270 találat a(z) betegszabadság cimkére
Folyamatos táppénz áthúzódása a következő évre Kérdés
Egy munkavállalónk már 2015 szeptember óta folyamatosan táppénzen van. Február 18-án lejár a határozott idejű szerződése. Január 1-jétől táppénzt vagy betegszabadságot kell részére elszámolni?
A betegszabadság inkább viszony, mint szabadság. Miért is? Cikk
Melyik az a szabadság, ami nem is az, és mégis? Hol kezdődik a betegszabadság, hol végződik, és mikortól táppénz? Hogyan kell kiadni, nyilvántartani? Mi a teendő, ha munkaszüneti napra esik? Mindent megtudhat.
Betegszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy 6 órás dolgozó, aki december 28-án kórházba került, és várhatón pár hétig betegállományban marad. Év végéig (december 28. - december 31.) 4 nap betegszabi járt 2015-ben (korábban nem volt beteg) 2016. 01. 01. fizetett ünnep, 2016. 01. 04-tól kezdem újból a 2016-os évre járó 15 nap betegszabadságot számolni? 2016. 01. 01-re rendesen távolléti díjban részesül? Köszönöm!
Betegállomány Kérdés
Tisztelt Szakértő! A férjemet baleset érte, és egy hónapot volt kórházban, majd most betegállományban van. Azt tudom, hogy 15 napot a cégünk fizet, de a betegnek miért kell 2 év munkaviszonyt igazolnia? A könyvelő azt mondta, hogy nem tudja leadni a papírt, mert 2 év munkaviszonyt igazolni kell a betegnek, és nálunk csak 2015. 07. 08-tól dolgozik. Ezt miért kell? Miért nem ellenőrzi a tb központilag? Ez valóban így van? Köszönettel: Kovács Éva
Betegszabadság több munkáltatónál Kérdés
Az egyik kollégánk, aki év közben lépett be, megbetegedett. Időközben kiderült, hogy a korábbi munkahelyén a 15 nap betegszabadságot kimerítette. Az OEP tőlünk is kéri az időarányosan kiadható betegszabadság kiírását. Kérdésünk az, hogy melyik lehetőség a valós: egy évben 15 nap betegszabadság jár, ha azt a munkavállaló az első munkahelyén kihasználta, akkor a további betegnapjaira táppénz jár, vagy a másik nézőpont szerint minden munkáltatónak ki kell adnia az éves betegszabadság időarányos részét a 15 napnak, függetlenül attól, hogy az adott évben hány betegszabadságnapot használt már fel a dolgozó?
Betegszabadság helyett fizetett szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló kérheti-e, hogy az orvos által igazolt 2 nap betegszabadságra jogosító távollétből 1 napot szabadságként vegyünk figyelembe a bérszámfejtésnél? A munkáltató a szabadsághoz hozzájárul. Köszönettel: Csákányos Katalin
Beteg vagy szimuláns? Ezt lehet, és ezt kell tenni Cikk
A munkavállalók gyakran betegen, lázasan is dolgoznak, mert féltik az állásukat, vagy a helyettesítési nehézségek miatt nem tehetik meg, hogy otthon gyógyuljanak. De mit tehet a munkáltató, ha arra gyanakszik, munkavállalója nem is betegség miatt maradt távol?
Betegszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra irányul, hogy, ha egy leendő munkavállalóval a munkaszerződést megkötjük, úgy, hogy másnap kell munkába állnia (szerződése is ettől a naptól szól), a 1041-es bejelentése is megtörténik, de Ő nem jelenik meg munkavégzésre, mert beteg lett, és hoz róla igazolást, akkor a betegszabadság számfejthető részére? Köszönöm.
Öregségi nyugdíjas keresőképtelensége, munkajogi helyzete. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Öregségi nyugdíjas munkavállalónk (2012.05.01-jétől) 2014. 08.01-jétől keresőképtelen állományba került – részére a 15 munkanap betegszabadságot számfejtettük, majd havonta számfejtéskor – táppénzre nem jogosultként rögzítettük. Kérdésem lenne; – az ő esetében is figyelem a 365 nap keresőképtelenséget, mely 2015. augusztus 18-án lejárt, ha igen, mi a munkavállaló munkajogi helyzete, mint munkáltató mi a kötelezettségem jelenleg – munkaviszony megszüntetése, felmondás, szabadság 2015. évre? Sajnos keresőképtelensége hosszabb ideig tart, neki is kellett volna a 240 napon túli keresőképtelenségét felülvizsgáltatni a háziorvosnak? Köszönöm válaszát.
Tanulóknak fizetett betegszabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban szeretném a véleményét kérni, hogy a tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulók részére számfejtett betegszabadság adóköteles kifizetésnek minősül vagy sem?
Betegszabadság vagy munkanap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónknak június 8-án felmondtunk, június 9. napján kezdődő 35 nap felmondási idővel. Felmondását június 8-án 12.20 -kor átvette, majd ebédidőben elment a háziorvoshoz, és táppénzre vették június 8-ától. Az orvosi igazoláson annyi szerepel, hogy keresőképtelen állományba vették június 8-án. A délelőtt, délután nincs aláhúzva. A bérét június 8-ára betegszabadságként számfejtettük. Ő normál munkaidőben dolgozott, minden nap 8-16 óráig. Most kifogásolja, hogy a számfejtés rossz volt, mert június 8-ára 5 órai teljes munkabért kér, és a 3 órára járna csak a betegszabadság részére. Kérem, amennyiben lehetőségük van rá, szíveskedjenek válaszolni kérdésemre, mert július 26-áig tehetjük ezt meg, utána munkaügyi bírósághoz fordul. Előre is köszönöm a válaszukat.
Betegszabadság/táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Várandós kismama előrehaladott terhessége (8. hónapos) miatt munkáját nem tudja ellátni. Amennyiben a háziorvos keresőképtelennek nyilvánítja, de nem veszélyeztetett terhes, jól értelmezem-e, hogy az eb-törvény 46. § (2) bekezdésében foglaltak alapján azonnal táppénzt kap, a munkáltatónak nem kell a részére betegszabadságot biztosítani? (Az említett jogszabályhely szerint a 44. § a) és f) pontjában említett keresőképtelenség esetében táppénzre legkorábban a betegszabadságra való jogosultság lejártát követő naptól jogosult. A várandósság miatti keresőképtelenséget viszont a 44. § b) pontja rögzíti.) Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Munkaidőkeret Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaidőkerettel kapcsolatban lenne kérdésem. Féléves keretben dolgoznak a munkavállalók ebben a félévben, elvileg 1000 óra a ledolgozandó óraszám. – Betegszabadság, illetve szabadság esetén, ha arra a napra mondjuk 6 vagy 12 órát kellett volna dolgozni, a keretbe hogyan kell azt elszámolni? Rendesen, 8 órában, vagy ahogy a beosztásban dolgozott volna a munkavállaló? – A táppénz kieső idő a keretnél, tehát nem kell beleszámolni, csak a betegszabadságot? Előre is köszönöm válaszát!
Betegszabadság piros betűs napon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betegszabadság esetén a piros betűs ünnep (például május 1.) beleszámít-e a 15 napba azoknál, akik havibéresek, hétfőtől péntekig dolgoznak? Köszönettel.
Betegszabadság számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre várom mielőbbi válaszukat. Hogyan számoljuk a betegszabadságot határozott időre kötött szerződés esetén? Alkalmaztunk egy munkavállalót határozott időre kötött munkaszerződéssel 2015. 03. 16.-2015. 04. 30-ig. A munkavállaló 2015. 04. 09. napjától táppénzes állományban volt. A betegszabadság számításánál nem az év végéig terjedő időszakot hanem a határozott időre kötött szerződés napjait vettük figyelembe úgy ahogyan a szabadság számítását vesszük alapul. A pénztár felszólított bennünket, hogy a betegszabadságot év végéig számoljuk el, mivel ez nem a szabadság kiszámítása alá esik. A munka törvénykönyvében sajnos erre a konkrét esetre a 126. paragrafusban iránymutatás nincs.