289 találat a(z) betegszabadság cimkére

Szochokedvezmény betegszabadság után Kérdés

A betegszabadság a számviteli törvény szerint szociális hozzájárulás. A munka törvénykönyve szerint viszont munkabér. Ha munkabérnek tekinthető, lehet-e szociális hozzájárulási adó kedvezményt érvényesíteni szakképzettség nélküli dolgozó után?

Új ügyvezető táppénze Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy speciális helyzet állt elő egy ügyfelemnél: az eddig munkaviszonyban alkalmazottként foglalkoztatott fiú átvette édesanyjától a cég irányítását és tulajdonjogát 2017.01.12-én. Másnap, tehát 2017.01.13-án az új ügyvezető kórházba került és előreláthatólag sokáig betegállományban lesz. Cégbírósági végzés még nincs a változásról. A kérdésem az lenne – mivel a januári bért számfejteni kellene –, hogy ha eddig egy napot nem dolgozott még főállású társas vállalkozóként, akkor nem jár neki táppénz? Gondolom mint alkalmazottnak betegszabadságot már nem számfejthetek, és nem igényelhetek táppénzt mert hivatalosan már nem alkalmazott. Válaszukat előre is köszönöm!

Főállású társas vállalkozó táppénz lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Abban szeretném a tanácsukat kérni, ha főállású társas vállalkozó betegállományban van, van-e lehetősége táppénzt igényelni? Járulékfizetésének eleget tesz a garantált bérminimumot alapul véve, de jövedelmet nem vesz ki, csak a járulékot fizeti. Még egy kérdés, hogy betegszabadsággal itt kell-e számolni? Válaszukat köszönöm.

Betegszabadság vagy táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk alkalmazottja 2016 októberében kórházba került súlyos szívbetegséggel, december óta folyamatosan otthonában folytatja a táppénzes állományát. Októberi kórházi tarózkodása első napjaira figyelembe lett véve a 2016. évi betegszabadsága, most, amikor új évet kezdünk akkor január 1-jétől ismét elkezdődik a 15 napi betegszabadság számítása, vagy folytatódik a táppénze és majd a következő betegségnél kezdődik a betegszabadság számítása? Szeretném megtudni, mi van a betegszabadság számításával, ha a dolgozó ledolgozza az ünnepnapot megelőző szabadnapot az előírt időben, de ő a szabadnapon kórházban van? Ez volt november 1-jén, amikor ledolgoztuk a hétfői október 31-ei napot előre. A betegszabadságot 31-ére kell-e számítani, vagy az szabadnapnak számít, tehát a munkanapra járó betegszabadságnak nem része?

Betegszabadság idejére jár a helyettesítési díj 70 százaléka? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (a továbbiakban: Kttv.) 52. § (2)–(6) bekezdéseiben szabályozott a helyettesítési díj megállapíthatóságának kérdésköre, mely szerint a kormánytisztviselőt illetményén felül külön díjazás (helyettesítési díj) is megilleti azokban az esetekben: Nem jár helyettesítési díj, ha - a helyettesítés a kormánytisztviselő munkaköri kötelezettsége, kivéve, ha a helyettesítésre azért van szükség, mert a helyettesítésre okot adó munkakör nincs betöltve, feltéve, ha a helyettesítés időtartama a harminc napot meghaladja, illetve - a helyettesítés rendes szabadság miatt szükséges. A Kttv. 52. § (4) bekezdésének alkalmazása szempontjából tartós távollétnek minősül, ha a kormánytisztviselő – az évi rendes szabadságon vagy a tanulmányi célú mentesítésen túl – a feladatai ellátásában 30 napot meghaladó időtartamban akadályoztatva van, így különösen: - a keresőképtelenséget okozó betegség 30 napot meghaladó időtartama, - a 30 napot meghaladó fizetés nélküli szabadság stb. A kormánytisztviselőt a 144. § (3) bekezdése alapján illetmény illeti meg a) a szabadság, b) 79. § c)–g) és i) pontjaiban meghatározott esetekben, d) a munkaszüneti nap miatt kiesett időre. (4) Az illetmény 70%-a jár a betegszabadság tartamára Fentiekre tekintettel a betegszabadság idejére a helyettesítési díj kifizetésekor is a 144. § alapján szükséges eljárni?

Betegszabadság egyik évről másikra átnyúló folyamatos táppénz esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó 2016 decemberétől 2017-ben jelenleg is folyamatosan betegállományban van. Évi 15 nap betegszabadságát decemberben pont kimerítette. Kérdésem, hogy 2017 januárjában újrakezdődik-e a 15 nap betegszabadsága, vagy a decemberi 15 nap betegszabadság letelte után januárban már táppénz jár neki. Azaz, hogyan kell eljárni, ha a betegállomány egyik évről a másikra átnyúlik? Tisztelettel várom válaszát.

Csed – cafeteria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betegszabadság és szülés előtt a csed alatt adható a cafeteria keretében a készpénz, illetve a SZÉP kártya? Válaszát köszönöm!

betegszabadság Kérdés

Kolléganőm felmondott a két ünnep között, 2016. 12. 22-én. Közölte, hogy a munkában töltött utolsó napja 2017. 01. 16 + 4 nap szabadság (idei arányos + a tavalyi). 2017. 01. 10-én bejelentette, hogy megbetegedett. Kérdésem az, hogy ilyen esetben időarányosan vagy a teljes betegség idejére el kell számolnom a betegszabadságot?

