833 találat a(z) GYES cimkére
Kismamákon és kispapákon spórolhat a munkáltató
Cikk
Akár évi 342 ezer forintnyi közterhet takaríthat meg az a vállalkozás, amelyik kisgyermekes szülőt foglalkoztat. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számításai szerint a munkáltatók mintegy 60 ezer érintett szülő után nem veszik igénybe az adókedvezményt.
Gyes melletti munkavégzés
Kérdés
Köteles-e a munkáltató azt a munkavállalót foglalkoztatni, aki a fizetés nélküli szabadság és a gyes megszüntetése nélkül kíván munkába állni a gyermek 2 és 3 éves kora között? Kérem, hogy jogszabályi hivatkozást is adjon meg.
Figyelem: ezt kell tudni a tb-változásokról!
Cikk
A nevelőszülőket, a kisadózókat, a gyermekgondozási ellátásban részesülőket, a kiegészítő tevékenységet folytatókat és még sok mindenki mást érintenek az adócsomagban elfogadott tb-módosítások.
Veszélyeztetett terhesség, szülési szabadság, gyes
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, adjon tanácsot a következő kérdésben: Édesanya veszélyeztetett terhes volt, így táppénzt kapott a szülés napjáig. Mivel nem volt meg a 365 nap biztosítása, így egyből gyesre vált jogosulttá. Ebben az esetben a Mt. 127. §-át figyelembe kell-e venni? Az anya jogosult-e szülési szabadságra vagy egyből fizetés nélküli szabadságra kerül és a gyest kell figyelembe venni? Amennyiben jogosult szülési szabadságra, akkor esetében mennyit és mikor kell kiadni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: S.G.
Járulékfizetés
Kérdés
A személyi jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozó kozmetikus a gyed ideje alatt egyéni vállalkozásában dolgozni szeretne. Kérdésem, hogy hogyan alakul a járulékfizetése, meg kell-e fizetni a járulékokat a gyed, majd a gyes ideje alatt? Válaszukat előre is köszönöm.
Ellátás alatti átjelentések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelünk egy céget, amely hamarosan egy másik cégbe szeretné az összes alkalmazottját átjelenteni. Valószínű, hogy a tartozások miatt a cég majd felszámolás alá fog kerülni. Van kettő dolgozó, az egyik veszélyeztetett terhes és táppénzen van, a másik pedig gyesen van még. Jól gondolom-e, hogy nem lehet őket átjelenteni, s valószínű, hogy a dolgozók sem fognak belemenni a közös megegyezésbe, és az ellátások miatt sem lenne túl jó. Esetleg erre lenne valamilyen megoldás? Előre is köszönöm szépen a segítséget.
Milyen ellátásra jogosult a kismama?
Kérdés
A kismama milyen pénzbeli ellátásra jogosult, ha nincs neki biztosítási jogviszonya? A munkaviszony megszűnése után álláskeresési járadékot meddig kap, és utána milyen ellátásra jogosult a terhesség alatt, illetve a szülés után?
Katás kismama
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Élő, heti 40 órás munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon, gyeden lévő kismama katás egyéni vállalkozást indít. Kérdésem, hogy másodállású kisadózónak minősül-e és így elegendő-e a 25 ezer forintos tételes adót megfizetnie mindaddig, amíg munkaviszonya meg nem szűnik? Mi a helyzet, ha gyest fog kapni és közben a munkaviszony megszűnik? Segítségét köszönöm!
Minden nap számít – mikortól jár a táppénz, csed, gyes?
Cikk
Munkavállaló előző évben egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozott mintegy 120 napot részben alkalmi, részben mezőgazdasági idénymunkásként. Idén januártól dolgozik munkaviszonyban. November végén szül, szeptemberben szeretne táppénzen lenni, amikor már feltehetően megterhelő lesz a munkavégzés a babára nézve. Mi alapján számítható a táppénz? Jár-e neki csed, gyed, és mi alapján számítható? Olvasónk kérdésére Dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.
Tb-szabályok is változnak! Mutatjuk a részleteket az adócsomagból
Cikk
Több ponton módosulnak a parlament elé terjesztett adócsomag szerint a társadalombiztosítási szabályok is. A változtatások zöme a korábban hiányos szabályozás joghézagait tömködi ki, így egyértelműsíti a többféle gyermekgondozási ellátásban részesülő vállalkozók, illetve a mezőgazdasági őstermelők járulékfizetésére, a kisadózók adatszolgáltatására, a biztosítotti jogviszonyra vonatkozó rendelkezéseket. Szigorodnak ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére köthető megállapodás szabályai, és nő az egészségügyi szolgáltatási járulék összege.
Változnak a szochokedvezmények, s bővül is a kör az adócsomagban
Cikk
A szociális hozzájárulási adóból (szocho) igénybe vehető kedvezményekre vonatkozó szabályok is változnak a parlament elé terjesztett adótörvény-módosítási csomag szerint. A javaslat szerint bővül az adókedvezmények köre.
Szochokedvezmény: ezt is tudni kell gyesről visszatérőknek, doktoroknak
Cikk
Gyes alatt foglalkoztatott munkavállaló után is jár-e az első két évben a 27 százalékos, a harmadik évben pedig a 14,5 százalékos szochokedvezmény? Tudományos doktori fokozattal rendelkező orvos vállalkozó élhet-e a kutatók foglalkoztatása esetén járó szociálishozzájárulásiadó-kedvezménnyel? – kérdezték olvasóink. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyes melletti járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a főfoglalkozású egyéni vállalkozó gyesen van, és nem végez munkát tudtommal nem fizet járulékot. Mi van akkor ha a gyesen lévő egyéni vállalkozónak akad folyamatos munkája vállalkozói jogviszonyában havi szinten 3 nap? A kérdés arra vonatkozna, hogyan szükséges fizetni a járulékot? Teljes hónapra mivel közreműködik? Esetleg ha három napot dolgozik, és ez a bizonyítható, arányosíthatjuk a járulékot a három napra? Az egyéni vállalkozónak napi kétórás munkaviszonya van a vállalkozás mellett. Köszönöm a segítségét.
Gyes alatti táppénz lehetősége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél gyeden lévő dolgozó újra terhes lett. A jövő hónapban már gyest kell igényelnie, mert lejár a gyed. Az ellátások igénylésénél melyiket tudja igénybe venni? A gyest vagy táppénzre tud menni? Vagy mindkettőt tudja? Nem jön vissza közben dolgozni. Vagy választhat, hogy melyik előnyösebb részére? Várom válaszukat.
Táppénzen, gyeden lévő, másodállású katás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy van egy egyéni vállalkozó, akinek van máshol, heti 36 órát elérő munkaviszonya, és emellett katás adózó az egyéni vállalkozásában. Így a 25 ezer forintos tételes adót fizeti havonta. Abban az esetben, ha a főállásában táppénzen van, később pedig gyeden majd gyesen, akkor 25 ezer vagy 50 ezer forintot kell-e fizetnie, ha a vállalkozásában dolgozik? A másodállású katás adózó feltétele többek között a heti 36 órát elérő, foglalkoztatással járó munkaviszony megléte. Az OEP szerint ebben az esetben 25 ezer forintot kell fizetni, de a NAV szerint 50 ezer forintot, mert nem valósul meg a tényleges foglalkoztatás a főállásban. Legyenek szívesek segíteni a fenti témában. Köszönettel: Olvasójuk