336 találat a(z) bérpótlék cimkére
Műszakpótlék elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A műszakpótlék elszámolásával kapcsolatban szeretném megtudni – Mt. 141. § 59 (1) A munkavállalónak, ha a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja rendszeresen változik, a tizennyolc és hat óra közötti időtartam alatt történő munkavégzés esetén harminc százalék bérpótlék (műszakpótlék) jár. (2) Az (1) bekezdés alkalmazásában a változást rendszeresnek kell tekinteni, ha havonta a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének időpontja a munkanapok legalább egyharmada esetében eltér, valamint a legkorábbi és a legkésőbbi kezdési időpont között legalább négy óra eltérés van –, hogy a négy óra eltérésnek a munkanapok legalább egyharmadának minden napjánál meg kell lenni? Köszönettel.
Alkalmi munka: bejelentés, munkarend, bér és bérpótlék Cikk
Olvasónk az alkalmi munkavállalással kapcsolatban kért átfogó tájékoztatást. Kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, az Adózóna munkajogász szakértője válaszolt.
Munkarend és a túlóra Kérdés
A cég négyhavi munkarendben foglalkoztatja a dolgozóit. A napi munkaidő 8 óra. Mezőgazdasági cég vagyunk, így a nyári munkák ideje alatt (június 20-ától július 31-éig), amikor az időjárás engedte, napi 10-12 órát dolgoztak a munkavállalók szombaton és vasárnap is. Túlórát kell-e fizetnünk? Ha kell, 50 vagy 100 százalékot?
Munkaidőkeret – bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkaidőkerettel kapcsolatban szeretném megkérdezni az alábbiakat: Ha valaki egyhavi munkaidőkeretben dolgozik, akkor kell-e valamilyen bérpótlékot fizetni, ha szombaton vagy vasárnap is dolgozik? Munkaidőkeretnél hány órát lehet naponta dolgozni, mennyi lehet az egyheti munkadő hossza? Van-e olyan lehetőség, hogy két egymást követő nap dolgozik 12-12 órát, és utána két napon nem dolgozik (és hónap végén elszámol pontosan az órákkal)? Ha a két munkával töltött nap hétvégére esik, akkor kell-e a hétvége miatt valamilyen bérpótlékot fizetni? Válaszukat és segítségüket előre is nagyon köszönöm!
Ügyeleti munka díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk főállású, teljes munkaidős, havi munkaidőkeretben foglalkoztatott gyógyszerész munkavállalóját éjszakai gyógyszertári ügyeletbe kívánja beosztani. Egy ügyeleti műszak időtartama 10, illetve 11 óra. Az Mt. alapján számunkra nem teljesen egyértelmű a dolgozó ügyeletre járó díjazása, ebben kérnénk segítségüket. A munkaidő-beosztást úgy határoznánk meg, hogy az ügyeletben töltött munkaidő beleszámítson a havi munkaidőkeretbe (körülbelül minden második hónapra esik egy gyógyszertári ügyelet). Az Mt. szerint az ügyelet idejére díjazásként a személyi alapbér 40 százaléka jár, azonban ha munkavégzés történik az ügyelet alatt, akkor már rendkívüli munkavégzésnek minősül, és akkor a személyi alapbér + 50 százalék bérpótlék jár. A gyógyszertári ügyeletben olyan módon történik munkavégzés, hogy amennyiben vevő érkezik, a gyógyszerész kiszolgálja. Van olyan nap, hogy egy vevő sem érkezik az ügyeleti idő alatt, van olyan, hogy 20 vevőt is ki kell szolgálni egy éjszakai ügyelet alatt. Kérdésünk, hogy gyógyszerészünk ügyeleti munkavégzésének díjazásánál hogyan kell eljárnunk? A munkabeosztás szerinti "rendes" munkavégzésre megkapja a személyi alapbért, az ügyeleti időre pedig a személyi alapbér 40 százalékát, vagy pedig a munkabeosztás szerinti és az ügyeleti munkavégzésre is megkapja a személyi alapbért, továbbá az ügyeletben töltött munkaidőre további 50 százalékos bérpótlékot? Válaszát előre is köszönjük!
Bérszámfejtés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Munkajogi kérdésben kérnénk a segítségüket. Kétműszakos munkarendben dolgozó munkavállaló esetében a szabadságra és betegszabadságra jutó jövedelmet részletesen hogyan kell kiszámolni? Kell-e bérpótlékot elszámolni ezen időszakokra? Tisztelettel: Csont István
Bérpótlék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát. Társaságunk bevezette a többműszakot. Egyik műszak: reggel 6-14 óráig tart, a másik 16-24 óráig. Ezek a műszakok váltják egymást. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben a munkavállalók 30 százalékos műszakpótlékra jogosultak 18 és 24 óra között? Abban a műszakban, ahol délután kezdenek dolgozni, jár-e a műszakpótlék 22 óráig, majd éjszakai pótlék 22 órától, vagy csak műszakpótlék jár a 16 és 24 óra közötti műszak időtartamára? A műszakok hetente váltják egymást. Köszönöm válaszát.
Itt a válasz, milyen pótlékok járnak munkaidőkeretben dolgozóknak Cikk
A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? – kérdezte egyik olvasónk. Másik olvasónk pedig arra volt kíváncsi, hogy abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.
Folyamatos munkarend pótlékai Kérdés
Abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? Az eddigiekben túlóraként számolta el a munkáltató ezeket a napokat, de új döntés alapján szabadnappal szeretné kiváltani. A dolgozók ezt a felállást nem szeretnék, hiszen a keresetük 40 százalékát veszítik el. Milyen szabályok alapján lehet ezt valóban megtenni, illetve mennyi pihenőnap jár egy vasárnapért, valamint "piros betűs" ünnepért?
Bérszámfejtés órabéres dolgozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi bérszámfejtésben szeretném segítségét kérni: fogászati tevékenységet végző cégben 1 fő asszisztenst alkalmaznak órabérben, heti 6 órában, változó munkanapokon. Napi munkaidő meghatározásánál jó-e úgy, hogy a heti 6 órát osztjuk 5 munkanappal, ez napi 1,2 óra lesz, az felszorozva a havi munkanapok+fizetett ünnepek számával és az órabérrel, és ez lesz az összes munkaidő? Ha túllépte a havi munkaidejét, pótlék? Nagyon köszönöm!
Így lehet húsvétkor dolgoztatni a munkavállalókat Cikk
Hogyan lehet a húsvéti ünnepek alatt (idén április 20-án és 21-én) dolgoztatni a munkavállalókat, és milyen díjazás jár a munkaszüneti napokon végzett munkáért? – kérdezték olvasóink.
Bérpótlék Kérdés
"Egy cukrászda dolgozói a tevékenység sajátosságára tekintettel a hónap minden napján dolgozhatnak. Munkaidejük 2 havi munkaidőkeretben van meghatározva és jövedelmüket órabérben kapják. A munkaidő beosztása során figyelnek arra, hogy minden dolgozó annyi napot dolgozzon, ahány munkanap van az adott hónapban. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e, ha egy 20 munkanapos és 1 fizetett ünnepes hónapban minden dolgozó bére azonos. Az egyezőség oka, hogy mindenki 20 munkanapot dolgozott. Aki dolgozott a fizetett ünnepen az kapott 100 %-os túlóra pótlékot, valamint egy pihenő napot a ledolgozott fizetett ünnepnap helyett. Aki nem dolgozott a fizetett ünnepen, annak számfejtve lett 20 munkanap és a fizetett ünnep. Helyesen számfejtek-e, vagy a fizetett ünnepen dolgozónak jár még 8 órára jutó jövedelem? Ha igen milyen jogcímen?" A fenti kérdéseket már április 04-én feltettük, de a két legutolsó, és számunkra legfontosabb kérdésre választ nem kaptunk. A fizetett ünnepnap helyett kapott pihenőnapra kell-e jövedelmet kapnia, és ha igen, milyen jogcímen? Válaszukat sürgősen várjuk.
Fizetett ünnepen történő munkavégzés pótléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy cégnél megszakítás nélküli munkarendben dolgoznak, és május 1-jén is beosztás szerint 12 órában fognak dolgozni, akkor milyen pótlék illeti meg a munkavállalókat a munkabéren felül? Válaszát előre is köszönöm!
Bérpótlék Kérdés
Egy vállalkozás kebabos büfét üzemeltet. A nyitva tartási ideje mindennap 11 órától 22 óráig tart. Az alkalmazottak 4 illetve 6 órás munkaidőben dolgoznak. A munkaidő kezdete változó. Műszakpótlék megilleti-e őket? Vasárnapi munka esetén szabadnapot és 50 százalékos bérpótlékot kapnak. Ünnepnapon történő munkavégzés esetén 100 százalékos bérpótlékot kapnak. Jól értelmeztem a törvényt?
Munkaidőkeretben dolgozó órabéres dolgozók munkabére Kérdés
Egy cukrászda dolgozói a tevékenység sajátosságára tekintettel a hónap minden napján dolgozhatnak. Munkaidejük kéthavi munkaidőkeretben van meghatározva, és jövedelmüket órabérben kapják. A munkaidő beosztása során figyelnek arra, hogy minden dolgozó annyi napot dolgozzon, ahány munkanap van az adott hónapban. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e, ha egy 20 munkanapos és 1 fizetett ünnepes hónapban minden dolgozó bére azonos? Az egyezőség oka, hogy mindenki 20 munkanapot dolgozott. Aki dolgozott a fizetett ünnepen, az kapott 100 százalékos túlórapótlékot, valamint egy pihenő napot a ledolgozott fizetett ünnepnap helyett. Aki nem dolgozott a fizetett ünnepen, annak számfejtve lett 20 munkanap és a fizetett ünnep. Helyesen számfejtek-e, vagy a fizetett ünnepen dolgozónak jár még 8 órára jutó jövedelem? Ha igen, milyen jogcímen?