1291 találat a(z) ügyvezető cimkére
A kft. ügyvezetőjének jogviszonya és társadalombiztosítási kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt szakértő! JOGSZABÁLY ÉRTELMEZÉSI VITÁBA KEVEREDTEM ÉS EZÉRT SEGÍTSÉGÉT KÉREM. VAN EGY KFT. AMINEK A TULAJDONOSA EGYBEN ÜGYVEZETŐJE EDDIG 36 ÓRÁT MEGHALADÓAN VOLT EGY MÁSIK MUNKÁLTATÓNÁL JOGVISZONYA. EZÉRT A KFT.-BEN NEM VOLT BIZTOSÍTÁSI JOGVISZONYA, SEM MUNKASZERZŐDÉSES, SEM MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉSSEL NEM KAPOTT SEMMILYEN JUTTATÁST AZ ÜGYVEZETÉSÉÉRT, CSAK OSZTALÉKÉRT VÉGZETT ALÁÍRÁSI ÉS EGYÉB TEVÉKENYSÉGET. MOST A MUNKAHELYÉN A 8 ÓRÁS MUNKAVISZONYBÓL ÁTLÉPTETTÉK HETI 6 ÓRÁS MUNKAVISZONYBA, AMI NEM ÉRI EL A 36 ÓRÁS FOGLALKOZTATOTTSÁGOT. A KFT-T MOST SZERETNÉK A CÉGBÍRÓSÁGON MÓDOSÍTANI, MARADNA Ő A TULAJDONOS, NEM LENNE TÖBBSÉGI TULAJDONOS ÉS MUNKAVISZONYBA SZERETNÉ VÉGEZNI A KFT-JÉBEN A MUNKÁJÁT, NEM MEGBÍZÁSI DÍJBAN. KÉRDÉS A MUNKAVISZONYBAN VÉGZETT MUNKA LEHET ÜGYVEZETŐI ÉS EGYÉB TEVÉKENYSÉG IS? AZT A FELVILÁGOSÍTÁST KAPTA EGY ÁLTALA ISMERT SZAKÉRTŐTŐL A NAV-NÁL, HOGY ha van 6 órás munkaviszonya, akkor itt a kft-jében a munkaviszonyt választ, mint ügyvezető, akkor csak 2 órára kell őt bejelenteni és akkor meg van a 8 órás munkaviszonya, de ez alatt ő azt érti, hogy a minimálbér arányos napi 2 óra, azaz heti 10 órának megfelelő munkaviszonyban lévő szerződés szerinti bért kapná és ez után fizetné a kft-ben a szociális és egyéb járulékokat. Én úgy értelmezem a jogszabályt, hogy lehet munkaviszonyban és lehet megbízási jogviszonyban is ügyvezető, de az adott kft.-n kívüli munkaviszonynak kell megfelelnie a heti 36 órát meghaladó jogviszonynak. Ha nincs akkor minimálbér.
Őstermelő társas vállalkozó is
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy jelenleg őstermelő magánszemély egyszemélyes kft.-t kíván alapítani az őstermelői tevékenységétől függetlenül. Most az őstermelői jogviszonya alapján minősül biztosítottnak, a járulékok bevallása, befizetése megtörténik. Kérdésem, hogy ha ezzel párhuzamosan társas vállalkozóvá is válik (az egyszemélyes kft.-ben ügyvezető és közreműködő is megbízási jogviszony alapján), akkor meg kell-e fizetnie a társas vállalkozói jogviszonya után a kötelező minimum járulékokat, adókat, vagy elegendő őstermelőként fizetni azokat? Ha munkaviszonyban látná el az ügyvezetői és közreműködői feladatokat, akkor elegendő lenne-e egy részmunkaidős bejelentés (például napi 4 óra), amely alapján már biztosítottnak minősül és nem kell fizetni sem őstermelőként, sem pedig társas vállalkozóként a minimális járulékokat? Köszönöm válaszukat!
Külföldi tulajdonos
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonosa és ügyvezetője harmadik ország (Svájc) állampolgára, ki évente 1 hónapot folyamatos ideig a mi cégünknél tevékenykedik. Év közben alkalmanként még megjelenik. A bérét az anyacégtől kapja, viszont a szállásköltségét a mi cégünk fizeti. Ebben az esetben kötelező járulékot fizetnünk a szállás után? Valamint érdeklődnék, hogy szükséges-e az A1 igazolás? Válaszát előre is köszönöm.
Ha az egyszemélyes kft. ügyvezetője várandós
Cikk
Egyszemélyes kft. tulajdonosa heti 36 órás munkaviszony mellett látja el az ügyvezetői tevékenységet. Az ügyvezető hölgy várandós lett, de mi a helyzet az esetleges táppénzzel, és a szülés után otthonról is el tudná látni a feladatok egy részét. Olvasónk kérdéseire Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.
Vezető állású munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Egy kétszemélyes kft. ügyvezető tagja a társasági szerződés értelmében munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Egyéb tevékenységet jelenleg nem végez, de amennyiben egyéb módon is közreműködik majd a vállalkozás tevékenységében, kapcsolt munkakörű szerződést kíván a kft. kötni vele. A foglalkoztatása részmunkaidőben (heti 5 óra) történik, díjazása a minimálbér arányos része alapján került megállapításra. A kérdéseim a következők lennének: - a részmunkaidős foglalkoztatásnak van-e bármi akadálya? - vezető állású munkavállalónak minősülhet (nincs minimális bér korlátja)? Milyen szabályok vonatkoznak rá? Milyen kötelező nyilvántartások terhelik ez esetben (munkaidő-nyilvántartás, szabadság-nyilvántartás stb.) a kft.-t? Milyen előnyökkel-hátrányokkal jár ez a foglalkoztatási forma? Milyen FEOR számon kell jelenteni? Köszönettel:
Ügyvezető bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítsen a következőt eldönteni: Egy új társaság ügyvezetőjét pontosan milyen dátummal kell bejelenteni? Mikor kezdődött az ő jogviszonya? Akkor, amikortól az adószám él? Vagy a társasági szerződés létrejöttével? Utóbbi esetében mi a helyes eljárás?Válaszát előre is köszönöm!
Svájci állampolgár magyar kft. ügyvezetőjeként hogyan adózik?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen szíves tájékoztatni, hogy magyar társaság svájci államporgárságú ügyvezetője után, ha Svájcban megfizetik a járulékot, akkor Magyarországon kell-e adóznia? Segítségét előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. tulajdonosa heti 36 órás munkaviszony mellett látja el az ügyvezetői tevékenységet, az ügyvezető hölgy várandós lett, táppénz és csedre való jogosultság kérdéskörei.
Kérdés
Tisztelt Szakértő egy kft.-nek egy tagja van, aki az ügyvezetést heti harminchat órás munkaviszony mellett látja el. Az ügyvezető hölgy várandós. Hogyan tud működni a cég, ha a terhessége alatt munkaviszonyára való tekintettel táppénzben részesül, illetve a szülés utáni időszak alatt (a gyermek fél éves koráig)? Fenti időszak alatt elláthatja-e a mostani ügyvezetést díjazás nélkül a működéshez szükséges minimális teendőket, aláírásokat, melyeket otthonról is tud intézni? A munkaviszonyára való tekintettel táppénzre, illetve csedre jogosult-e, ha az egyszemélyes tagi jogviszonya továbbra is él, vagy meg kell azt szüntetnie? Meghatalmazással átadhatja-e az aláírást erre az időszakra? A cégbíróságon be kell jelentenie a meghatalmazással átadott aláírási jogot? Köszönöm a segítséget.
Ügyvezető részmunkaidőben
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Újonnan alakult kft. ügyvezető igazgatója rokkantsági ellátásban részesül. A kft. tevékenységében is részt vesz. Lehet-e részmunkaidős munkaviszonyban, ügyvezetőként heti 10 óra és egyéb munkakörben heti 10 óra bejelentéssel? Válaszukat előre is köszönöm!
Hivatali célú költségek
Kérdés
Egy kft. ügyvezetője (nem munkaviszonyban látja el feladatát) a céges útjaival kapcsolatban különböző számlákat, illetve bizonylatokat (amelyek nem számlák) ad le a könyvelés felé. Ezen számlák, bizonylatok a cég külföldi partnereinek felkeresésével kapcsolatosak, rendszerint repülőjegyek, szállás+reggeli, parkolás, útdíjak, tankolás, gépkocsibérlés, étkezés. Ilyen üzleti utak esetében a társaságnak kell kiküldetési rendelvényt kiállítania, hiszen nem a munkáltató küldi el munkavállalóját céges útra, hanem maga az ügyvezető utazik. Hogyan lehet elszámolni azon költségek összegét, amelyről nem ad a cég névére szóló számlát? Például van, hogy parkolóautomatából vásárol parkolójegyet külföldön. A cég, valamint az ügyvezető (aki külföldi állampolgár) szempontjából keletkeztet-e adókötelezettséget bármelyik tétel (például a nem szállásdíjban foglalt reggelin kívüli étkezés)? A számlákat az 52-es utazási, kiküldetési költségek között kell nyilvántartani? Esetleges ellenőrzéskor, hogyan bizonyítható, hogy valóban üzleti céllal jelent meg az ügyvezető, ha például a partner megkeresése után mégsem kötöttek üzletet? A külföldi számlák tekintetében áfa szempontjából van-e valami bevallási kötelezettség? A számlán a "kinti" adómértéket tüntették fel.
Biztosítotti bejelentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Kft. ukrán állampolgárságú tulajdonosi részesedéssel rendelkező tagja, akinek ügyvezetői megbízatása határozatlan időre szól, magyarországi lakhellyel (saját ingatlanban) és tartózkodási engedéllyel rendelkezik, Ukrajnában nyugdíjas. Magyarországon adóazonosító jele és taj száma nincs. Jelen pillananatban osztalékra jogosult vagyoni hozzájárulása arányában, az ügyvezetést nulla forintért látja el. Be kell-e jelentenie a kft.-nek (1041) biztosítottként, kell-e kérni adóazonosító jelet és taj számot részére? Válaszát köszönöm!
Egyszemélyes kft. ügyvezetője
Kérdés
2015. december 14-én alakult az egyszemélyes kft. Az egyedüli tag egyben ügyvezető is. December óta könyvelés nem történt a cégben, mert a könyvelőjük 2 hónapja eltűnt. Viszont január, február hóra 1665, illetve 1608-as bevallást küldött be nullásan. A cég (vegyesbolt) márciusban kezdett kereskedni. Március hónapra beadott a könyvelő 1608-as bevallást, amiben többek között szerepeltette az egyszemélyes kft. ügyvezetőjét is 129 000 ezer forintos jövedelemmel, heti 40 órában sima munkaviszonyban. Az ügyvezető jelenleg nyes-en van és megbízásban látja el az ügyvezetést. Kérdésem: milyen jogviszonyban kell bejelenteni az ügyvezetőt ( szerintem társas vállalkozó), amíg nyes-en van, kell-e a garantált bérminimum utáni járulékait megfizetni? Vagy csak nullásan beadni a rá vonatkozó M-es nyomtatványt? NYES után mi a helyzet? 2015. december 14-ével a T1041-es nyomtatványon visszamenőleg be kell-e jelenteni, illetve be lehet-e?
Kapcsolt vállalkozás, vagy sem? Példákkal, NAV-állásfoglalással
Cikk
Az új definíció hatályba lépése után másfél évvel továbbra is megoszlanak a szakértői vélemények arról, hogy mikor tekintendők kapcsoltnak a vállalkozások. Példákkal illusztráljuk, mi ad okot az eltérő értelmezésre, s ismertetjük a NAV álláspontját is.
Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó 08-as bevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyugdíjas ügyvezetője megbízásban látja el a tevékenységét, így e jogviszonyára tekintettel társas vállalkozónak minősül (személyes közreműködése kapcsán csak június hónaptól). Mint kiegészítő tevékenységű társas vállalkozót a T1041-es nyomtatványon nem kellett bejelenteni. Tudtommal, ha e jogviszonya mellett 40 órás munkaviszonyban áll és egy másik társaságban is közreműködik (elegendő lenne az egyik feltétel teljesülése), akkor itt már nem kell megfizetni utána az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Kell-e ez esetben 08-as bevallást beadni, ha a vállalkozásnak egyébként nincs más biztosítottja és egyéb szja, járulék kötelezettsége sem? Köszönettel
Ügyvezető és a kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kétszemélyes kft.-ben tag és ügyvezető is egyben az illető, akinek mellette van egy katás vállalkozása főállású kisadózóként. A kft.-ben heti 5 óra munkaviszonyra van bejelentve, mivel a munka mennyisége ennyit kíván meg. A heti 5 óra után a garantált bérminimum arányosan van megfizetve + a katában az 50 000 forint. Helyes-e ebben a jogviszonyban ez a közteher, amit a kft.-ben, illetve a katában fizet? Köszönöm