Betegszabadság igénybevétele Kérdés

Ha a munkavállaló december 16-ától betegszabadságát tölti, 2017 évben újra indul a 15 nap betegszabadság és utána jár a táppénz 1 évig? Köszönettel

Táppénz lakhelyelhagyási tilalom alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő problémával fordulok Önökhöz. Munkavállalónk 2016.03.30-án előzetes letartóztatásba került. Munkaviszonyát nem szüntettük meg, a szabadságok kiadása után fizetés nélküli szabadságra vettük. Jelentettük, hogy szünetel a jogviszonya 2016.05.07. óta. December 8-án kiengedték az előzetes letartóztatásból lakhelyelhagyási tilalommal. A lakhely és a munkahely ugyanabban a kerületben található. 2016.12.09-től kiírta az orvos keresőképtelen állományba. A kérdésem az lenne, hogy 15 nap betegszabadság jár neki vagy arányosítani kell, levonva a fizetés nélküli szabadság időtartalmát?Illetve táppénz esetén (kifizetőhely vagyunk) mi lesz majd az irányadó időszak és a táppénz mértéke? Válaszukat előre is köszönöm!

Tanuló betegszabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéssel foglalkoztatott tanulóknak évente 10 nap betegszabadság jár, gondolom, ez naptári év, nem pedig tanév. Ha valaki nálunk 2016. szeptember elsejével (tanulói jogviszony kezdete) elkezdi a tanulmányait, akkor 2016. évre mennyi betegszabadság jár? Ha a fenti gondolatmenet jó, akkor számításom szerint 3 nap. Kérem, hogy pontosítsa, illetve egészítse ki az információimat a fenti témával kapcsolatban. Válaszát előre is köszönöm!

Rehabilitációs ellátás mellett betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. heti 20 órában foglalkoztat munkavállalót, aki rehabilitációs ellátásban részesül. A Rehab. Szakigazgatási Szerv által 2013.07.hónapban meghozott határozat szerint C2 minősítési csoportba tartozik, egészségi állapot mértéke: 47%.(össz.egészségkárosodás: 53%) A határozatban szerepel még: ..."tartós foglalkozási rehabilitációt igényel", .... komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt" Munkabéréből 4+3% egészségbiztosítási járulék, 10% nyugdíjjárulék, 1,5% m.erőpiaci járulék, szja került levonásra. Kérdésem, hogy helyes-e a levonás számfejtése és ha beteg lenne a dolgozó jár-e részére betegszabadság, táppénz? Köszönettel: Reményi Gyné

Munkába járás költségtérítése szabadság, betegszabadság, táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Cégünk megtéríti a dolgozók munkába járási költését (cégnévre szóló számla ellenében a MÁV bérlet 86 százalékát). Az egyik munkavállaló megvásárolta adott hóra szóló bérletét. Adott hóban a 22 munkanapból csupán hó elején 5 munkanapot dolgozott, majd 7 napot szabadságon, s 10 napot betegszabadságon töltött. Rákövetkező hónapban is megvette bérletét (hiszen remélte/tük, hogy gyorsan felgyógyul), ott 5 napot betegszabadságon, 10 napot táppénzen töltött, s a hó végén 6 munkanapot tudott jönni dolgozni. Azóta a kérdés napjáig is folyamatosan dolgozik. Belső szabályzatunk, illetve a munkaszerződése arra vonatkozólag nem tér ki, hogy kieső napok esetében hogyan jár a havi bérletjuttatás. Kérdésem: mi a helyes eljárás? A havi bérletkifizetését korrigáljuk és csak a ledolgozott munkanapokra jár neki a bérlet arányos része, vagy mivel a bérlettel elszámolt, arra nem korrekciót végrehajtani? Az adott munkavállalóról utólag kiderült, hogy a 7 nap szabadsága alatt reprodukciós eljáráson esett át. A további betegszabadsága nem ezen eljárásból adódott, hanem egyéb betegség miatt. Ez jelent-e más elbírálást a fenti témában? Válaszukat előre is köszönöm.

Táppénz és betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a munkavállaló rendelkezik 1 hónap munkaviszonnyal, adható-e betegszabadság vagy táppénz? Korábbi munkaviszonnyal nem rendelkezik. Amennyiben nem jár betegszabadság vagy táppénz, milyen jogcímen lehet elszámolni a távollét idejét? Várom válaszát.

Szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Sajnos nyugdíj előtt pár évvel egy kollégának eltört a lába, hosszabb ideig nem tud dolgozni, jelenleg már a 15 nap betegszabadságát kimerítette, kérdésem az lenne, hogy ha több hónapig van saját jogú táppénzen, amit régi nevén az OEP fizet, az beleszámít-e a szolgálati időbe? A cég a törvény szerinti 1/3 táppénz hozzájárulást fizeti a dolgozó után a NAV-nak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfabevallás szünetelés alatt

Szipszer Tamás

adószakértő

Mennyi kamarához kell kötelezően fizetni?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink