adozona.hu
Betegszabadság, táppénz: a keresőképtelenség jelentősége
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Betegszabadsag_tappenz_a_keresokeptelenseg__E6R2LB
Betegszabadság, táppénz: a keresőképtelenség jelentősége
Mind a betegszabadság, mind a táppénz előfeltétele, hogy a dolgozó keresőképtelen legyen. A keresőképtelenség fennállását minden jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.
A jogviszonyonként történő elbírálás szabályából következően a többes jogviszonyban álló biztosított esetében előfordulhat, hogy míg „A” jogviszonyában keresőképtelen, addig „B” jogviszonyában keresőképes, és miközben „A” jogviszonyában táppénzben részesül, addig „B” jogviszonyában dolgozik. Ezt semmilyen szabály sem tiltja mindaddig, amíg nem ellenkezik az orvos utasításával, illetve nem hátráltatja a gyógyulást.
Segítségre lenne szüksége munkáltatói kérdésekben? |
Az igazolt keresőképtelenségnek munkaviszony esetén első „következménye”, hogy a munkavállalót – függetlenül attól, hogy jogosult-e betegszabadságra vagy táppénzre – mentesíteni kell a munkavégzési kötelezettség alól.
Ezzel párhuzamosan megállapítják az érintett betegszabadságát, kivéve azokat az eseteket, amikor a keresőképtelenség első napjától táppénz jár, ezek közé tartozik például a gyermekápolás vagy a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség.
A betegszabadság lejártát követően (ami a nulladik naptól a 15. munkanapig terjed, a munkaviszony kezdetétől, illetve a felhasznált napok számától függően) kerülhet sor a táppénz folyósítására, feltéve, hogy fennáll a jogosultság. Ennek részleteire nem térünk ki, mindössze egy látszólagos ellentmondást tisztázunk.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példákon keresztül mutatjuk be, mikor, milyen ellátás jár vagy nem jár keresőképtelenség esetén.
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)