1317 találat a(z) áfalevonás cimkére
Ingatlanáfa
Kérdés
Egy céget megbírságolt a NAV jogosulatlan áfalevonás miatt. Ingatlanok építésével és felújításával foglalkozik, és fordított áfás számlát állított ki az értékesítésről magánszemélyeknek, az ingatlan használatba vétele 2 évnél régebben történt. A felhasznált anyag áfájának egy részére tagadta meg a NAV a levonást. Most olyan gonddal jött, hogy vett egy telket, amin már áll egy régi ház, de elkezdett mellé egy új házrészt is építeni, az alapozás és a falazat kis része már készen van, ennek az 50 százalékát eladná. Az volt a kérdése, hogy hogyan állítsa ki számlát? Én azt mondtam neki, hogy áfamentesen, mert nem osztható meg az ingatlan két részre, az építési osztály nem engedi, és a régi ház miatt már van használatba vételi, tehát nem lesz új építésű. A másik kérdése az volt, hogy akkor az ide felhasznált anyagok áfáját levonhatja-e? Jól jár-e ha Szlovákiából hoz be mentesen építési anyagot, és azzal dolgozik? Azt mondtam, hogy mivel az ingatlan értékesítése itt is mentes lesz, és a beszerzésre fel kéne számítania az áfát, ami csak arányosítással vonható le, ebbe megint beleköt majd a NAV, és csak a fizetendő áfát engedik majd, a levonást nem, mert mentes termékértékesítéshez használta. Az ingatlanértékesítésre nem választotta az áfázást. Köszönettel: Céghmester
Buszbérlet áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Cégünk dolgozóinak buszbérletet biztosít a munkába járásukhoz. A bérleteket a cég nevére szóló számlával vásároljuk meg, és 100 százalékban a vállalkozás költsége. Tehát a dolgozók nem térítenek a bérlet árából semmit. Kérdésem az, hogy a számla áfaértéke levonásba helyezhető-e? Köszönettel!
Különbözeti adózás választása esetén áfavisszaigénylés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. használt személygépkocsik adásvételével foglalkozik. Magyarországi, illetve uniós állampolgártól, magánszemélytől szerzi be a gépkocsikat. Az értékesítés után fizetendő adót az árrés után számítja ki (bejelentkezett a különbözeti adózásra). Kérdésem: az értékesített gépkocsikhoz vásárolt alkatrész, karbantartás, takarítás, szervizelés számlájának áfatartalma levonásba helyezhető-e? Az egyéb felmerült számlák (például könyvelés, bérleti díj, energiaszámlák) áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Köszönettel: Reményi Győzőné
Bérelt személygépkocsi áfalevonása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. (kettő ügyvezetővel, negyven alkalmazottal, a tevékenysége őrzés, takarítás, oktatás, többnyire Budapesten) személyautókat bérel, határozatlan időre. A bérbeadó cég tételesen, autónként számláz bérleti díj, cégautó, üzemanyag(benzin), nincs vásárlási opció kikötve. Kértük a kft.-től, hogy vezessenek útnyilvántartást, hogy kizárjuk a magánhasználat felvetődését, de nem akarnak, mert szerintük nem kell (a bérbeadó ezt mondta). Cégben kizárólag cégesen használják az autót (az ügyvezetőnek van sajátja). Kérdés: 1. Áfa levonása az egyes tételekre hogyan lehetséges, ha kizárólag céges használat van (tilos benzinre, parkolásra, úthasználatra nyilván)? 2.Kell-e bizonyítani a kizárólagos üzleti felhasználást? (A bérbeadó cég szerint nem.) Várjuk megtisztelő válaszukat.
Ingatlanvásárlás és induló kft.
Kérdés
Egy most induló kft. vásárolna egy üzlethelyiséget. A kft. áfakörbe jelentkezne be. Jól értelmezzük a szabályokat, hogy fordított adózás körébe esik? Az új kft. állapítja meg az adót és vallja be? Ha a kft. ezt az ingatlant a későbbiekben bérbeadná, akkor csak áfásan tudja bérbe adni? Ezt az ingatlant fel kell újítani. A felújítással kapcsolatos költségek áfája levonható?
Kishaszonjármű áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. A saját tulajdonunkban van egy kishaszonjármű, amihez útnyilvántartást vezetünk. A szervizhez kapcsolodó karbantartási anyag és munkadíj áfája levonásba helyezhető (például motorolaj és munkadíj)? Köszönöm válaszát!
Jogos-e az áfa levonása?
Kérdés
Egy kft. vásárolt kettő ingatlant, amelyek kettő külön helyrajzi számon szerepelnek. A telek, amin az ingatlan fekszik, magánszemély tulajdonában van, ő szolgalmi jogot biztosít a kft. részére. Még az előző tulajdonos készíttetett egy tervet egy újabb, harmadik csarnok építésére, ezeket a tervdokumentációkat átadta az új tulajdonos részére. A kft. felvette a kapcsolatot a tervezővel, hogy bonyolítsa továbbra is a tervezési és építési feladatokat, illetve mivel még nem volt építési engedély, engedélyeztesse az önkormányzatnál. Közben a kft. elvégeztette a terep megtisztítását, illetve kutató fúrásokat végeztetett a területen, mivel egy sziklás területről van szó, ezért a munkák megkezdése előtt erre szükség volt. A munkák elvégzését követően tájékoztatta a tervező a megrendelőt, hogy nem engedélyezi az önkormányzat a csarnok építését, maximum 28 négyzetméter csarnok építése engedélyezett, mivel a szükséges zöldterület így lesz csak biztosított. Ez a méret a kft. részére nem megfelelő, ezért elállt az építéstől. Kérdésem, hogy a szemét elszállítását, illetve lerakóban való elhelyezését, valamint a fúrást milyen módon könyveljük? Ráaktiváljuk a már meglévő ingatlanra, vagy önálló költségként elkönyvelhető? Egyáltalán jogos költség-e, mivel a terület, amelyen a munkálatokat végezték, nem a kft tulajdonában van? Illetve jogos-e az áfa levonása?
Üzemanyag-elszámolás nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy, ha egy cég nyílt végű pénzügyi lizing keretében használ egy személygépkocsit, vezeti a magánhasználatot (a lízing áfájának arányos visszaigénylése miatt), az üzemanyag teljes egészében elszámolható?
Fontos-e a számla kelte a bizonylaton? Tanácsok könyvelőknek
Cikk
Befogadható-e a számla – levonható-e az áfa –, ha a bizonylat kiállításának dátuma megelőzi az ügylet teljesítését? Az alábbiakban az áfatörvény vonatkozó szabályait összefoglalva ezt a kérdést vesszük górcső alá.
Gyógyászati segédeszközök áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Egy termelő cég vagyunk, gyógyászati segédeszközök beszerzéséhez tartozó áfát levonásba helyezhetjük? (Például.: vérnyomásmérő, vércukorszint-mérő). Köszönöm válaszát!
Nyilt végű pénzügyi lízing áfa visszaigénylése adómentes tevékenység esetén
Kérdés
Tisztelt Kelemen László adószakértő! A fenti témában már a kérdésemre kaptam ugyan választ 2015.05.01-én, amit köszönök, de még mindig nem teljesen világos számomra az áfa visszaigénylése az említett esetben. A kft.-nek van olyan pénzügyi kiegészítő tevékenységhez kapcsolódó bevétele/kiadása is, ami áfafizetést/-levonást eredményez. Ebben az esetben az áfa levonásba helyezhető vagy nem? Az előző kérdésemben a következő volt: "Az említett kft. tevékenysége (6619) adómentes tevékenység. De számomra még kérdés az alábbi, ezért részletesebben írok róla. Váltakozó kamatozású, forintalapú lízingről van szó. A személygépkocsi bruttó ára 5 millió forint. A bruttó kezdő lízingdíj 20 százalék, 787 402 forint plusz áfa (212 577 forint). A finanszírozott összeg 3 149 606 forint. A nettó lízingtőke 3 937 008 forint. A bruttó kezdő lízingdíjról kapott számla tőkerész plusz áfatartalommal bruttó 1 000 001 forint (mint önerőnek, rendezve van a kifizetése). Továbbá kapott egy számviteli bizonylatot 3 937 008 forintról (nettó lízingtőke összege). Az első részletfizetés már megtörtént. A számla tőke, plusz áfa, plusz kamattartalommal. A kérdésem a fentiek ismeretében, hogy a kezdő lízingdíjszámla áfája és a részletfizetés áfája visszaigényelhető-e? Vagy ebben az esetben költségként számolandó el, mint le nem vonható áfa? Továbbá szeretném tudni a kontírozási tételeket is a fentiek ismeretében." Előre is köszönöm.
E-számla befogadása, archiválása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi az archiválási teendő befogadói oldalon, ha egy olyan e-számlát fogadunk be, ami csak egy pdf, és rá van irva, hogy elektronikus számla, azaz nem minősített elektronikus aláírással ellátott számlát, vagy nem EDI rendszerben továbbított számlát küldenek részünkre? Megfelelő-e áfalevonás tekintetében, ha a kapott pdf-et, emailt lementjük a könyvelő programba, s igy őrizzük meg? Vagy milyen teendőnk van az e-számla tekintetében az adattartalom sértetlensége és az eredet hitelessége követelményének történő megfelelés érdekében? Hogyan kell megőriznünk az e-számlát, hogy az áfalevonást a hatóság a számla formai hibájára hivatkozva ne utasítsa el? Köszönöm szépen a segítséget!
Levonható áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak, melynek a fő tevékenysége szakmai középfokú oktatás (teáor 8532) a legtöbb bevétele a szakképzési hozzájárulás visszaigényléséből adódik, mely az egyéb bevételek között kerül kimutatásra. A szakmai vizsgáztatáshoz szükséges anyagok, például kőműveseknél, gépi forgácsolóknál az anyagok, eszközök (zártszelvények, köracél, vágókorong, stb.), bolti eladóknál az élelmiszerek, egyéb anyagok beszerzése esetén ezen anyagok áfája levonásba helyezhető-e? Másik kérdésem, hogy a cégnek az értékesítés nettó árbevétele különböző vevőknek gyártott anyagok (például ablakdeszka, rakományrögzítő kengyel, rámpakorlát) és szolgáltatások (festési munkálatok, eszközbérbeadások) értékesítéséből adódik, melyeket áfásan számláz a társaság (a munkát szintén a diákok végzik). Az ezekhez kapcsolódó anyagok és eszközök áfáját a cég levonásba helyezheti-e? Ugyanez merül fel a rezsiköltségek (telefon, internet, villany, távhő, stb.) esetében is: levonhatja a cég a rezsiköltségek áfáját vagy nem? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné
Egyéni vállalkozó személygépkocsi-költségelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárol. Ebben az esetben a bérleti díj áfáját levonásba helyezi a vállalkozó (áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítja meg.). Költségként a vállalkozói bevétel 1 százalékát meg nem haladóan veszi figyelembe a bérleti díjat. A személygépkocsira az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométeres utat számol el átalányban, illetve még költségként számolja el a megfizetett gépjárműadót, biztosítási díjakat. Ez esetben a vállalkozót terheli a cégautóadó-fizetési kötelezettség. Kérdésem, hogy a fenitek alapján helyesen jár-e el a vállalkozó a költségelszámolás könyvelésénél? Amennyiben a vállalkozó nem számol el költségeket (bérleti díj, biztosítási díjak, gépjárműadó), csak a havi 500 kilométeres utat számolja el, akkor mentesül a cégautóadó megfizetése alól? Ez esetben jogosan helyezi levonásba a nyílt végű lízing keretében megfizetett áfát? Válaszukat előre is köszönöm!
Utazási iroda áfa arányosítása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem, hogy az alábbi kérdésben szakmai álláspontjukról tájékoztatni szíveskedjenek! Utazásszervező iroda közösségi és harmadik országba irányuló utakat is szervez. A levonható áfa meghatározásakor egyes – az utakhoz közvetlenül nem kapcsolódó – beszerzéseinek előzetesen felszámított áfa összegét arányosítással bontja meg levonható és le nem vonható áfa összegre az áfatörvény 5. számú mellékletében foglaltak szerint. A számításhoz többek között meg kell határozni az adott időszak adólevonásra jogosító és adólevonásra nem jogosító szolgáltatásnyújtásainak adó nélkül számított ellenértékét. A kérdésem arra vonatkozik, hogy a közösség területén kívül, harmadik országba irányuló utak ellenértékét az adólevonásra jogosító vagy az adólevonásra nem jogosító bevételek között kell-e figyelembe venni az arányosításkor? Molnár Anikó