253 találat a(z) betegszabadság cimkére

Betegszabadság igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató meg fogja szüntetni. A munkavállaló a közigazgatásban 2017. január 5-étől dolgozik. A munkaszerződésben a munkáltató megjelölt egy faladatkört. A 3 hónap próbaidő lejárt. Május hóban egy másik munkakörbe osztották be a munkavállalót, amiről munkaszerződés-módosítás nem készült. Szeptember 1-jétől újabb munkakörbe került a munkavállaló, amiről munkaszerződés-módosítás szintén nem készült. A munkáltató azt mondja, hogy az újabb próbaidőt szeptember hótól számítja. Szeptember végén majd megmondja, hogy hajlandó továbbfoglalkoztatni a munkavállalót vagy sem. A munkavállalónak egy évre 30 nap szabadság jár, amiből 10 napot vett ki. Kérdésem az, hogy amennyiben a munkáltató szeptember 30-ával felmondja a munkavállaló munkaviszonyát, abban az esetben a munkavállaló hogyan kapja meg a szabadságát? Miután a munkáltató felmondott a munkavállalónak, akkor a munkavállaló a betegszabadságot még igénybe veheti-e? Köszönöm a válaszát.

Eltérhet-e a munkáltató a betegszabadságra irányadó szabályoktól? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: eltérhet-e a munkáltató a munkavállaló javára az Mt. 126. § (1) bekezdésétől? Tehát adhat-e/fizethet-e ki egy évben több betegszabadságot, mint 15 nap?

Betegszabadság vagy táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk tavaly novemberében megbetegedett, és azóta is táppénzen van folyamatosan. Ebben az évben január hónapban az első 15 munkanapra betegszabadságot kellene számfejteni, vagy a tavalyról húzódó betegség miatt nincs ilyen kötelezettség, s folyamatosan táppénz kerüljön megállapításra január 1-jétől? Köszönettel: Juhász Katalin

Betegszabadság ideje alatt megszűnő munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük szíves válaszukat – törvényi hivatkozással – az alábbi kérdésünkre. Kft. dolgozójának munkaviszonya közös megegyezéssel megszűnik 2017. 06. 15-én. (Közös megegyezéssel szűnik meg, melyről szóló megállapodás már aláírásra került.) Beteget jelent 2017. 06. 12-én (8-as kóddal – egyéb táppénz). Jól gondoljuk-e, hogy részére 4 nap betegszabadság jár 06. 12-étől 15-éig, és munkaviszonya június 15-én megszűnik? Előfordulhat, hogy a munkáltató köteles kifizetni a munkaviszony megszűnését követő betegszabadságot is 15 napig? Segítségüket köszönjük!

Baleseti táppénz igénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató nem működtet kifizetőhelyet. Amennyiben a munkavállalót a munkahelyén, munkavégzés közben baleset, sérülés éri, mi a helyes módja a baleseti táppénz igénylésnek? A foglalkoztatói igazolást baleseti táppénz igényre töltjük ki, és amíg az egészségbiztosító el nem bírálja, addig az adott időszakra betegszabadságot fizetünk, majd ezt visszavonjuk amikor az üzemi baleset tényét megállapították? Vagy pedig az a helyes eljárás, hogy nem fizetünk betegszabadságot sem, és megvárjuk az egészségbiztosító határozatát, hogy megítélte-e a baleseti táppénzt? Válaszát köszönöm

Nyugdíjas munkaviszonya szünetel-e betegség alatt? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló a 15 nap betegszabadság letelte után is táppénzen lesz. Az lenne a kérdésem, hogy a táppénz idejére, amíg nem kap ellátást, kell-e szüneteltetni a munkaviszonyt (mint például fizetés nélküli szabadság esetén)? Válaszát köszönöm!

Munkáltatói felmondás egészségügyi alkalmatlanság miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony/Szakértő Úr! A 2017.03.04. napján, "Keresőképtelen munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése" cím alatt adott válaszukhoz kapcsolódóan az alábbi kérdésekkel fordulok Önökhöz: 1. A vonatkozó bírói gyakorlat alapján is jól tudjuk, hogy egészségügyi alkalmatlanságot a keresőképtelenség alatt megállapítani nem lehet? 2. Jogszerűen megszüntetheti a munkáltató egy olyan munkavállaló munkaviszonyát egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, ha a keresőképes időszakban orvosi alkalmassági vélemény alapján megállapításra kerül, hogy a munkavállaló a munkaköre ellátására alkalmatlan, azonban a munkavállaló ismét betegszabadságra/ táppénzre megy? Szíves válaszaikat előre is köszönöm. Tisztelettel:

Munkaszüneti napra járó bér betegszabadság esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló havidíjas, havi 127 500 forint a bruttó bére. 2017. március 9-28-áig betegszabadságon volt, 29-étől keresőképes. A bérszámfejtő program munkanapokra – 9 nap – számol 52 159 forintot, betegszabadságra – 13 nap – számol 52 707 forintot, az összes adóalap: 104 866 forint. Úgy érezzük, hogy a munkaszüneti napra nincs számolva semmi. Ebben kérjük állásfoglalásukat, mivel mi úgy értelmezzük a jogszabályt, hogy munkaszüneti napra 70 százalékos távolléti díj járna. Válaszukat köszönjük. Üdvözlettel: Handlné Bárány Júlia

Törthónap és levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló hozzájárulása esetén (munkabérből való levonás) akármennyit le lehet vonni vagy ott is "csak" meghatározott részt? Illetve ha törthónap után történik kifizetés vagy például betegszabadság után, akkor az 1/3-ad rész (eltérő szabály esetén több) számítási alapja az 1 havi távolléti díj nettó összege, 1 havi alapbér nettó összege, vagy annak egy része, amit az adott hónapban ki fog fizetni a munkáltató? Esetleg ezektől eltérő? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

Szochokedvezmény betegszabadság után Kérdés

A betegszabadság a számviteli törvény szerint szociális hozzájárulás. A munka törvénykönyve szerint viszont munkabér. Ha munkabérnek tekinthető, lehet-e szociális hozzájárulási adó kedvezményt érvényesíteni szakképzettség nélküli dolgozó után?

Új ügyvezető táppénze Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy speciális helyzet állt elő egy ügyfelemnél: az eddig munkaviszonyban alkalmazottként foglalkoztatott fiú átvette édesanyjától a cég irányítását és tulajdonjogát 2017.01.12-én. Másnap, tehát 2017.01.13-án az új ügyvezető kórházba került és előreláthatólag sokáig betegállományban lesz. Cégbírósági végzés még nincs a változásról. A kérdésem az lenne – mivel a januári bért számfejteni kellene –, hogy ha eddig egy napot nem dolgozott még főállású társas vállalkozóként, akkor nem jár neki táppénz? Gondolom mint alkalmazottnak betegszabadságot már nem számfejthetek, és nem igényelhetek táppénzt mert hivatalosan már nem alkalmazott. Válaszukat előre is köszönöm!

Főállású társas vállalkozó táppénz lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a tanácsukat kérni, ha főállású társas vállalkozó betegállományban van, van-e lehetősége táppénzt igényelni? Járulékfizetésének eleget tesz a garantált bérminimumot alapul véve, de jövedelmet nem vesz ki, csak a járulékot fizeti. Még egy kérdés, hogy betegszabadsággal itt kell-e számolni? Válaszukat köszönöm.

Betegszabadság vagy táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk alkalmazottja 2016 októberében kórházba került súlyos szívbetegséggel, december óta folyamatosan otthonában folytatja a táppénzes állományát. Októberi kórházi tarózkodása első napjaira figyelembe lett véve a 2016. évi betegszabadsága, most, amikor új évet kezdünk akkor január 1-jétől ismét elkezdődik a 15 napi betegszabadság számítása, vagy folytatódik a táppénze és majd a következő betegségnél kezdődik a betegszabadság számítása? Szeretném megtudni, mi van a betegszabadság számításával, ha a dolgozó ledolgozza az ünnepnapot megelőző szabadnapot az előírt időben, de ő a szabadnapon kórházban van? Ez volt november 1-jén, amikor ledolgoztuk a hétfői október 31-ei napot előre. A betegszabadságot 31-ére kell-e számítani, vagy az szabadnapnak számít, tehát a munkanapra járó betegszabadságnak nem része?

Betegszabadság idejére jár a helyettesítési díj 70 százaléka? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 52. § (2)–(6) bekezdéseiben szabályozott a helyettesítési díj megállapíthatóságának kérdésköre, mely szerint a kormánytisztviselőt illetményén felül külön díjazás (helyettesítési díj) is megilleti azokban az esetekben: Nem jár helyettesítési díj, ha - a helyettesítés a kormánytisztviselő munkaköri kötelezettsége, kivéve, ha a helyettesítésre azért van szükség, mert a helyettesítésre okot adó munkakör nincs betöltve, feltéve, ha a helyettesítés időtartama a harminc napot meghaladja, illetve - a helyettesítés rendes szabadság miatt szükséges. A Kttv. 52. § (4) bekezdésének alkalmazása szempontjából tartós távollétnek minősül, ha a kormánytisztviselő – az évi rendes szabadságon vagy a tanulmányi célú mentesítésen túl – a feladatai ellátásában 30 napot meghaladó időtartamban akadályoztatva van, így különösen: - a keresőképtelenséget okozó betegség 30 napot meghaladó időtartama, - a 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság stb. A kormánytisztviselőt a 144. § (3) bekezdése alapján illetmény illeti meg a) a szabadság, b) 79. § c)–g) és i) pontjaiban meghatározott esetekben, d) a munkaszüneti nap miatt kiesett időre. (4) Az illetmény 70%-a jár a betegszabadság tartamára Fentiekre tekintettel a betegszabadság idejére a helyettesítési díj kifizetésekor is a 144. § alapján szükséges eljárni?

Betegszabadság egyik évről másikra átnyúló folyamatos táppénz esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó 2016 decemberétől 2017-ben jelenleg is folyamatosan betegállományban van. Évi 15 nap betegszabadságát decemberben pont kimerítette. Kérdésem, hogy 2017 januárjában újrakezdődik-e a 15 nap betegszabadsága, vagy a decemberi 15 nap betegszabadság letelte után januárban már táppénz jár neki. Azaz, hogyan kell eljárni, ha a betegállomány egyik évről a másikra átnyúlik? Tisztelettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felügyelőbizottsági tagok jelentése a NAV felé

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink