adozona.hu
Új lakás vásárlása: az illetékmentesség, -kedvezmény feltételei
//adozona.hu/illetek/Uj_epitesu_lakas_vasarlasa_az_illetekmentes_9VA9X1
Új lakás vásárlása: az illetékmentesség, -kedvezmény feltételei
Ingatlan szerzése a vételáron túlmenően jelentős költségvonzattal jár(hat), ilyen a visszterhes vagyonátruházási illeték is, amelyet a vagyonszerzőnek kell megfizetnie. Ennek okán a vevő számára fontos jelentőséggel bír, hogy részesülhet-e valamilyen illetékkedvezményben vagy -mentességben.
Először tekintsük át, hogy az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) az ingatlanszerzéssel kapcsolatban elsősorban a milyen kedvezményeket biztosít!
1. Az első lakástulajdonukat szerző, 35. életévüket be nem töltött fiatalok 50 százalék mértékű illetékkedvezményre jogosultak, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 millió forintot nem haladja meg. A kedvezmény alkalmazható új és használt ingatlanra is.
2. Első lakástulajdon megszerzése esetén a tulajdonos kérelmére automatikusan jár az illetékre a legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetés lehetősége. Ezt igénybe lehet venni új és használt lakásra is, életkortól függetlenül.
3. Amennyiben valaki telket vásárol és vállalja, hogy 4 éven belül azon lakóházat épít, akkor a telekre nem kell megfizetnie az illetéket. A felépített lakóház esetén pedig nincs vagyonszerzés, tehát arra nincs illetékfizetési kötelezettség sem.
4. Amennyiben valaki vállalkozótól új lakást vagy lakóházat vásárol, amelynek forgalmi értéke nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor nem kell illetéket fizetnie. Amennyiben az új lakás/ház teljes forgalmi értéke a 30 millió forintot nem haladja meg, akkor illetékkötelezettség a 15 millió forintra eső részre áll fenn. Az illetéket ilyen esetben csak a 15 millió forint feletti részre kell megfizetni. A szabályt kizárólag új lakásra, házra lehet alkalmazni a vagyonszerző életkorától függetlenül.
Jelen cikkünkben utóbbi kedvezménnyel – a vállalkozó által épített új lakás illetékmentességével, illetve -kedvezményével – foglalkozunk. Írásunk első részében a jogszabályi hátteret ismertetjük, a második részben gyakorlati példákat mutatunk be.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mik az illetékkedvezmény, -mentesség igénybevételének feltételei!
Hozzászólások (0)