hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csed és gyed megállapítása határozott idejű munkaviszony esetén

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Előfordulhat, hogy a gyermeket váró kismama határozott idejű munkaviszonya megszűnik a gyermek születése előtt, vagy a gyermek születése kapcsán járó csecsemőgondozási díj (csed), illetve gyermekgondozási díj (gyed) folyósítása alatt. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy mennyiben érinti a vér szerinti szülők csecsemőgondozási díjának, illetve gyermekgondozási díjának megállapítását a határozott idejű munkaviszony és annak megszűnése.

A munka törvénykönyve úgy rendelkezik, hogy a határozott idejű munkaviszony tartama az 5 évet nem haladhatja meg. Ez esetben figyelemmel kell lenni arra, hogy a határozott idejű munkaviszony az 5 évet nem haladhatja meg a meghosszabbítás esetén sem, beleértve az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított 6 hónapon belül létesített újabb határozott tartamú munkaviszony tartamát is.

A fenti szabály alól van kivétel is, méghozzá, ha a munkaviszony létesítéséhez hatósági engedély szükséges, akkor az engedély meghosszabbítása esetén az újabb határozott idejű munkaviszony tartama – a korábban létesített munkaviszony tartamával együtt – az öt évet meghaladhatja.

A határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén felmerül a kérdés: meddig jogosult a munkavállaló, illetve a jogviszony megszűnése esetén a volt munkavállaló csecsemőgondozási díjra, illetve gyermekgondozási díjra?

Csecsemőgondozási díjra elsősorban az a nő jogosult, aki a gyermeke születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és akinek a gyermeke

– a biztosítás tartama alatt vagy

– a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül születik, vagy

– a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.

Az édesapa is jogosult lehet a fenti feltételek fennállásakor a csecsemőgondozási díjra, ha  

– az édesanya az egészségügyi szolgáltató által igazoltan, az egészségi állapota miatt kikerül abból a háztartásból, ahol a gyermeket gondozzák, vagy

– az édesanya meghal.

Azaz adott feltételek fennállásakor mind a határozott idejű munkaviszony alatt, mind annak megszűnését követően megállapítható a csecsemőgondozási díj. Utóbbi esetben azonban csak akkor állapítható meg a csecsemőgondozási díj, ha a gyermek születésére a munkaviszony megszűnését követő 42 napon belül kerül sor, vagy a gyermek a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl a baleseti táppénz folyósításának ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik meg.

OLVASSA TOVÁB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, mikor jár a csed határozott idejű munkaviszony mellett a munkavállalónak, és közülük ki, milyen esetben jogosult gyedre.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink