886 találat a(z) Illeték cimkére
Erős csúsztatás a NAV-tól az ajándék adókötelezettségéről Cikk
A NAV honlapján olvasható a „Magánszemélyek közötti ajándékozás adó- és illetékvonzatának legfontosabb szabályai” című közlemény. Úgy tűnik, a legfontosabbak közül kimaradt a lényeg!
Baráti meghívás luxusutazásra: kell-e adót, illetéket fizetni? Cikk
Egy cég tulajdonosa a barátja közreműködésével elnyert sikeres pályázat révén realizált osztalékából mediterrán hajóútra invitálta kísérőként a barátját. Kell-e a cégtulajdonos barátjának adót, illetéket fizetnie a hajóútra befizetett összeg után?
Lakáseladás adózása Kérdés
Lakást vásároltam testvéremmel 1/2-1/2 tulajdoni hányaddal 2016-ban 12,5 millió forintért, eladtuk 2017-ben 13,8 millióért, nem vásároltam újabb ingatlant. A reám eső 6,9 millióból levontam 6,25 milliót, a különbözetet, azaz 650 000 forintot csökkentettem a vásárláskor kivetett 125 000 forint illetékkel (első lakáshoz jutó), az ügyvédi dij felével, 31 250 forinttal, a 493 750 forint után szja fizetési kötelezettségem 74 063 forint. Helyesen állapitottam meg az adóterhet? Az illeték összegének levonása mint szerzésre forditott kiadás bizonytalanított el. Köszönöm válaszukat!
Megjelent az áprilisi VálaszAdó Cikk
Január 1-jétől több ponton módosult az új lakás megszerzéséhez kapcsolódó illetékkedvezmény, és változott az úgynevezett cserét pótló vétel illetékkedvezménye is. Továbbra is számos kérdés merül fel a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatti keresőtevékenységre és tb-terhekre vonatkozóan. Az idei tavasz egyik slágertémája, a május 25-én hatályba lépő európai adatvédelmi rendelet által elvárt helyes munkahelyi, marketingcélú, illetve vállalati honlapokhoz kötődő helyes adatkezeléshez nyújtunk fogódzót.
Ajándékba kapott pénz adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Ajándékba kaptam a szüleimtől 600 ezer forintot. Keletkezik-e a szüleimnek esetleg illetékfizetési kötelezettsége ezután, illetve nekem, aki kaptam a pénzt: – be kell-e ezt jelentenem a NAV-nak, – be kell-e állítanom az szja-bevallásomba – kell-e nekem bármilyen adót (szja, eho) vagy illetéket fizetnem utána? Köszönöm szépen a segítségüket!
Az ingatlanalapok illetéke – ezek a szabályok Cikk
Az illetéktörvény az ingatlanforgalmazási célú vagyonszerzésekre vonatkozó specifikus illetékrendelkezések körében kifejezetten az ingatlanalapokra vonatkozó szabályt is meghatároz.
Üzletrész öröklése utáni lemondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben két tulajdonos van. Apa és a mostoha fia. Az apa elhunyt, és a vér szerinti gyermeke örökli a részét, aki erről lemond a másik tag javára. Kell-e ajándékozási illetéket (18%) fizetni ebben az esetben? A kft. átalakulhat egyszemélyes kft.-vé (a másik tulajdonos 100%-os részesedésével), és ebben az esetben mi lesz a vér szerinti lánya által örökölt üzletrésszel? Előre is köszönöm. Üdvözlettel: Reinhardt Éva
Illeték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Valutaváltással foglalkozó kft.-nek kell-e tranzakciós illetéket megállapítani és bevallani? A NAV információs füzetében van egy nehezen értelmezhető mondat, idézem: "Felhívjuk a figyelmet, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték az előzőekben említett szervezeteket terheli, így az ügyletben akár jogosulti, akár kötelezetti oldalon résztvevő magánszemélyeket, vállalkozókat, egyéb szervezeteket nem terheli adómegállapítási, bevallási, fizetési kötelezettség". Tisztelettel: Arany Tamás
Ingatlanértékesítés adózása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Egy 2016-ban örökléssel szerzett lakás értékesítve lett 2017-ben. Az adóbevallás során a szerzési értékbe beszámítható-e a megfizetett öröklési illeték, azaz az ingatlan szerzési értéke= az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték+a megfizetett öröklési illeték? (Nem egyenes ági öröklésről lévén szó.) Köszönettel!
Bevallott illeték elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni abban,hogy az elengedett tagi kölcsön után a záró bevallás és beszámoló időpontjáig bevallott, majd azt követő napokban megfizetett illeték elszámolható-e a végelszámolás időszak alatti költségként még az azt záró bevallásban, illetve a záró beszámolóban. A végelszámolás alatt a társaság áfaköteles bevételt nem realizált. Ugyanakkor voltak áfát tartalmazó számlái (például számviteli és ügyvédi szolgáltatás). Áfaköteles bevétel hiányában ezen számlák áfatartalma a záró bevallás keretében visszaigényelhető-e? Számomra továbbra is érthetetlen, hogy a végelszámolás záró bevallása keretében miért nem vonható le a társaságiadó-alap 100 százalékáig az elhatárolt veszteség? Ha jól gondolom, jelenleg itt is él az 50 százalék levonhatósági szabály? Válaszukat várva segítségüket előre is köszönöm. K
Fontos változások az illetéktörvényben Cikk
A régi adózás rendjéről szóló törvényből (Art.) és több más törvényből is kikerültek az illetékre vonatkozó szabályok és egységesen az illetéktörvénybe kerültek áthelyezésre. A régi Art. számos helyen tartalmazott az illetékkiszabással kapcsolatban külön eljárási szabályokat, ezeket már az illetéktörvényben kell keresni.
Illeték Kérdés
Tisztelt Juhász Tibor adószakértő úr! Feltettem egy kérdést, melyre rendkívül pontos és kimerítő választ kaptam – ezúton is szeretném megköszönni. A kérdés linkje a következő volt: http://adozona.hu/kerdesek/2018_3_5_ingatlanertekesites_tarsasagban_clj A kapott válaszból az derül ki számomra, hogy illetékfizetési kötelezettség fog beállni a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban történő vagyonszerzés miatt az üzletrészt szerző magánszemély tagnál, mivel a vásárló a korábbi tulajdonosnak nem házastársa, gyermeke, szülője és nem bejegyzett élettársa, hanem csak édesapjának második felesége, és a másik két körülmény sem áll fenn. Viszont felmerül bennem a kérdés, hogy mégiscsak van talán bejelentési kötelezettség ebben az esetben – mint magánszemélynek – méghozzá az illetékfizetés hatálya alá. Vagy ezt hivatalból veti ki a NAV? Ilyen módon sem kell bejelentést tenni? Újabb válaszát és türelmét köszönöm!
Új kedvezmények a lakásilletékben. Példákkal Cikk
Az otthonteremtési program keretében folyamatosan bővül a lakásszerzéshez kapcsolódó illetékkedvezményi, illetékmentességi rendszer. 2018. január 1-jétől több változás is hatályba lépett, módosult ugyanis egyfelől az új lakás megszerzéséhez kapcsolódó illetékkedvezmény, valamint változott az úgynevezett cserét pótló vétel illetékkedvezménye is.
Ingatlan vétel-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdést szeretném feltenni: Cégünk általában használt ingatlant venne magánszemélyektől, melyeket felújítanánk és általában magánszemélynek adnánk el. Kaphatunk-e erre illetékmentességet vagy kedvezményt? Vehetjük és adhatjuk áfa nélkül, mivel többnyire magánszemélyekkel üzletelnénk. Mi a helyzet, ha céggel üzletelnénk? A nyereséget ugyanúgy könyvelnénk el, mint bármilyen más nyereséget? Milyen tevékenységeket kell betenni a cég tevékenységi körébe? Valamint főtevékenységnek kéne betenni? Válaszát előre is köszönöm, U.Andrea
Illetékmentesség Kérdés
Termőföld vásárlása esetén az illetékmentesség megilleti-e a termőföldet vásárló földművest, ha a szóban forgó termőföld 5 éves haszonbérlettel terhelt, és a bérlő nem mond le a bérleményéről? Várom válaszukat. Köszönettel: Csné