1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Kempingterület hosszútávú bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kemping kialakítását tervezi, ahol több terület is kialakításra kerülne lakókocsik számára. Ezeket a területeket kizárólag hosszú távra kívánja bérbeadni a cég (1 éves időtartamra). Ezek a területek fizikailag konkrétan behatárolhatók. A területhez egyéb szolgáltatás nem jár, egyedül a közös vizesblokkot használhatná a bérlő, villanyt, vizet is maga fizetné. Kérdésem, hogy ez ebben az esetben terület bérbeadásként számlázható-e? Válaszát előre is köszönöm!

Adószámos magánszemély: bérelt lakás bérbeadása Cikk

Bérbe adhatja-e egy adószámos magánszemély az általa ingyenesen bérelt lakást, ha igen, milyen bejelentési, illetve közteherfizetési kötelezettség mellett? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A lakáskiadás jövedelméből adót kell fizetni – figyelmeztet a NAV Cikk

A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, évek óta ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A tanév kezdetével lassan megtelnek a kiadó albérletek, így nem árt tisztázni a hosszú távú lakáskiadás szabályait – emlékeztet a NAV.

Katás egyéni vállalkozó és a bérbeadás Kérdés

Kedves Adózóna Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok, jógát és angolt tanítok. Szeretnék egy jógastúdiót nyitni, ahol nemcsak én tanítanék, hanem más tanárok is, akik fizetnének a teremhasználatért. Ez klasszik bérbeadás szerintem. Az önkormányzatnál azt mondták, hogy magánszemélyként nem adhatok bérbe, ha katás vagyok, csak a vállalkozás keretein belül. Máshol pont fordítva írják, hogy katás nem veheti fel a bérbeadást a tevékenységei közé. Megint máshol, hogy a kizárás csak akkor történik, ha bevétele is származik bérbeadásból. Kérdésem, hogy mi a javaslatuk, tudok-e jógastúdiót működtetni katás egyéni vállalkozóként, vagy csinálnom kell rá egy céget? Esetleg magánszemélyként adhatok-e bérbe a katás egyéni vállalkozás mellett? Mert akkor magánszemélyként bérelném a stúdiót és adnám tovább bérbe a többi oktatónak. Köszönöm előre is a válaszukat! Üdvözlettel: Judit

Közlekedési eszköz bérbeadása Kérdés

Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatásukat: Egy magyar adóalany bérbe szeretné adni nem vízi közlekedési eszközét rövid távon (30 napon belül). Áfa megítélése szempontjából hol kell az áfát bevallani és megfizetni, ha magánszemélynek történik a bérbeadás, és a jármű átadása Magyarországon is és a Közösségen belül is történhet. Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Lakás építettetése bérbeadás vagy eladás céljából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném állásfoglalását: Egy társaság rendelkezik telekkel (építési telek ), amelyre generálkivitelezési szerződés alapján megbízott egy építőiparral foglalkozó céget, hogy építsen egy kulcsrakész lakóingatlant. Helyesen gondoljuk-e a folyamat számvitelét és áfa szempontból való megítélését ? 1. Az építőipari cég a készletek között befejezetlen termelésként tartja nyilván az építkezés során felmerült kiadásait, majd a szerződés szerinti részteljesítéskor fordított áfával számláz ki, a befejezetlen termelés egyidejű kivezetésével. 2/a. Ha a megrendelő cég bérbeadási céllal épített: A megrendelő cég a beruházások között tartja nyilván a befogadott kivitelezésről szóló számlákat, majd használatba vételkor aktiválja az ingatlanok között. Kell-e ebben az esetben saját rezsis beruházás miatt fizetendő áfát elszámolni, és mivel bérbeadás céljából építteti a lakóingatlant, amely bérbeadásra kéri az adómentesség helyett az áfa felszámítását, a levonható áfa között is elszámolni? A telek és a felépítmény külön lesz aktiválva (telek 0%, felépítmény 6% amortizációs kulccsal). 2/b. Ha a megrendelő cég eladási céllal épített: Amennyiben továbbértékesítés céljából építteti a a lakóingatlant, úgy a befogadott számlákat a befejezetlen termelés között tartja nyilván, majd innen átvezeti az áruk közé. A lakóingatlant egyenes áfa felszámításával fogja értékesíteni 2019. dec. 31-éig megkötött szerződés alapján magánszemély felé (ha cég a vevő, akkor is egyenes áfa), és mivel megfelel az 5%-os áfakritériumnak, így 5%-os áfamértékkel. A számlán lakóingatlant kell feltüntetni, vagy a telek + felépítmény bontásban kell szerepeltetni a szerződés szerinti értéket? Mi úgy gondoljuk, hogy mivel a telek nem önállóan lesz értékesítve, így a telek áfája fel veszi a felépítmény áfakulcsát (5%). Amennyiben a vevő nem fogja tudni teljes mértékben kifizetni a számlán szereplő teljes vételárat, hogyan alakul az áfa mértéke, illetve milyen számlahelyesbítést kell végrehajtani az eladónak, keletkezik-e önrevízió? Kérjük, hogy amely esemény megítélését nem jól gondoljuk, ott jelezzék a helyes eljárást! Válaszukat előre is köszönöm.

Magánszemély – bérbeadás Kérdés

Magánember szeretne telket bérbeadni egy kft.-nek. Kell-e neki adószámot kiváltania? Kell-e számlát kiállítani, vagy elég, ha a cég megadóztatja ezt a bérbeadást, és a 1808-as bevallásban jelenti a NAV felé?

Személygépkocsi-értékesítés áfája Kérdés

Vállalkozásunk saját ingatlan bérbeadásával és víztisztító berendezések beszerzésével és értékesítésével, beszerelésével foglalkozik jellemzően. 2014-ben szgk-t vásárolt viszonteladótól bérbeadási céllal. A számlán az szerepelt: ÁFA%:0 ÁFA érték: 0 A megjegyzés rovatban ez állt: Az áfatörvény 217. par. alapján a számla áfát nem tartalmaz, különbözeti áfával adózik. A gépkocsit aktiváltuk, és 4 évre bérbeadási szerződést kötöttünk. A bérbeadást áfával számláztuk. A bérbeadás 2018. 03. hóban megszünt. A gépkocsit értékesíténk. Áfás vagy nem áfás az értékesítés?

Nem saját tulajdon bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérel üzlethelyiséget, amiről számlát is kap. Ahhoz, hogy ő ennek költségét továbbszámlázza, elegendő magánszemélyként bérbeadáshoz adószámot kérnie, vagy egyéni vállalkozóként tud csak többfelé számlázni? Köszönöm a segítségét.

Egyetemisták albérletben: nem mindegy, ki köti a szerződést! Cikk

Egy hónappal az új tanév indulása előtt elkezdődött a lázas albérletkeresés. A diákok albérleti díját jellemzően a szülők fizetik. Ügyelni kell arra, hogy ki köti a bérleti szerződést a bérbeadóval, ha például a diáknak vagy a szüleinek más településen van ingatlanuk, és azt bérbe adják.

Áfa alanyimentesség választhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az eset leírása: egy belföldi magánszemély lakóingatlan-bérbeadási tevékenységet kezdett 2017. 04. hóban. Ezt a NAV részére bejelentette, és mint áfaalany adószámot is kapott. Más tevékenységet nem végzett, így az áfatörvény 86. § (1) l) pontja alapján a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel áfamentes a tevékenysége. Ugyanezen magánszemély 2018. 05. hóban – a magánszemélykénti lakás bérbeadási tevékenység változatlan folytatása mellett – egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett. Az egyéni vállalkozói tevékenysége a főszabály szerint áfaköteles. A magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor az alanyi mentességet nem kérhette, hiszen az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdését megelőzően már áfaalany volt, és 2018-ban évközben nincs mód az alanyi mentesség választásának 2018-ra vonatkozó bejelentésére. Ezzel szemben egy másik magánszemély helyzete az előbbiekben leírtaktól abban tér el, hogy 2018. 03. hótól már nem folytat lakásbérbeadási tevékenységet, és ezt a NAV részére be is jelentette, vagyis megszűnt az áfaalanyisága. Ugyanezen magánszemély 2018. 08. hóban a főszabály szerint áfaköteles egyéni vállalkozói tevékenységet kezd meg. Kérdésem: a második esetben leírt magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor választhatja-e az alanyi adómentességet, függetlenül attól, hogy 2018. 03. hóig már volt alanyi mentességet nem választó áfaalany? A választ előre is köszönöm!

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfaalany őstermelő magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végez. Az ingatlan bérbadásra vonatkozóan nem kérte az áfakötelessé tételt. A rezsi költségeket tovább hárítja a bérlőre. A tovább hárított rezsi költség ebben az esetben áfakötelesen kell megtennie vagy igazodik a főtevékenység áfájához?

Levonható-e az áfa bérelt melléképület felújításakor? Cikk

Vásároltunk egy családi házat, az udvaron van egy 200 négyzetméteres melléképület, amelyet határozatlan időre bérbe adunk a saját kft.-nknek. A felújítást a kft. végzi. Levonhatja az áfát a kft., mivel a melléképület nem lakóingatlan? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.

Lakás bérbeadása Kérdés

T. Szakértő! Magánszemély szívességből befogadná barátját egyik szobájába, lakhatási lehetőséggel. Kérdésem az lenne, hogy lehet-e ingyen befogadni, lehet-e ezt adózási (NAV, önkormányzat) költségek nélkül?Segítségét köszönöm Ildi

Bérbe adhat-e magánszemélyként katás egyéni vállalkozó? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingatlant ad bérbe. Kizáró ok-e ez a katánál? Köszönettel: Fülöpné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink