adozona.hu
Az új építésű lakás szerzésének illetékmentessége, kedvezménye II. rész – Példák
//adozona.hu/illetek/Az_uj_epitesu_lakas_szerzesenek_illetekment_R15X4O
Az új építésű lakás szerzésének illetékmentessége, kedvezménye II. rész – Példák
Cikkünk első részében az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) vonatkozó előírásait ismertettük, jelen írásunkban pedig példákkal illusztráljuk a vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett új lakás megszerzése illetékmentességének, kedvezményének szabályát.
A vállalkozó által épített új lakás illetékmentességével, illetve -kedvezményével – foglalkozó cikkünk folytatásaként gyakolati példákat mutatunk be. Példáinkban a felek által kialkudott vételár megegyezik a lakás, lakóház forgalmi értékével.
1. példa – 35 év alatti feleség, 40 év feletti férj, 3 gyermek
Egy házaspár egy vállalkozótól új építésű lakást vásárol 35 millió forintos vételáron, 50-50 százalékos tulajdoni arányban. A vevők az ingatlan vásárlásához 10 millió forint összegű csokban (családi otthonteremtési kedvezmény) részesülnek három gyermekük után (kamattámogatott hitelt az ügylethez kapcsolódóan nem vesznek fel). A feleség még nem múlt el 35 éves, a férj életkora 40 év. Kérdés, hogy az ingatlan szerzéséhez kapcsolódóan a vagyonszerzők részesülhetnek-e valamilyen illetékkedvezményben, mentességben?
Mivel a példa szerint a vállalkozó által értékesített új építésű lakás, lakóház terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke 35 millió, a lakáscélú – vissza nem térítendő – állami támogatás összege pedig 10 millió forint, ezért a támogatás összegét az illeték alapjának számításánál le kell vonni, az illeték alapja tehát 25 millió forint lesz. Mivel ezen érték nem haladja meg a 30 millió forintot, ezért az ügyletre alkalmazható az új építésű lakás vásárlása utáni illetékkedvezmény.
A visszterhes vagyonátruházási illeték számításánál a forgalmi értékből a 15 millió forintra eső összeget nem kell megfizetni, tehát (25-15) 10 millió forint lesz az illeték alapja. Ezt az összeget a vagyonszerzőknek tulajdoni hányaduk arányában kell megfizetniük, ami a példa szerinti esetben 50-50 százalékos tulajdoni hányadot jelent, azaz az említett esetben a házaspár mindkét tagjánál 5-5 millió forint lesz az illetékalap. A felek által megfizetendő illeték mértéke tehát (5 000 000 x 0,04) 200-200 ezer forint lesz személyenként. Ha első lakástulajdon szerzéséről van szó, a szerző fél kérelmére automatikusan jár az illetékre a maximum 12 havi pótlékmentes részletfizetési lehetőség.
A 35 év alatti feleség a 35. életévét be nem töltött fiatal első lakástulajdonának megszerzéséhez kapcsolódó illetékkedvezményt nem tudja alkalmazni, mivel a lakástulajdon forgalmi értéke meghaladja a 15 millió forintot.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további példákat mutatunk be!
Hozzászólások (0)