780 találat a(z) GYES cimkére

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen igazolás kell ahhoz, ha az apuka akarja igénybe venni a tartósan beteg gyermek után járó szochokedvezményt? Az dönti el, hogy ki volt gyesen? S ha az anyuka, akkor csak ő igényelheti a kedvezményt?

Szabadság gyed lejárta után Kérdés

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni abban, hogy mennyi szochokedvezmény (22 százalék vagy csak 11 százalék) igénybevételére jogosult a munkáltató az alábbi esetben. Két gyermeke van, az első 2011. 06. 26-án született, a második pedig 2012. 10. 16-án. Az első gyermeket tartósan betegnek minősítették, ezért a munkavállaló ismét gyesre jogosult. A szochokedvezmény igénybevételéhez a hatósági bizonyítványt megkérte a munkavállaló. A bizonyítványon szereplő dátumok az alábbiak: „Az ellátás folyósításának kezdete: 2017. 06. 01. Az ellátás folyósítása jelenleg is folyamatban van, várható lejárta: 2018. 07. 31.” A munkavállaló 2017. 10. 01-én állt munkába.

Egyéni vállalkozó gyermekgondozást segítő ellátás alatti járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, kisgyermekes anyuka részére folyósítottak csecsemőgondozási díjat (csedet), majd gyermekgondozási díjat (gyedet), jelenleg pedig gyermekgondozást segítő ellátásban (gyesben) részesül. Kérdésem, hogy gyes folyósítása mellett kell-e járulékokat fizetnie a vállalkozónak? Vállalkozási tevékenységét nem kívánja szüneteltetni, de számlát, nyugtát nem állít ki, bevétele nem keletkezik. Kivétet nem realizál. A Tbj. 29. § 4. pontja (4) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt a) b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban, ápolási díjban részesül – kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély, az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja –,... Pontosan mit ért a törvény a vállalkozói tevékenység személyes folytatásán? Tisztelettel: Kóródi Péter

Gyes melletti őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni mezőgazdasági őstermelő biztosítotti jogviszonyával kapcsolatban. Gyesen lévő kismama december hónapban lett őstermelő a férje mellett, gyesre alanyi jogon jogosult, mivel nem rendelkezett a szülés előtt semmilyen biztosítotti jogviszonnyal. A T1041-es nyomtatványon bejelentette, hogy főállású őstermelő december 20-ától. A kérdésem az lenne, hogy kell-e az 58-as bevallásban a minimálbér szerinti járulékot fizetni, vagy a kieső időnél jelölheti a gyest?

Korábban fizetik a januári családi pótlékot, a gyest és a gyedet Cikk

Még karácsony előtt megkapják a jogosultak a januárban esedékes családtámogatásokat, azaz a családi pótlékot, a gyermekgondozási segélyt (gyes) és a gyermeknevelési támogatást (gyed) – jelentette be Novák Katalin család- és ifjúságügyért is felelős államtitkár.

Fizetés nélküli szabadság idejére járó szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Határozatlan idejű munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló nő szülés után – 2017.12.21-ig – igénybe veszi a csedet, majd ezt követően fizetés nélküli szabadságot igényel a gyermek 3 éves koráig. Kérdésem, hogy a fizetés nélküli szabadság első 6 hónapjára jár-e fizetett szabadság az anyának, ha a gyedet, illetve várhatóan a gyest is az apa (férj) veszi igénybe? Köszönöm.

Járulékfizetések Kérdés

T. Szakértő! Adott egy egyszemélyes kft. (alakult 2016. áprilisban) az ügyvezető 36 órás munkaviszonyban dolgozik egy cégnél. 2015. októbertől gyeden, majd gyesen van. 2016. októberben mint főállású katás egyéni vállalkozó jelentkezett be. Ezidáig megfizette az 50 ezer forint katát. Hogyan kellett volna bejelentkeznie és hol, mennyi járulékot kellene fizetnie? Módosítani kellene-e a bejelentőket? Válaszát előre is köszönöm.

Külföldről hazatelepülő kismama Kérdés

Fél éve külföldön dolgozó nő babát szeretne és úgy döntött, hogy itthon szeretné megszülni és nevelni leendő gyermekét. Milyen lehetősége van arra, hogy csedet, gyedet, gyest igényeljen?

Tartósan beteg gyermek mellett vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem tartósan beteg gyermek mellett gyesen van. Egyéni vállalkozást szeretne indítani, katásként. Megteheti? A járulékfizetés 50 ezer forint lesz? A gyes összege a vállalkozás mellett megmarad neki teljes mértékben? Köszönöm a választ előre is.

Gyed extra katás vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretne lenni a kismama (1 éves a gyermek), ehhez ajánlották neki az egyéni vállalkozói formát, katás adózásban. A kismama átlagosan 30-40 ezer forint bevételt fog szerezni havonta, tudomásunk szerint gyed extra (jelenleg gyeden van, ez a főállása, és a munkahely tb-kifizető) mellett nem kell havi 50 ezer forintot fizetni, mint a többi katás vállalkozónak. Van-e bármilyen egyéb adó (vagy más havi fizetendő) még, amivel számolni kell? Ez igaz a gyedet követő gyes időszakára is? Hol és hogyan kell igényelni a gyed extrát vállalkozónak? Segítségét előre is köszönöm.

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: a munkavállaló 2010 óta folyamatosan tgyás-ban, gyed-ben, illetve gyes-ben részesül, a mai napon is gyes-en van. Ilyen esetben, ha munkavállaló le szeretne számolni a munkáltatójától, azt milyen feltételek mellett teheti meg? Közös megegyezésre van lehetőség? Ha ez nem megoldható, akkor ennek hiányában a munkavállaló élhet-e rendes vagy azonnali felmondással? Válaszát köszönöm.

Tartósan beteg gyermek gyes ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az unokám autista, erről van orvosi igazolása is. Az ő esetében 10 éves korig jogosult a szülő gyes-re. 2017. szeptember 1-jétől iskolaköteles, 2010. 02. 17-én született. Jár iskolába, egy speciális osztályba. Reggel 8-15 óráig van iskolában. A szülők dolgoznak teljes munkaidőben. Az iskolába a nagyszülők viszik és ők is hozzák el, vigyáznak rá, amíg a szülők hazaérkeznek. Kérdésem az, hogy emellett is jogosultak-e igénybe venni a szülők az amúgy 10 éves korig járó gyes-t is. A másik unokám 2,5 éves. Október 1-jétől hivatalosan bölcsődés, de ebből természetesen két hét volt az ún. beszoktatás, amikor ebéd után hazavittük. A gyes bölcsődei elhelyezés esetén nem jár, ezt tudom. Kérdésem az, hogy az első két hétben nem volt teljes napot, erre az időre jár-e még a gyes, vagy október 1-jétől teljesen megszűnik? Szíves válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.

Munkabér gyes után Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy munkavállaló gyes idejére fizetés nélküli szabadságon volt 2017.09.30-ig. Kérte, hogy a munkába állítása részmunkaidőben történjen meg a gyes lejáratát követően 2017.10.01. naptól kezdődően napi 4 órában. A munkaszerződés módosítása közös megegyezéssel 2017.10.01-től hatályosan megtörtént. Ebben az esetben munkabére a gyes lejárata után csökken, mivel a részmunkaidőhöz arányosan alacsonyabb munkabér társul a jelenlegi bérezési szintet alapul véve hasonló munkakörben a szerződésmódosítás szerint. A felhalmozott szabadság kiadása is ezen a munkabér szinten történik meg, mivel 2017.10.01-től érvényes szerződés szerint a részmunkaidős bérre jogosult. Helyesen jár el a munkáltató?

Késhet a gyes és a családi pótlék Cikk

Mindenszentek ünnepe miatt sok család csak november 2. hetében kapja kézhez a különböző családtámogatási juttatásokat – írja a penzcentrum.hu.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink