adozona.hu
Részesművelés és feles bérlet: mi minősül bevételnek?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Reszesmuveles_feles_berlet_BXS4ST
Részesművelés és feles bérlet: mi minősül bevételnek?
A föld hasznosításának részesművelés jogcímén történő átengedése nem feleltethető meg az Szja tv. szerinti termőföld-haszonbérbeadásnak, így a részesművelési szerződés alapján megszerzett bevétel nem tekinthető termőföld bérbeadásából származó bevételnek, az – attól függően, hogy ezt a tevékenységet a tulajdonos milyen formában végzi – önálló tevékenységből származó, illetőleg egyéni vállalkozói vagy mezőgazdasági őstermelői bevételnek minősül.
A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (Földforgalmi törvény) 38. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a föld tulajdonosa, haszonélvezeti jog fennállása esetén a haszonélvező a föld használatát, hasznosítását más javára haszonbérlet, feles bérlet, részesművelés, illetve szívességi földhasználat jogcímén engedheti át.
Részesművelésre vonatkozó szabályok
A részesművelésre vonatkozó részletes szabályokat a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról rendelkező 2013. évi CCXII. törvény (továbbiakban: Fétv.) tartalmazza.
A Fétv. 67. §-ában foglaltak értelmében a részesművelési szerződés a földhasználati szerződések egyik típusa, amelyben a szerződő feleknek meg kell állapodniuk a föld hasznosítására, megművelésére vonatkozó lényeges körülményekben (mit termeljenek, a különböző feladatokból az egyes felek milyen részt vállalnak, a megtermelt termény, elért nyereség, felmerült veszteség milyen arányban oszlik meg közöttük, ki jogosult a képviseletre stb.).
A részesművelési szerződés alapján a föld a szerződő felek közös használatába kerül, a részesművelők mindegyike jogosult a föld teljes területének – használati megosztás nélküli – használatára.
A Fétv. 67. § (9) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a 67. §-ban nem szabályozott kérdésekben a részesművelési szerződésre a Földforgalmi törvénynek a haszonbérleti szerződésre vonatkozó szabályai az irányadók.
A részesművelési szerződés lényege tehát az, hogy a föld tulajdonosa használati jogosultságot enged a részesművelőnek a földterület egészén vagy annak egy részén, és a felek közötti megállapodás alapján a tulajdonos is részesül a közös tevékenység során megtermelt terményekből, az elért nyereségből.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, miben tér el egymástól a haszonbérleti szerződés és a részesművelési szerződés, valamint hogy mi minősül bevételnek részesművelés és mi feles bérlet esetén!
A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)