812 találat a(z) GYES cimkére
Munkabér gyes után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy munkavállaló gyes idejére fizetés nélküli szabadságon volt 2017.09.30-ig. Kérte, hogy a munkába állítása részmunkaidőben történjen meg a gyes lejáratát követően 2017.10.01. naptól kezdődően napi 4 órában. A munkaszerződés módosítása közös megegyezéssel 2017.10.01-től hatályosan megtörtént. Ebben az esetben munkabére a gyes lejárata után csökken, mivel a részmunkaidőhöz arányosan alacsonyabb munkabér társul a jelenlegi bérezési szintet alapul véve hasonló munkakörben a szerződésmódosítás szerint. A felhalmozott szabadság kiadása is ezen a munkabér szinten történik meg, mivel 2017.10.01-től érvényes szerződés szerint a részmunkaidős bérre jogosult. Helyesen jár el a munkáltató?
Késhet a gyes és a családi pótlék Cikk
Mindenszentek ünnepe miatt sok család csak november 2. hetében kapja kézhez a különböző családtámogatási juttatásokat – írja a penzcentrum.hu.
Gyes alatti felmondás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van-e arra mód, hogy a gyesen lévő kismamának (még nem töltötte be a gyermek a 3. életévét), aki visszajönne dolgozni (de ismét várandós) valamilyen formában megszüntethető legyen a munkaviszonya? Amikor pár éve felvették dolgozni 45 nap munkaviszony után elment táppénzre, majd onnan csedre, gyedre, gyesre. A munkáltató kiszolgáltatott helyzetben van, mert most is az a célja a munkavállalónak, hogy a felgyűlt szabadságát kiadják, majd feltételezhetően ismét elmegy táppénzre, és megint szinte semmi munkavégzés nélkül fizet a munkáltató. Ilyen esetben mit tehet a munkáltató, mert sajnos elég kiszolgáltatott a helyzetük. Ebben a helyzetben egyértelmű, hogy miért állt munkába dolgozó évekkel ezelőtt pár napra. Csak azért, hogy kaphasson ellátást. Válaszukat előre is köszönjük!
Bt.-beltag és ügyvezető Kérdés
Egy betéti társaság ügyvezetője 50 százalékban tulajdonos is a bt.-ben. Ha a társasági szerződésben benne van, hogy munkaviszonyban látja el az ügyvezetést, és személyesen is közreműködik, akkor ezt teheti-e munkaviszonyban? Jár-e neki a szochokedvezmény, ha gyes mellett dolgozik, és gyes után is marad?
Gyes mellett társas vállalkozó Kérdés
Kft. ügyvezetője a társaság alakulásának időpontjától kezdve folyamatosan gyesen van, munkaviszonyban nem állt azt megelőzően. A kft. nem működött, árbevétele nem keletkezett. Ebben az esetben az ügyvezetőt terheli-e járulékfizetési kötelezettség?
Gyes Kérdés
Tisztelt Adózóna! Munkavállalónk, aki előző munkaviszonya alatt volt gyesen, 2010. 05. 05-éig, 2010. 10. 25-én megszűnt a munkaviszonya. Kiderült, hogy a gyermek nagyothall, és 2013. 10. 01-jétől 10 éves koráig gyesre jogosult utána. Közben 2016-ban munkaviszonyt létesített a mi cégünknél. Folyamatosnak számít a biztosítási viszonya és 60 százalékos táppénzre jogosult, ha gyápra vagy saját maga után táppénzre megy? Válaszát előre is köszönöm.
Többes jogviszony Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Betéti társaság kültagja a cégben munkaviszonyosként látja el a tevékenységét (6 órás munkaviszonya van). Jelen pillanatban hosszabbított gyesen van gyermeke betegsége miatt. Katás egyéni vállalkozást szeretne indítani. Evvel kapcsolatosak a kérdéseim. 1. Maradhat-e a bt. kültagja úgy, hogy tényleges tevékenységet ott nem végez (a társasági szerződésben nincs kikötve munkavégzési kötelezettség)? Vagy ki kell léptetnem a betéti társaságból annak érdekében hogy a katás egyéni vállalkozását el tudja indítani? 2. Gyes folyósítása mellett is azt olvastam, hogy köteles a havi 50 ezer forintos tételes adót megfizetni. Amennyiben a katás egyéni vállalkozása alatt szünetelést nyújt be, arra a hónapra mivel gyest is folyósítanak részére, mentesül a 7110 forint egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól?
Többes jogviszonyban gyes mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás bt. beltagja jelenleg nem fizet maga után katát, mivel gyesen van és nem is dolgozik a cégben. Azonban egy kft.-t szeretne létrehozni, amelyben ügyvezetői szerepe is lesz. A kft. működni fog, az ő közreműködésével. Azonban a gyes nem fog megszűnni, pici a gyermeke. A bt.-ben a kültag van bejelentve kisadózóként, utána fizeti a bt. a katát. Miként kell adóznia a gyesen lévő tulajdonosnak (ügyvezetőnek) a kft.-ben és a bt.-ben? Köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna
Fizetés nélküli szabadság: mi lesz a biztosítással, végkielégítéssel? Cikk
Bizonyos esetekben köteles engedélyezni a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot a munkavállaló számára, más alkalommal a mérlegelésén múlik. Mettől meddig, milyen feltételek mellett lehet fizetés nélküli szabadságra menni? Milyen hatással van ez a végkielégítésre? Munkáltatóként miért nem érdemes fizetés nélküli szabadság igénybe vételére kényszeríteni a dolgozót?
Nyugdíjas – csed, gyed, gyes Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar, nyugdíjas édesapának és grúz származású édesanyának gyermekei születtek. Az édesapa szeretne csedre, gyedre, gyesre menni Magyarországon. Szeretném megtudni, hogy egyáltalán igényelhet-e az apa ilyen ellátást, valamint arról is szeretnék tájékoztatást kapni, hogy a nyugdíj felfüggesztésre kerül-e sor ebben az esetben? Nagyon szépen köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna
Gyes beszámítása a 32 év szolgálai időbe Kérdés
Tisztelt Szakértő úr! Ezen a linken találtam meg válaszát kérdésemre:http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_27_Gyedevek_beszamitasa_a_32_ev_szol_nfj Köszönöm, hogy válaszolt! Időközben az Ön "tollából" megjelent egy e témával foglalkozó újabb cikk: http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Nok_kedvezmenyes_nyugdijazasa_fontos_a_resz_ESPELR Kérdezem, jól olvasom, hogy esetemben - "A kedvezményes nyugdíjra való jogosultság tekintetében ez azt jelenti, hogy annak a nőnek, aki 1998. január 1-je előtt a fenti jogcímen volt fizetés nélküli szabadságon – gyermeknevelési ellátásban részesülés nélkül – és ezen jogcím alapján kerül részére szolgálati idő és jogosultsági idő elismerésre, akkor a kedvezményes öregségi nyugdíj megállapításához a 40 évi jogosultsági időn belül 32 év helyett minimum 30 év kereső tevékenységgel szerzett jogosultsági idővel kell rendelkezzen." A 32 év helyett 30 év vehető figyelembe? Köszönettel: Erika
Gyes beszámítása a 32 év szolgálai időbe Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1957.07.30-án születtem. Az illetékes Nyugdíjbiztosítási és Adategyeztetési Főosztály az 1975.10.20.-2016.12.31. közötti időszakra a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idő vonatkozásában esetemben 38 év és 69 napot – melyen belül csak 26 év 64 nap keresőtevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett – szolgálati időt ismert el. Ez számomra azt jelenti, hogy a 40 évhez szükséges 32 év ténylegesen munkában töltött idő a rám irányadó öregségi nyugdíjkorhatárig (65 év) nem lesz meg, mivel az 1984.02.09-én született mozgáskorlátozott gyermekemmel 10 évig (1994.02.09-ig) gyermekgondozási segélyen voltam, mely idő alatt nem dolgoztam, így járulékbefizetés sem történt utánam. Kérdezem, hogy a 10 év önhibámon kívül nem munkaviszonyban töltött idő miképpen vehető figyelembe a minimálisan szükséges 32 év biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő megállapításánál? Köszönöm a válaszát: Erika
Gyes mellett munka Kérdés
2,5 éves gyermekkel gyesen vagyok. Vállalkozni szeretnék, kapom-e tovább a gyest a gyermek 3 éves koráig, vagy nem kapom? Köszönöm válaszukat.
Jogosultsági idő-e a nagyszülői gyes időtartama? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkanélküli nagyszülő igényelhet-e nagyszülői gyest? Ha igen, milyen feltételekkel, illetve milyen jogosultságot keletkeztet? Beleszámít például a nők 40 événél alkalmazott jogosultsági időbe, amennyiben a nagyszülő már rendelkezik 32 év keresőtevékenységből származó jogosultsági idővel? Köszönöm mielőbbi válaszát!
Egyéni és társas vállalkozó gyed, gyes alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főfoglalkozású egyéni vállalkozó vagyok. Ezen kívül egy kft. egyik tulajdonosa, személyesen közreműködő tagja, egyedüli ügyvezetője. A szülés előtt az egyéni vállalkozásomban a minimális járulékokat fizettem, a kft.-ben tagi bér hiányában semmilyen járulékot nem fizettem. 2015. novemberben szültem. A csed alatt nem dolgoztam, járulékokat nem fizettem, az egyéni vállalkozásomban az alkalmazott dolgozott, a kft.-ben az ügyvezetőségem megmaradt, de személyesen nem működtem közre a tevékenységben. A gyed alatt 2017. augusztusig ugyanígy. 2017. októbertől napi 6 órára bölcsődében helyeztem el a gyermekemet. Ahhoz, hogy ne veszítsem el a hátralévő 2 hónapra a gyedet, keresőtevékenységet kell folytatnom. Több lehetőségem van: az egyéni vállalkozás működhet velem vagy nélkülem, de szüneteltetni is tudom. Az ügyvezetés és a személyes közreműködésem belefér napi 2 órába, ezt akár munkaviszonyban is el tudom látni. Elmehetek máshova dolgozni részmunkaidőbe, teljes munkaidőbe, vagy egyszerűsített foglalkoztatottként. Melyik megoldással fizetek az egyéni és társas vállalkozásomban a lehető legkevesebb járulékot? Köszönöm.