886 találat a(z) bejelentés cimkére

Mikor válok tb-kifizetőhellyé? Kérdés

Civil szervezet vagyunk, és a létesítő okirat céljainak megfelelően képzéseket tartunk. 2016. évben 37 megbízási szerződést kötöttünk oktatókkal hosszabb időtartamra (fél év). Az oktatók közül végül 9 megbízott oktatott, és kapott megbízási díjat (ők tb-szempontból biztosítottá váltak). Előre nem tudtuk, kinek, mennyi lesz a megbízási díja, ezért mindenkit bejelentettünk. Törölhető-e 28 megbízott bejelentése, ha nem kapott megbízási díjat, mert nem tartott oktatást a szerződés időtartama alatt? Hogyan kell figyelembe venni a tb-kifizetőhellyé válásnál a 100 fős létszámhatárnál azokat a megbízási szerződéseket, amelyek végül nem keletkeztettek volna bejelentési kötelezettsége, de mivel ezt előre nem tudtuk, óvatosságból inkább mindenkit bejelentettünk. Pontosan a kifizetőhellyé válásnál hogyan kell ezt az esetet figyelembe venni? A bejelentés számít vagy a tényleges biztosítási jogviszony keletkezése (ami a tényleges kifizetés alapján állapítható meg)? Idén több mint 100 képzővel kötöttünk egyéves szerződést, és előre nem tudjuk pontosan, ki, mennyit fog oktatni, és ezután mennyi megbízási díjra lesz jogosult. Hogyan kell helyesen a fentieket a kifizetőhellyé válás szempontjából figyelembe venni?

Selejtezés Kérdés

Cégünknél a raktározott saját előállítású könyvek egy része beázás miatt tönkrement. Selejteznünk kell. Be kell-e jelenteni a NAV-nál? Az érték kb. 2 millió 500 ezer forint.

Alkalmi foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alkalmi jelleggel foglalkoztat munkavállalót. Egy bejelentőlapon 4 napra került sor a bejelentésre, amelyből 2 nap már túlhaladta a havi foglalkoztatási korlátot, azaz a 15 napot. Kérdésem: mivel a hibás bejelentés 4 napra szólt, melyből kettő már túlfoglalkoztatás volt, így elegendő-e a hibás két napra visszamenőleg bejelenteni munkaviszonyba a munkavállalót, vagy mind a négy napra szükséges a munkaviszony bejelentése? Köszönettel.

Teljes munkaidős munkavégzés részmunkaidőben? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft.-nek három tagja van, autójavítással foglalkoznak, ketten a szakmájuk szerint is autószerelők, ők dolgoznak a műhelyben, a harmadik tag Ausztriában dolgozik főállásban, és a kft.-ben ő intézi a papírmunkát, mivel nem ez a szakmája. A két tag a társasági szerződés szerint munkaviszonyban látja el a feladatokat, 8 órára és 161 ezer forintra jelentettem be őket. Most azt kérték, hogy jelentsem át őket Egyéb szolgáltatást nyújtó egység vezetője (1329) munkakörbe és négy órás munkaviszonyba. Szeretném megkérdezni, hogy ez járható lenne? Én ózkodom ettől az átjelentéstől, hisz egész nap a műhelyben vannak, és elmondásuk szerint többet keresnek egy hét alatt, mint Ausztriában egy hónap alatt. Köszönöm a válaszukat: N. Anett

Raktárlétesítés bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk átmeneti jelleggel raktárt bérelt egy szomszédos városban, termelő tevékenységet ott nem folytatunk. Kérdésem az lenne, hogy helyi adó szempontjából be kell-e ott jelentkezni, illetve a NAV-hoz be kell-e jelenteni, ha előreláthatólag év végéig fogjuk bérelni?

Adótraffipax: ezekre a helyekre garantáltan mennek ellenőrök Cikk

Egyebek között a nyugta-kibocsátást, a bizonylatadást, az online pénztárgépekkel kapcsolatos szabályok betartását, továbbá az alkalmazottak bejelentését ellenőrzik több helyszínen az adórevizorok a NAV legfrissebb traffipax információi szerint.

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó esküvői videókat készít. Szeretne majd a rendezvényekre egyszerűsített foglalkoztatás keretében kisegítőt venni maga mellé. A munkaidő jellemzően 16 órától hajnali 2 óráig tart. Abban kérném megerősítését, hogy az egyszerűsített foglalkoztatottat két munkanapra szükséges bejelenteni? Köszönöm

Átlépés katából Kérdés

2013.06.10. óta katás, főállású egyéni vállalkozó 2017.03.31-én kilép a kata alól és 2017.04.01-től belép főállású egyéni vállalkozóként az szja alá. Jól gondolom-e, hogy a katából kilépéssel kapcsolatban az alábbi teendők vannak: 1) 17T101E nyomtatványt 2017. 03 hónapban beadni és a 14. sor „A kata-adóalanyiság megszűnése: Ha a bejelentés hónapjának utolsó napjával nem kívánja alkalmazni a kisadózó adózók tételes adójára vonatkozó rendelkezéseket, ezt a megfelelő sorban elhelyezett X-el jelölheti. A kisadózó vállalkozásra vonatkozó rendelkezéseket a bejelentés hónapjának utolsó napján még alkalmazni kell, az adóalanyiság a következő hónap első napján szűnik meg.” X beírása után a vállalkozó 2017.04.01. napjával már nem tartozik a kata hatálya alá. 2) 17KATA nyomtatvány beadása az adóalanyiság évközi megszűnése esetén: az adóalanyiság megszűnését követő 30. nap, jelen esetben 2017.01.01-2017.03.31-i időszakról 2017.04.30-áig. 3) Helyi iparűzési adó változás bejelentő + bevallás a kata adóalanyiság megszűnését követő 15 napon belül a katás időszakról: 2017.01.01-2017.03.31. időszakról 2017.április 15-éig. 4) 2014. évben beadta a 14T1041 bejelentőlapot: 1341.kóddal főfoglalkozású egyéni vállalkozó, így mivel a státusza nem változik, gondolom, hogy ezzel nincs teendő. Van-e még valami teendő az átlépéssel kapcsolatban? Még egy kérdés: jól gondolom továbbá, hogy az egyéni vállalkozó csak 2019.01.01, napjától választhatja újból a katát?

Lakóingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyéni vállalkozó vagyok, tevékenységeim között nem szerepel a lakóingatlan-bérbeadás. A lakásomat a vállalkozástól függetlenül, magánszemélyként fogom bérbe adni. Ezt a választásomat be szeretném jelenteni a NAV-nak, de nem tudom, milyen formában kellene megtennem. A 17T101E nyomtatványon a bejelentés típusa rovatba a bejelentés vagy a változásbejelentés kerüljön? Bejelentés esetén az A01 tábla 5. sorában megnevezett "jellege" rovat egyike sem megfelelő. Változásbejelentéskor a B01 lap 5. sorának kitöltésekor hasonló problémába ütköztem, ugyanis ha 2-es kód kerül a "jellege" rovatba, akkor az ellenőrző program piros hibát jelez, ugyanis kéri a működési engedély számát és keltét (ami egy lakóingatlan bérbeadásnál nem feltétel). Mivel a hivatkozott szja-törvény 3. § 17. pontja tartalmazza az ingatlan-bérbeadást (aa. pont), a másik felkínált kódot (3) nem is tudom választani. A nyomtatvány megnyitása nélkül ez talán kissé bonyolultnak tűnik, de leegyszerűsítve abban szeretném kérni a segítségüket, hogy kell-e jelenteni, és ha igen, mely nyomtatvány mely sorait, oszlopait, és milyen kóddal kitöltve tegyem meg? Köszönettel!

Ők bejelentetlenül foglalkoztatnak alkalmazottakat Cikk

Összesen 4544-en szerepelnek a NAV a bejelentetlen alkalmazottakat foglalkoztató vállalkozások legfrissebb listáján.

Bérbeadás adózása Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget ad bérbe, hogyan kell szabályosan adóznia? Az egyéni vállalkozókra vonatkozóan kell elszámolnia a költségeket (például 500 kilométer átalány), vagy csak a felmerült rezsi- és felújitási költségeket veheti figyelembe a bevallásnál (szja-bevallás 13-as lapon)? Vagy vállaszthatja azt a lehetőséget, hogy mint adószámos magánszemély adja bérbe a helyiséget, és az önálló tevékenység szabályai szerint készíti el bevallását. Vállalkozói tevékenységei között nem láttam bejelentve a bérbeadást. Ha mint magánszemély akarja bérbeadni az üzletet, de nem szünetelteti az egyéni vállalkozást, akkor be kell ezt jelentenie a NAV felé?

Szlovákiai munka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű cég alvállalkozóként bedolgozik egy szintén magyar székhelyű cégnek. Most Szlovákia kellene az alvállalkozónak dolgozni. Az lenne a kérdésem, hogy nekünk mint alvállakozónak milyen kötelezettségeink vannak, hova kell bejelentkezni? A dolgozókat be kell-e jelenteni kiküldetésre? Válaszukat előre is köszönöm.

Számlázó programok bekötése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném érteni a kérdés címében felvetett témát. Különféle (a netről származó) információkból most úgy tudom, hogy július 1-jétől valamennyi számlázó programmal dolgozó cégnek ezt a programot ugyanúgy online be kell kötnie a NAV-hoz, mint a pénztárgépeket. Ezáltal az adóhatóság minden kiállított számláról egyidejűleg értesül. Gondolom, hogy ez csak az áfakörbe tartozó vállalkozásokra vonatkozik, tehát például az alanyi mentesekre nem. Aki pedig nem programmal számláz, hanem például számlatömbbel, annak július 1. után az áfabevallás mellékletében tételesen fel kell tüntetni a 100 ezer forint áfatartalmat elérő számlákat. Így van ez? Ha igen, akkor ehhez speciális (a NAV által kibocsátott) programot kell-e beszerezni, és valamilyen külön eszköz kell hozzá? Vagy minden számlázó program beköthető? Hol lehet erről részletes és érthető tájékoztatáshoz jutni? Köszönettel.

Jogvesztő határidő közeledik a vállalkozások számára Cikk

Kevesebb, mint egy hét maradt a jövedékiadó-köteles termékek gyártásával, forgalmazásával foglalkozó cégek számára, hogy bejelentsék a NAV felé, kívánják-e folytatni tevékenységüket a 2017. április 1-jétől hatályba lépő új szabályozások mellett is. Amennyiben a vállalatok lekésik a határidőt, akkor az új jövedéki szabályozás hatályba lépésével nem folytathatják tevékenységüket – hívja fel a figyelmet az EY Magyarország.

Be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók – itt van a legfrissebb lista Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyilvánosságra hozta a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatók legfrissebb listáját.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Elhunyt egyéni vállalkozó munkavállalói

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink