a társasháznak díjat fizetnek. Kérdésünk az volna, hogy az ebből származó bevétel után kell-e adót fizetnie a társasháznak?

Őstermelők: így változtak a járulékfizetési, értékcsökkenési szabályok Cikk

Január 1-jétől módosultak a mezőgazdasági őstermelők járulékfizetésére vonatkozó szabályok. Változtak a tárgyi eszközök értékesítésekor kapott, előlegként megszerzett bevételre, valamint az ilyen eszközök megvásárlásakor átadott előleg költségként történő elszámolására vonatkozó szabályok.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink