782 találat a(z) GYES cimkére

Gyesre jogosultság? Kérdés

Agrármérnök nő, mezőgazdasági vállalkozói igazolvánnyal családi gazdálkodás vezetőjeként márciusban szülni fog. Korábbi gerincműtétje miatt lehet-e folyamatos táppénzen (veszélyeztetett terhes), kaphat-e csedet, gyedet, gyest? Ha igen, a családi gazdaság egy főre eső része megilleti-e? Az éves bevallásban a ráeső részt el lehet-e számolni neki az 1853-on? Ha nem, akkor a férj is a családi gazdaság tagja, inkább ő menjen csedre, gyedre, gyesre? Akkor az egy főre eső családi gazdálkodás része megilleti-e? A férj 53-as bevallásában lehet-e az egy részt elszámolni?

Munkanélküli ellátás gyes után Cikk

Egyéni vállalkozó alkalmazta a feleségét, aki ebből a foglalkoztatásból ment gyesre. A gyermek betöltötte a harmadik évét, újra kezdődne a foglalkoztatása. ám szeretné a munkaviszonyát úgy megszüntetni, hogy a feleség munkanélküli ellátást vehessen igénybe. Van erre lehetőség? Van-e érdemi jelentősége annak, hogy ki mond fel? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. munkaviszonyban dolgozó beltagja 2016.04.01-től alkalmazott a társaságban. Tgyáson, majd gyeden volt 2014.05.23-2016.05.23-ig, majd pedig gyesen 2016.05.24-2017.05.23-ig. Kérdésem az lenne, hogy fenti időszakokra vonatkozóan jogosan vett-e igénybe szochoedvezményt utána a cég? Illetve pontosan hogyan alakul a maximum három évig igénybevehető szochokedvezmény időszaka az ő esetében (teljes és részkedvezmény)? Sajnálatos módon az igazolást az anyasági támogatásokról eddig még nem szerezte be, jelenleg folyamatban van a beszerzésük. Jól gondoljuk-e, hogy szükséges a gyesről és a gyedről is külön-külön igazolás a két szervtől, ha már a foglalkoztatás első napjától igénybe kivánjuk venni a kedvezményt? Köszönettel.

Betegszabadság Kérdés

Egy munkavállalónk, aki gyesen van és várja a második gyermekét, azzal keresett meg, hogy visszajönne 1 nap szabadságra és utána elmenne táppénzre, mert ő így anyagilag jobban járna, megtennénk-e ezt neki. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor is a 15 nap betegszabadsággal indulna-e a hiányzása, le kell-e számfejtenem neki a 15 nap betegszabadságot? Nem vagyunk tb kifizetőhely.

Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya Kérdés

Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Az elmúlt hónapban az Adózóna cikkeiben részletesen bemutatta az évközi adótörvény-módosítási csomagban benyújtott változtatási javaslatokat, majd az elfogadott új szabályokat is, amelyek közül több módosítás – egyebek között számos járulék- és szochoszabály – már a kihirdetést követő napon, vagyis július 26-án hatályba is lépett.

Gyes utáni munkanélküli ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alkalmazta a feleségét, aki ebből a foglalkoztatásból ment gyesre. A gyermek betöltötte a harmadik évét, újra kezdődne a foglalkoztatása. ám szeretnék a munkaviszonyt megszüntetni úgy, hogy a feleség munkanélküli ellátást vehessen igénybe. Van erre lehetőség? Ki mondjon fel, ha ennek van lényegi jelentősége? Köszönettel!

Milyen jövedelem lesz az ellátás alapja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély többéves biztosítási idővel rendelkezik Németországban, a szerződését 07.31-ével felmondta, hogy hazaköltözzön, és itthon vállalkozzon. A felmondást követően tudta meg, hogy babát vár, a szülés várható ideje 2019.02. hó vége. Kérdés 1: A biztosítási időbe beleszámít-e a német biztosítotti időszak, itthon menyi időn belül kell jogviszonyt létesíteni, hogy folyamatos legyen a biztosítás, valamint milyen ellátásokra lesz jogosult (táppénz, csed, gyed, gyes), az ellátások alapja milyen jövedelem lesz, csak az itthoni vagy a német jövedelem is beleszámít? Kérdés 2: A Németországban megfizetett nyugdíjjárulékot vissza lehet-e igényelni, mellyel a kint megszerzett szolgálati időt elveszti, de itthon önkéntes pénztárba fizetné, ha van rá lehetőség. Itthonról indítható-e az eljárás, vagy a német nyugdíjbiztosító megkeresésével? Gyors segítséget megköszönve, tisztelettel: Szabó Istvánné

Szolgálati idő ikrek esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Iker gyermekekkel töltött gyes, gyed ideje a szolgálati idő számításánál többszöröződik-e, mint ahogyan összeszámítják a két, három vagy több gyermekkel külön-külön eltöltött gyes, gyed idejét?

Csed, gyed jogosutság Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. 10. 25-ig, a gyermek 10 éves koráig az anyuka gyesen van. Teljes munkaidős munkaviszonnyal rendelkezett (több mint egy éven keresztül), 2017. 10. 31-ig. Második gyermekét 2018. 10. 31-re várja. A gyermek születését követően milyen ellátásra jogosult az anyuka? Igényelhet-e 2018. 10. 26-tól csedet, illetve utána milyen ellátást kaphat?

Munkaviszony megszüntetése gyes után, közös megegyezéssel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kollégánk részmunkaidőben dolgozott 2015 júliusáig, amikor is szülési szabadságra ment. A gyermeke július 24-én töltötte be a harmadik életévét. Egyelőre nem jelezte hivatalosan, hogy visszatérne munkába, de azt igen, hogy közös megegyezéssel szeretne felmondani. Mi a teendőnk, illetve mennyi szabadság jár a részmunkaidős foglalkoztatott szülési szabadságának idejére (3 év)? A bérváltozások miatt a szabadságot milyen módon kell kiszámolni (a 3 évvel ezelőtti bére nem éri el a mai minimálbért)? Szükséges először szerződést módosítani a mai minimálbér mértékéhez igazodva, és utána felmondani? Köszönöm segítségét.

Szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A nyugdíjbiztosító szolgálati idő adategyeztetést kezdeményezett a magánszeméllyel. A nyugdíjbiztosító megküldött anyagában nem szerepel a 30 napot meghaladó táppénzes állomány (veszélyeztetett terhesség), valamint a szülési szabadság, gyed, gyes időszaka. A szóbanforgó időszak 1992. évtől 1996. évig tartott. Helyes így, vagy tegyen észrevételt? köszönettel Papp Éva

Mire kell figyelni a gyed és a gyes egyidejű folyósítása esetén? Cikk

Kisgyermekes családoknál nem ritka, hogy az egyik gyermekre gyermekgondozási díjat (gyed), míg a nagyobb gyermekre gyermekgondozást segítő ellátást (gyes) folyósítanak. Cikkünkben összefoglaljuk azokat a fontosabb szabályokat, amelyekre figyelemmel kell lenni a gyed-gyes egyidejű folyósítása esetén.

Kettős állampolgár biztosítása és adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy ügyfelem Törökországba ment férjhez és ott is él. Magyarországon azonban közös őstermelő az édesanyjával (egy lakcímre vannak bejelentkezve). Első kérdésem ehhez kapcsolódik, hogy egyáltalán ez alapján oszthatóak-e kettejük között a bevételek és költségek. Másik tevékenysége ingatlan-bérbeadás (nem váltott ki adószámot, mert a közös őstermelésben nem kellett, a bérbeadás miatt szintén nem kell). Magánszemélyként Magyarországon fekvő lakóingatlant ad magánszemélyeknek bérbe. Ezt úgy gondolom, hogy mivel az ingatlan Magyarországon van ezért a bérbeadás után itt kell adóznia. Őstermelőként jelenleg fizeti a biztosítást, ugyanakkor azt mondja, hogy a férje révén Törökországban is biztosított. A kettős egyezmény alapján neki csak egyik országban kellene fizetni biztosítást, de jelen esetben melyik országban? Mi a teendő egyik és másik országban, hova és mit kell bejelentenie? A biztosítás még annyiban bonyolódik, hogy gyesben és családtámogatásban (családi pótlékban) is részesül. Ebben az esetben kell-e fizetnie járulékot, amennyiben őstermelőként itthon válik mégis biztosítottá, figyelembe vehető-e a családi-járulékkedvezmény úgy, hogy továbbra is osztható a bevétel és költség rá? Válaszukat előre is köszönöm.

Gyes utáni szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónkat 3 gyermek és 8 év után szeretnénk visszavenni dolgozni. A munkavállaló kérésére a napi 8 órai munkavégzést 6 órára módosítottuk a munkaszerződésében. Természetesen a 8 évvel ezelőtti fizetését a törvényi előírásoknak megfelelően korrigáltuk, viszont 6 órai munkavégzéssel számoltunk. 2010. évben a bruttó bére 235 000 Ft volt, most a 6 órás munkaviszonyra tekintettel 244 000 Ft lett. A fizetés nélküli szabadságát megszakítva elkezdi letölteni az eddig összegyűlt szabadságát. A kérdésem az lenne, hogy a szabadság időtartama alatt melyik bérrel kell kifizetni neki a szabadságot? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkábajárás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Házi vágás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kft. üzletrész eladása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink