1280 találat a(z) áfalevonás cimkére
Felújítási költség áfalevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” társaság ingatlan-nyilvántartás szerinti lakást bérel „B” társaságtól (ez nem kapcsolt vállalkozása „A” társaságnak). Mindkét társaság a bérbeadásra az áfa hatálya (88. § (1) b/) alá kerülést választotta. Ha „A” társaság a bérbevett lakásokat annak továbbhasznosítása (tovább-bérbeadása) előtt felújítja, s a felújítás költségeit – külön megállapodás alapján – „B „ társaságra továbbszámlázza, akkor levonható-e a felújítás áfája (jogalap: áfatörvény 125. § (1) a/ és 125. § (1) d/ pontjai)? Nagyon köszönöm a segítségét!
Lakásbérlet inputáfája (bérleti díj plusz rezsi) levonható-e? Kérdés
Tisztelt Szakértő! „A” társaság ingatlan-nyilvántartás szerinti lakást bérel „B” társaságtól (ez nem kapcsolt vállalkozása „A” társaságnak). Mindkét társaság a bérbeadásra az áfa hatálya (88. § (1) b)) alá kerülést választotta. „A” társaság a bérbevett lakásokat a következők szerint hasznosítja: 1/ kiadja magánszemélyeknek; 2/kiadja gazdasági társaságnak irodaként; 3/ saját felhasználásra – tárgyalóként – használja. Kérdéseim: „A” társaság által fizetett lakás bérleti díj áfája mindhárom verzióban levonható-e? Víz, gáz, fűtés, internet stb. számlák „A” társaság nevére szólnak. Levonható-e ezen rezsiköltségek áfája „A” társaságnál, ha az egyéb feltételek fennállnak? A tételes levonási tiltások (124. §) között nem szerepel a lakóingatlan bérleti díj áfája. Jól gondolom-e, hogy az áfatörvény 125. § (2) d/ pontja arra az esetre vonatkozik, hogy, ha a gazdasági társaság vásárol áfásan egy lakást, úgy a lakásvásárlás áfája csak abban az esetben vonható le, ha azt a lakást egészben, vagy túlnyomó részt úgy hasznosítja, hogy bérbe adja? Levonható-e az „A” társaság által fizetett bérleti díj áfája abban az esetben is, ha a „B” társaságnak fizetett bérleti díj magasabb, mint amennyi bérleti díjat az „A” társaság be tud szedni bérlőitől? Nem merülhet fel tao-korrekció? Köszönöm: Novák K.
Továbbszámlázandó bérleti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfás számlát kaptunk terembérleti díjról, melynek egy részét tovább kell számláznunk. A NAV-hoz nem jelentettük be, hogy adókötelessé tesszük az ingatlan-bérbeadást. Ebben az esetben hogyan kell számláznunk ezt a továbbszámlázandó bérleti díjat? Ha áfásan, akkor a beérkezett számla áfája levonható? Válaszát előre is köszönöm!
Eszközadományozás áfa levonhatósága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társas vállakozás, melynek fő tevékenysége gépjármű forgalmazás, adományozni szándékozik alapítvány részére – mely óvodát épít – óvodai eszközöket, jelen esetben bútorzatot. Ezt úgy tudja megtenni, hogy megvásárolja a bútorokat és szerződés keretében adományozza. Kérdésem az, hogy ebben az esetben levonhatja-e az adományozásra megvásárolt eszközöknek áfáját, illetve az átadáskor keletkezik-e áfafizetési kötelezettge? Szempont-e az adományozott eszköznél, hogy nem tartozik a társaság profiljába, tehát jelen esetben például nem gépkocsit adományoz. Válaszát tisztelettel köszönöm!
Lakóingatlan közüzemi számlák áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. lakóingatlant vásárolt magánszemélytől, irodának használja. Áfaszempontból az általános szabályok szerint adózik, nem jelentkezett be áfakörbe. Átvettük a cég könyvelését, eddig a közüzemi számlák áfáját vonták le. Ez így helyes? Szerintünk nem. Egyébként a kft. áfás tevékenységet végez, egy kereskedelmi cég. Köszönettel.
Kirendelés két munkáltató között Kérdés
Tisztelt Szakértők! Két cég között, amelyek nem állnak kapcsolt viszonyban, tehát nem azonos az ügyvezető, illetve nem leány-anya kapcsolatban állnak, lehet-e kirendelési megállapodás alapján munkát végeztetni? A két teljesen idegen cég szerződés alapján foglalkoztatja az összes dolgozót, kirendelési megállapodással, határozatlan időtartamra, hosszú távon, minden hónapban kiszámlázzák az ügyletet, melynek mögöttes dokumentuma a bérfeladás, a számla tartalma: költségtérítés szerződés szerint. A kérdésem arra irányul, hogy a munka törvénykönyve alapján ez az ügylet megengedett-e, illetve, mivel 27 százalékos áfával számláznak, az levonható-e? (Számomra ez rejtett munkaerő-kölcsönzésnek tűnik, amely fordított adós lenne az áfatörvény alapján.) Egyáltalán ez miben különbözik a munkaerő-kölcsönzés intézményétől? Köszönettel várva válaszukat,
Adólevonási jog kocsijavítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 2013. évtől a személyautó-üzemeltetési költség levonási jogát általánosságban 50 százalékban határozta meg. Bérbeadó szempontjából a 125. § (f) alapján, ha a bérbeadó igazolja, hogy a 15. § szerinti szolgáltatásnyújtás adóalapjába épül be, akkor levonhatóvá válik az áfa 100 százaléka. Ez a paragrafus több kérdést vet fel. Mi történik abban az esetben, amikor a biztosító fizet javítási számla után kártérítést? A bérleti díjakba ugyanis áfával növelten beépülnek a casco, illetve a kötelező biztosítási díjak, amelyek közvetetten, de a javítási költségek megtérítésére szolgálnak. Ügyletenként eltérő, hogy az eltelt időszakban kiszámlázott biztosítási díjak fedezik-e a javítási költség 50 százalékát vagy sem. Azon bérleti konstrukciók esetén, amikor a javítási átalánydíjat tartalmazza a havi bérleti díj, hogyan lehet megfelelni a 125. § (f) pontjának? Várom válaszát. Köszönettel.
Beruházás áfa Kérdés
Ügyfelem (kft.) két lakást bérel iroda céljára egy társasházban. Mindkét lakás a cég tulajdonos ügyvezetője saját tulajdonú lakása, a cég szerződéssel, piaci áron bérli tőle az ingatlanokat. A cég megállapodott a társasházzal, hogy a házban épülő lift költségeinek felét a cég viseli mondván, hogy a 4 emeletből két emeleten a cég is érdekelt. A lakások elhelyezkedése: a 3. emeleten 3 lakás található, ebből egy a cég használatában, két lakás a cégtől független magánszemélyek által lakott, a 4. emelet teljes egészében a cég használatában van. A bérlő cég szeretné a neki kiszámlázott (50 százalékos) liftépítési költség teljes áfatartalmát levonni. Teheti-e? Üdvözlettel, CSK
Ingatlanáfa Kérdés
Egy céget megbírságolt a NAV jogosulatlan áfalevonás miatt. Ingatlanok építésével és felújításával foglalkozik, és fordított áfás számlát állított ki az értékesítésről magánszemélyeknek, az ingatlan használatba vétele 2 évnél régebben történt. A felhasznált anyag áfájának egy részére tagadta meg a NAV a levonást. Most olyan gonddal jött, hogy vett egy telket, amin már áll egy régi ház, de elkezdett mellé egy új házrészt is építeni, az alapozás és a falazat kis része már készen van, ennek az 50 százalékát eladná. Az volt a kérdése, hogy hogyan állítsa ki számlát? Én azt mondtam neki, hogy áfamentesen, mert nem osztható meg az ingatlan két részre, az építési osztály nem engedi, és a régi ház miatt már van használatba vételi, tehát nem lesz új építésű. A másik kérdése az volt, hogy akkor az ide felhasznált anyagok áfáját levonhatja-e? Jól jár-e ha Szlovákiából hoz be mentesen építési anyagot, és azzal dolgozik? Azt mondtam, hogy mivel az ingatlan értékesítése itt is mentes lesz, és a beszerzésre fel kéne számítania az áfát, ami csak arányosítással vonható le, ebbe megint beleköt majd a NAV, és csak a fizetendő áfát engedik majd, a levonást nem, mert mentes termékértékesítéshez használta. Az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfázást. Köszönettel: Céghmester
Buszbérlet áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Cégünk dolgozóinak buszbérletet biztosít a munkába járásukhoz. A bérleteket a cég nevére szóló számlával vásároljuk meg, és 100 százalékban a vállalkozás költsége. Tehát a dolgozók nem térítenek a bérlet árából semmit. Kérdésem az, hogy a számla áfaértéke levonásba helyezhető-e? Köszönettel!
Különbözeti adózás választása esetén áfavisszaigénylés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használt személygépkocsik adásvételével foglalkozik. Magyarországi, illetve uniós állampolgártól, magánszemélytől szerzi be a gépkocsikat. Az értékesítés után fizetendő adót az árrés után számítja ki (bejelentkezett a különbözeti adózásra). Kérdésem: az értékesített gépkocsikhoz vásárolt alkatrész, karbantartás, takarítás, szervizelés számlájának áfatartalma levonásba helyezhető-e? Az egyéb felmerült számlák (például könyvelés, bérleti díj, energiaszámlák) áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Köszönettel: Reményi Győzőné
Bérelt személygépkocsi áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. (kettő ügyvezetővel, negyven alkalmazottal, a tevékenysége őrzés, takarítás, oktatás, többnyire Budapesten) személyautókat bérel, határozatlan időre. A bérbeadó cég tételesen, autónként számláz bérleti díj, cégautó, üzemanyag(benzin), nincs vásárlási opció kikötve. Kértük a kft.-től, hogy vezessenek útnyilvántartást, hogy kizárjuk a magánhasználat felvetődését, de nem akarnak, mert szerintük nem kell (a bérbeadó ezt mondta). Cégben kizárólag cégesen használják az autót (az ügyvezetőnek van sajátja). Kérdés: 1. Áfa levonása az egyes tételekre hogyan lehetséges, ha kizárólag céges használat van (tilos benzinre, parkolásra, úthasználatra nyilván)? 2.Kell-e bizonyítani a kizárólagos üzleti felhasználást? (A bérbeadó cég szerint nem.) Várjuk megtisztelő válaszukat.
Ingatlanvásárlás és induló kft. Kérdés
Egy most induló kft. vásárolna egy üzlethelyiséget. A kft. áfakörbe jelentkezne be. Jól értelmezzük a szabályokat, hogy fordított adózás körébe esik? Az új kft. állapítja meg az adót és vallja be? Ha a kft. ezt az ingatlant a későbbiekben bérbeadná, akkor csak áfásan tudja bérbe adni? Ezt az ingatlant fel kell újítani. A felújítással kapcsolatos költségek áfája levonható?
Kishaszonjármű áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. A saját tulajdonunkban van egy kishaszonjármű, amihez útnyilvántartást vezetünk. A szervizhez kapcsolodó karbantartási anyag és munkadíj áfája levonásba helyezhető (például motorolaj és munkadíj)? Köszönöm válaszát!
Jogos-e az áfa levonása? Kérdés
Egy kft. vásárolt kettő ingatlant, amelyek kettő külön helyrajzi számon szerepelnek. A telek, amin az ingatlan fekszik, magánszemély tulajdonában van, ő szolgalmi jogot biztosít a kft. részére. Még az előző tulajdonos készíttetett egy tervet egy újabb, harmadik csarnok építésére, ezeket a tervdokumentációkat átadta az új tulajdonos részére. A kft. felvette a kapcsolatot a tervezővel, hogy bonyolítsa továbbra is a tervezési és építési feladatokat, illetve mivel még nem volt építési engedély, engedélyeztesse az önkormányzatnál. Közben a kft. elvégeztette a terep megtisztítását, illetve kutató fúrásokat végeztetett a területen, mivel egy sziklás területről van szó, ezért a munkák megkezdése előtt erre szükség volt. A munkák elvégzését követően tájékoztatta a tervező a megrendelőt, hogy nem engedélyezi az önkormányzat a csarnok építését, maximum 28 négyzetméter csarnok építése engedélyezett, mivel a szükséges zöldterület így lesz csak biztosított. Ez a méret a kft. részére nem megfelelő, ezért elállt az építéstől. Kérdésem, hogy a szemét elszállítását, illetve lerakóban való elhelyezését, valamint a fúrást milyen módon könyveljük? Ráaktiváljuk a már meglévő ingatlanra, vagy önálló költségként elkönyvelhető? Egyáltalán jogos költség-e, mivel a terület, amelyen a munkálatokat végezték, nem a kft tulajdonában van? Illetve jogos-e az áfa levonása?