784 találat a(z) GYES cimkére

Gyes mellett katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 14 hónapos gyermekemmel gyesen vagyok. Szülést megelőzően Ausztriában voltam/vagyok biztosítva. Decembertől szeretnék katás egyéni vállalkozó lenni. Jövő év február 16-án meg fog szűnni az osztrák jogviszonyom a korábbi munkáltatómnál. Kérdésem, hogy főállásúnak vagy másodállásúnak minősülök-e a kata keretében decembertől február 16-áig, majd február 17-étől ez változik-e? Előre is köszönöm válaszukat.

Gyes, ügyvezető, megbizás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő anyuka beltag a bt.-ben, ügyvezetőségét megbízási jogviszonyban látja el. Milyen járulékfizetési kötelezettség merül fel akár a cégnél, akár az ügyvezetőnél nulla forintos vagy 20 ezer forintos megbízási díj esetén. Válaszát köszönöm.

Gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. júliusban született gyermek után az anya gyesre jogosult. Amennyiben az anya lemond az ellátásról, az apának ilyen esetben jár a gyed a gyermek 2 éves koráig?

Gyes melletti visszatérés a munkába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét: Gyermeke 3 éves kora előtt dolgozónk jelezte munkába állási szándékát a gyes folyósításának megtartása mellett. Korábban 8 órás munkavállaló volt, de a gyermek mellett csak 6 órás munkavégzést vállalna. A munkaidő csökkentését elfogadnánk, természetesen a munkabére is csökkenne ez által (a korábbi bérfejlesztéseket természetesen megkapja). Kérdéseink: -–mit kell módosítanunk és milyen módon (munkaszerződés módosítása, vagy egyszerű téjékoztatás, esetleg valami más)? – az összegyűlt szabadságára járó távolléti díj kiszámítása még a régi, vagy már az új munkabére alapulvételével kell történjen? – jár-e a munkáltatói járulékkedvezmény ebben az esetben (gyes melletti munkavégzés)? – ha igen, akkor kell-e valamilyen igazolást hoznia a gyest folyósító intézménytől? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hatlaczki László

Szabadság megállapitása gyes, gyed után Kérdés

Egyik alkalmazottunknak most jár le a 3 év, amit a gyermekével töltött otthon és a szabadságát szeretnénk megállapítani. 1979. I. 28-án született jogviszonya 2011. IX. 20-tól él a kft-ben. 2013. VIII. 30-tól 2013. XI. 6-ig táppénzen volt, 2013.XI. 7-től GYES 2014. IV. 23-ig, GYED 2014. IV. 24–2015. XI. 22-ig, GYES 2015. XI. 23–2016. XI. 22-ig.tart. 2013 évben VIII. 30-ig 28 nap szabadságot vett ki. Az első gyermeke 1999. V. 9-én, a második 2003. IV. 24 -én és a harmadik 2013. XI. 7-én született. A család elköltözött a városból, ezért az édesanya nem tud vissza jönni dolgozni, kérte a munkaviszonya megszüntetését. Szeretnénk kérdezni milyen dátummal tudjuk a munkaviszonyát megszüntetni. Előre is köszönöm a segítséget. Üdvözlettel G.Zsuzsa

Németországi biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni egy szomorú eset kapcsán. 2014. augusztus 21-én elment a 14 éves fiú unokánk. Agytörzsi tumort találtak 2013. végén, amely műthetetlen, menthetetlen. A kistestvére akkor 4,5 éves volt, aki "hivatalosan" is autista. A lényeg, hogy amint elmúlt az első sokk a gyász miatt, kiderült, hogy új baba jön, aki 2015. 05. 26-án született. Az édesapa szakmája szerint nem talált munkahelyet, ezért sajnos 2014. októbertől Németországban dolgozik. Ritkán látja a két fiát és a távolság nem segít neki sem a gyász feldolgozásában. A lányomat visszavennék a munkahelyére, ahol mindig is megbecsülték, biztosítanak számára rendes fizetést. Sajnos az autista kisfiú is egyre nehezebben viseli el, hogy apu csak néha jön haza, még azt sem igazán dolgozta fel, hogy imádott bátyja már soha nem lehet vele. Ez az állapotára is kihat. A kérdésem tulajdonképpen az, hogy ilyen esetben jogosult-e az édesapa arra, hogy hazajöhessen, és ő legyen gyesen a másfél éves pici fiúval. Ha igen, ehhez milyen igazolások szükségesek? Előre is köszönöm figyelmét: tisztelettel Anderlik István Gyuláné

Gyes után táppénz, illetve csed és gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kislányommal (másfél éves) jelenleg gyesen vagyok, a gyest alanyi jogon kapom, a 365 nap biztosítási időm nem volt meg. 2016. szeptember 1-jétől gyes mellett dolgozom. Most derült ki, hogy újra babát várok. Az első babával veszélyeztetett terhes voltam. Kérdésem, ha az orvos betegállományba vesz, jár nekem a táppénz? A terhesség teljes idejére vagy csak a munkaviszonyban töltött időre? Ha jár, mi lesz a táppénz alapja? (Munkaszerződésem szerinti bérem bruttó 220 ezer forint.) Ha kaphatom a táppénzt, utána igénybe vehetem a csedet, illetve a gyedet, vagy csak a gyest kaphatom? Köszönettel várom válaszát.

Gyes/gyed összegének megállapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi példa szerint szeretnék választ kapni a gyes/gyedösszegének kiszámolására. A kérdés az, hogy ha – tegyük fel – Koppányka 2017. december 31-én születne meg, akkor legkésőbb mikor kell bejelentenünk az édesanyját a cégbe főállásúként, és mekkora fizetéssel, hogy a maximális összegű gyedet kapjuk meg az államtól, akkor, ha a.) mellette megmarad a kata mellékállású változata, b.) nem számolunk a katával. Mind az a.), mind a b.) kérdésre kérnénk választ. Feltételezve, hogy a jogszabályok nem változnak addig. Mekkora gyedre jogosít – ha egyáltalán jogosít – a meglévő főállású katás jogviszony, ha nincs mellette más munkajogviszony? (Tegyük fel, hogy elegendően hosszú ideig állt már fenn ahhoz, hogy túllépje a 180 napot).

Mezőgazdasági őstermelő – gyes Kérdés

Főállású mezőgazdasági őstermelő – az előző évi bevétele 8 millió forint alatt volt – igénybe vehet-e születendő gyermeke után gyest? A férj a mezőgazdasági őstermelő, a feleségnek nincs munkahelye és keresete sem a szülést megelőzően.

Gyesről visszajön a 3 gyermekes anyuka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi ügyben kérném szíves segítségüket: Adott egy egyszemélyes vállalkozás 1 fő alkalmazottal. A alkalmazott hölgy 2009-ben szülési szabadságra ment, azóta még két gyermeknek adott életet. Emberileg ennek nagyon örülünk, de: 2017-ben vissza akar jönni dolgozni. Az ő helyét már 2009-ben betöltötte egy másik munkavállaló, akivel tökéletesen meg vannak elégedve. A vállalkozásnak pont annyi bevétele van, amiből fenn tudja tartani magát, eredménytartaléka, megtakarított pénze nincs. Nem tudja foglalkoztatni az anyukát, ezért meg kellene szüntetni a jogviszonyát 2017-ben. Az előzetes kalkulációk alapján jár neki 92 nap szabadság, felmondás esetén 55 nap felmondási idő és 4 hónap végkielégítés, mivel 2005 óta állományban van. Ez kb. 10 havi munkabér, ami a vállalkozásra kb. 2,5 millió forint terhet róna, aminek nincs pénzügyi fedezete. Hogyan lehet ezt a jogviszonyt lezárni úgy, hogy a törvényi előírásoknak meg tudjon a vállalkozás felelni, de ne kelljen csődöt jelentenie? Egyáltalán van bármi lehetőség arra, hogy ezt a rengeteg pénzt ne kelljen kifizetni a semmire? Válaszukat előre is köszönöm! Ha esetleg nem válaszolnák meg a kérdésemet, akkor tudomásul veszem, hogy ebben az esetben nincs megoldás, tönkre kell mennie egy cégnek és két ember állása kell, hogy megszűnjön egy rossz szociális törvényhely miatt.

Katás egyéni vállalkozónak gyermeke születik Kérdés

Tisztelt Szakértő! kettő kérdésem van: 1.) Katás egyéni vállalkozó a gyermek születésétől gyest kap, mennyi katát fizet: 50 ezret vagy 25 ezret? A szülés előtt nem volt munkaviszonyból származó jövedelme. 2.) Két éve PhD-képzésben részt vevő kismama (munkaviszonyból származó jövedelme nincs) szülés után mennyi gyest vagy gyedet kaphat? Köszönettel: Dénes Katalin

Tudta, hogy a vállalkozó gyes alatt az első naptól kezdve dolgozhat? Cikk

Sokan gondolják úgy, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) folyósítása alatt csak akkor lehet dolgozni, ha a gyermek elmúlt fél éves. Általánosságban igaz ez a szabály, azonban a gyest igénybe vevő vállalkozók esetén más rendelkezések érvényesülnek. Alábbi cikkünkben a gyesen lévő vállalkozók keresőtevékenységét és tb-közteher fizetését ismertetjük, és külön kitérünk a júniusban hatályba lépett új szabályra is.

Egyéni vállalkozó gyesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama vagyok (2016. augusztus óta), emellett napi 6 órában dolgozom. Egyéni vállalkozást szeretnék indítani, ehhez szeretném kiválasztani a legjobb adózási módot. Jól gondolom, hogy ha a katát választanom, akkor főállásúnak kell bejelentkeznem és havi 50 ezer forintot fizetnem? Amennyiben vállalkozói szja-t választok, akkor milyen adó- és járulékkötelezettségem keletkezik? Köszönöm válaszát.

Gyes melletti, utáni ellátások alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama visszajönne dolgozni. (2001.07.01. napjától folyamatos munkaviszonyban áll.) Ezzel kapcsolatban a következőket szeretném kérdezni: 1. Tudomásom szerint ebben az esetben kapja a gyesre eső ellátást és a munkabért. Mi történik akkor, ha közben újra terhes lesz, és táppénzre írják ki? Ebben az esetben jár neki a gyes és a táppénz is? 2. Mi lesz a szülés utáni ellátások alapja? Ha a gyes lejárta előtt lesz terhes, vagy ha a gyes lejárta után esik csak teherbe? Az első gyermek 2014. március 18-án született. Válaszát köszönöm.

Kilépő gyeden lévő kismama szabadságmegváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. évben munkaviszonyát megszüntető kismama, aki 2014. 06. 01.-09. 04-ig táppénzben részesült, majd 2014. 09. 05-én szült. Kérdésem, hogy a 2016. évben, a szabadságmegváltás kiszámításakor a 2014. évben érvényben lévő szabadságkiszámítási szabályt, miszerint a 31. napon túli betegállomány időszaka nem számít biztosítási időnek, ebben az esetben figyelembe kell venni. Válaszát előre is köszönöm szépen! Reményik Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Használt ruha értékesítése külföldre II.

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Gyesről visszatérő szabadságának kiszámítása felmondáskor

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Befektetési számla

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink