1243 találat a(z) ügyvezető cimkére

Munkáltatói támogatás lakásvásárlásra Kérdés

Szeretnénk igénybe venni a munkáltatói lakáscélú támogatást (5 évente 5 millió forint), mint ügyvezetők, s egyben munkavállalók is a cégben. Sajnos a jogszabály nem egyértelműen fogalmaz, hogy ezt magunk is igénybe vehetjük-e vagy ezt később a NAV adóelkerülés címén megadóztathatja? A cégünkben 2-en vagyunk tulajdonosok, s további 2 munkavállalónk van.

Vezető munkaügyi nyilvántatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég munkaviszonyban lévő ügyvezető igazgatójának jelenléti ívet, illetve szabadság nyilvántartást kell-e vezetni? Válaszát köszönöm!

Ápolási díjon lévő ügyvezető Kérdés

Egy társaság külsős ügyvezetőt kíván választani, ingyenes megbízással, aki jelenleg ápolási dííon van, ezt továbbra is szeretné kapni. Van-e ennek akadálya, kell-e utána tb-t vagy bármit fizetni? Mi a helyzet akkor, ha a társaság tagjaként, ápolási díj mellett, de továbbra is ingyenesen végezné ezt a tevékenységet? Kell-e ebben az esetben tb-t fizetni utána? Tisztelettel várom szíves válaszát.

Katás egyéni vállalkozó járulékfizetési többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy főállású katás egyéni vállalkozó, aki emellett egy kft.-ben ügyvezető tevékenységet lát el díjazás nélkül. A kft.-nek nem tagja. A katára tekintettel, mivel biztosítottnak minősül, elláthatja-e az ügyvezetést 0 forintos megbízási díj keretében? A T1041 nyomtatványon ebben az esetben is kötelezően be kell jelenteni? Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozó járulékfizetése többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy főállású katás egyéni vállalkozó, aki emellett egy kft.-ben ügyvezető tevékenységet lát el díjazás nélkül. A kft.-nek nem tagja. A katára tekintettel, mivel biztosítottnak minősül, elláthatja-e az ügyvezetést 0 forintos megbízási díj keretében? Válaszát előre is köszönöm!

Főállású anya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., melyben az ügyvezető főállású anya és ezen jogon nem járulékozik, ha személyesen részt szeretne venni a vállalkozás tevékenységében akkor mennyit dolgozhat, hogy a mentesség fennálljon továbbra is? Köszönöm válaszát!

Tud róla, hogy társas vállalkozó? Ezen múlnak a járulékai Cikk

Ügyvezetők társadalombiztosítási közteherfizetésekor több válaszomban is írtam, hogy ha a kft. vagy a bt. tagja megbízásban ügyvezetést lát el – és egyéb személyes közreműködése nincs, azaz nem áll tagsági jogviszonyban – akkor társas vállalkozónak minősül. Többen kérdezték, hogy miért szerepeltetem a válaszban azt a feltételt, hogy egyéb személyes közreműködése nincs, azaz nem áll tagsági jogviszonyban. Alábbi cikkben a fenti szabály részletes magyarázatát olvashatják.

Főállású családi gazdálkodó családi kft.-ben ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású családi gazdálkodó, a család más területen működő kft.-jében ügyvezető is. Megválasztásakor még 36 órás munkaviszonya volt, s megállapodást kötöttünk, hogy ingyenesen látja el az ügyvezetői teendőket. Jelenleg főállású családi gazdaság tagja és vezetője, s itt fizeti a járulékot maga után. Kérdésem, hogy a kft. ügyvezetése után kell-e fizetnie járulékot, ha továbbra is ingyenesen látja el?

Katás bt.-t alapítana? Mutatjuk, mire kell odafigyelnie Cikk

Temérdek kérdés merül fel egy társaság létrehozása előtt, s különösen érdekes dilemmákat vet fel egy katás bt. alapítása, pláne akkor, ha megalakul, de csak később kezd el érdemben működni. Példa erre az a kérdéshalom, amellyel olvasónk szakértőnket – Sinka Júlia, okleveles adószakértőt – elárasztotta.

Külföldi ügyvezető járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Osztrák állampolgárságú és Ausztriában is részmunkaidős munkaviszonyban álló magánszemély egyik kft.-ben szintén részmunkaidős munkaviszonyban ügyvezetői tevékenységet lát el egyéves határozott idejű munkaszerződéssel. Az illetékessége Magyarországon van. Az életkora 63 év, tehát a magyar törvények szerint betöltötte a nyugdíjkorhatárt. Az osztrák törvények szerint még nem, mert ott 65 év a korhatár. Kérdésem: minekután az illetékessége Magyarországon van, ezért itt kell az szja-t és a járulékokat megfizetnie. A munkaerőpiaci járulékot nem kell, mert betöltötte a magyarországi nyugdíjkorhatárt. Kérdéseim: Mi van a többi járulékával? Azt is fizetnie kell továbbra is? Az itteni 1 éves határozott munkaidejű munkaszerződése hogyan fog beszámítani a nyugdíjába, és hol? A magyar törvény szerint, aki a nyugdíjkorhatár után tovább dolgozik, annak 30 naponként 0,5 százalékkal emelkedik a nyugdíja. Ez őrá is alkalmazható? Köszönöm szíves válaszát!

Ügyvezető biztosítási jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője az ügyvezetői teendőket munkaviszonyban, napi két órában el tudja látni. Más biztosítási jogviszonya nincs. Kell-e a kft.-ben a két órára arányosított minimálbér utáni járulékokon kívül mást fizetnie? Terheli-e őt minimális járulékfizetési kötelezettség? Mennyiben változtatja a választ az, hogy ez az ügyvezető a kft. tevékenységében egyébként személyesen közreműködik? Köszönöm.

Ügyvezető személyes közreműködése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakulóban van egy kft., ahol 2 tulajdonos van. Ebből az egyik tulajdonos lenne az ügyvezető. Máshol nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya. Maga a kft. fogászati szolgáltatást végezne, amit az ügyvezető tag végezne. Kérdésem az lenne, hogy miként érdemes a társasági szerződésben szerepeltetni a jogviszonyt (munkaviszony, vagy megbízási jogviszony)? Lehet azt, hogy a tag heti 40 órás munkaszerződést köt a saját kft.-jével a fogorvosi munka ellátására és ezzel egy időben megbízási jogviszony keretében nulla forintért ellátja az ügyvezetőséget tekintettel arra, hogy máshol (jelen esetben a saját kft.-jében) van heti 36 órát elérő munkaviszonya? Ilyenkor két jogviszonyról kell küldeni a 08-as járulék bevallást? Vagy a másik megoldás, hogy tagi jogviszony keretében egy jogviszonyként kerül bejelentésre és bevallásra? Ebben az esetben lehet, hogy mondjuk a fogorvos FEOR-t adjuk neki (nagyobb részt ezt végzi) függetlenül attól, hogy némi ügyvezetői teendőket is ellát? Mindenképpen szét kell bontani a jogviszonyokat, ha az ügyvezetés mellett dolgozik is a saját cégében? Köszönettel

A kft. ügyvezetőjének jogviszonya és társadalombiztosítási kötelezettsége Kérdés

Tisztelt szakértő! JOGSZABÁLY ÉRTELMEZÉSI VITÁBA KEVEREDTEM ÉS EZÉRT SEGÍTSÉGÉT KÉREM. VAN EGY KFT. AMINEK A TULAJDONOSA EGYBEN ÜGYVEZETŐJE EDDIG 36 ÓRÁT MEGHALADÓAN VOLT EGY MÁSIK MUNKÁLTATÓNÁL JOGVISZONYA. EZÉRT A KFT.-BEN NEM VOLT BIZTOSÍTÁSI JOGVISZONYA, SEM MUNKASZERZŐDÉSES, SEM MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉSSEL NEM KAPOTT SEMMILYEN JUTTATÁST AZ ÜGYVEZETÉSÉÉRT, CSAK OSZTALÉKÉRT VÉGZETT ALÁÍRÁSI ÉS EGYÉB TEVÉKENYSÉGET. MOST A MUNKAHELYÉN A 8 ÓRÁS MUNKAVISZONYBÓL ÁTLÉPTETTÉK HETI 6 ÓRÁS MUNKAVISZONYBA, AMI NEM ÉRI EL A 36 ÓRÁS FOGLALKOZTATOTTSÁGOT. A KFT-T MOST SZERETNÉK A CÉGBÍRÓSÁGON MÓDOSÍTANI, MARADNA Ő A TULAJDONOS, NEM LENNE TÖBBSÉGI TULAJDONOS ÉS MUNKAVISZONYBA SZERETNÉ VÉGEZNI A KFT-JÉBEN A MUNKÁJÁT, NEM MEGBÍZÁSI DÍJBAN. KÉRDÉS A MUNKAVISZONYBAN VÉGZETT MUNKA LEHET ÜGYVEZETŐI ÉS EGYÉB TEVÉKENYSÉG IS? AZT A FELVILÁGOSÍTÁST KAPTA EGY ÁLTALA ISMERT SZAKÉRTŐTŐL A NAV-NÁL, HOGY ha van 6 órás munkaviszonya, akkor itt a kft-jében a munkaviszonyt választ, mint ügyvezető, akkor csak 2 órára kell őt bejelenteni és akkor meg van a 8 órás munkaviszonya, de ez alatt ő azt érti, hogy a minimálbér arányos napi 2 óra, azaz heti 10 órának megfelelő munkaviszonyban lévő szerződés szerinti bért kapná és ez után fizetné a kft-ben a szociális és egyéb járulékokat. Én úgy értelmezem a jogszabályt, hogy lehet munkaviszonyban és lehet megbízási jogviszonyban is ügyvezető, de az adott kft.-n kívüli munkaviszonynak kell megfelelnie a heti 36 órát meghaladó jogviszonynak. Ha nincs akkor minimálbér.

Őstermelő társas vállalkozó is Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy jelenleg őstermelő magánszemély egyszemélyes kft.-t kíván alapítani az őstermelői tevékenységétől függetlenül. Most az őstermelői jogviszonya alapján minősül biztosítottnak, a járulékok bevallása, befizetése megtörténik. Kérdésem, hogy ha ezzel párhuzamosan társas vállalkozóvá is válik (az egyszemélyes kft.-ben ügyvezető és közreműködő is megbízási jogviszony alapján), akkor meg kell-e fizetnie a társas vállalkozói jogviszonya után a kötelező minimum járulékokat, adókat, vagy elegendő őstermelőként fizetni azokat? Ha munkaviszonyban látná el az ügyvezetői és közreműködői feladatokat, akkor elegendő lenne-e egy részmunkaidős bejelentés (például napi 4 óra), amely alapján már biztosítottnak minősül és nem kell fizetni sem őstermelőként, sem pedig társas vállalkozóként a minimális járulékokat? Köszönöm válaszukat!

Külföldi tulajdonos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk tulajdonosa és ügyvezetője harmadik ország (Svájc) állampolgára, ki évente 1 hónapot folyamatos ideig a mi cégünknél tevékenykedik. Év közben alkalmanként még megjelenik. A bérét az anyacégtől kapja, viszont a szállásköltségét a mi cégünk fizeti. Ebben az esetben kötelező járulékot fizetnünk a szállás után? Valamint érdeklődnék, hogy szükséges-e az A1 igazolás? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfabevallás 31. sor és 109. sor

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vendéglátóipari és idegenforgalmi ágazati kollektív szerződés

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink