1280 találat a(z) áfalevonás cimkére

Áfalevonási jog egy európai uniós ítélet tükrében Cikk

Milyen esetben tagadható meg az áfalevonási jog, ha a szállítói láncban korábban valamilyen szabálytalanság történt? A téma aktualitását adja a nemrég az Európai Unió Bírósága elé került magyar ügy, illetve az is, hogy a 3010/2015. számú adóhatósági útmutató külön részben foglalkozik vele.

Fenyőültetvény-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfa hatálya alá tartozó mezőgazdasági vállalkozás értékesítené a fenyőfa-ültetvényét (lábon) egy szintén áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak. Maga a föld nem tulajdona az eladónak, tehát árut értékesít bérleti joggal. Az értékesítő a kibocsátott számlán jogosan tünteti-e fel az áfát? Amennyiben igen, levonásba helyezheti-e a vállalkozó? Köszönettel.

Parkolás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Italautomata berendezések karbantartásával foglalkozó vállalkozó a munkája során gyakran parkol, mivel az egész országban dolgozik. Kérdésem, hogy ennek áfája levonható-e? A másik kérdésem, hogy, ha az autót csak éjszakára vagy munkaszüneti napokon parkoltatjuk, akkor mi a helyzet? Hogyan lehet különbséget tenni a parkolás és a bérlet között? Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel. Reinhardt Éva

Áfa Kérdés

Kedves Bartha Katalin! Köszönöm válaszát a 2015. 11. 17-ei kérdésemre (közösségi országból programbérlés áfás vagy nem áfás). Azt elfelejtettem megkérdezni, hogy ebben az esetben áfalevonási jogom van-e? Köszönettel: Ildi

Ingóság értékesítése külföldi társaság részére Kérdés

Egy belföldi társaság ingóságot értékesít egy EU-ban bejegyzett külföldi (ciprusi) társaság részére úgy, hogy az ingóság nem lépi át az országhatárt. Ezt követően a külföldi cég egy magyar társaságnak értékesíti ezeket az ingóságokat. Véleményem szerint az első értékesítés során áfásan kell számlázni az áfatörvény 25. §-a alapján, de mi a teendője a külföldi társaságnak? Adószámot kell kérnie? Be kell jelentkeznie? Levonhatja a beszeréssel kapcsolatban felszámított áfát? A második értékesítéskor a külföldi cég számít fel áfát az értékesítésre, vagy fordítottan számlázza ki az ingóságokat.... az áfatörvény 139. §-a vonatkozik rá? Köszönöm.

Kiegészítő sportfejlesztési támogatás áfakérdés Kérdés

Cégünk támogatást nyújt látványcsapatsport-egyesületnek, és, ha igénybe szeretné venni az ezzel járó adókedvezményeket, köteles a Tao. törvény 22/C. § (3a) szakasza szerint kiegészítő sportfejlesztési támogatás nyújtására is. Döntésünk szerint ezt szponzori szerződés keretében, reklámszolgáltatás igénybevétele mellett szeretnénk teljesíteni. A támogatást nem az adóelőleg, illetve a december 20-ai feltöltés terhére juttatjuk, hanem a 2015 előtt érvényben lévő szabályok szerint, tehát támogatási és szponzori szerződés megkötését követően, a sportági szakszövetség által kiállított igazolás alapján utaljuk át. Mivel a támogatott sportszervezet áfaalany, a következő kérdéseink merültek fel: 1. A fenti kiegészítő sportfejlesztési támogatás szponzori szerződés keretében történő teljesítése áfaköteles-e? 2. Ha igen, akkor a nettó vagy a bruttó összegnek kell elérnie a taotörvény 19. § (1) és (2) bekezdése szerinti adókulccsal számított értéke legalább 75 százalékát? 3. Ha a nettó összeget tekintjük a kiegészítő támogatás összegének, le lehet-e vonni a támogatónak (szponzornak) az előzetesen felszámított és a támogatottnak (szponzoráltnak) megfizetett áfa összegét? Ebben az esetben feltételezzük, hogy a szponzori szerződésben kiemelésre került az alap és az áfa összege, illetve részletezésre került, hogy a támogatott (szponzorált) milyen szolgáltatásokat nyújtott a szponzornak. A taokedvezmény igénybevételének és az áfa levonhatóságának egyéb feltételei fennállnak. Üdvözlettel.

Üzlethelyiség áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben kérem válaszukat : Egy kft. társasházat épített, amelyben lakások és üzlethelyiségek készültek. Ekkor a társaság a lakóingatlanok és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok értékesítésére az adókötelessé tételt választotta. Az építés kapcsán felmerült anyagok és szolgáltatások áfáját visszaigénylete. 2012. 08. 10-én a társasház megkapta a használatba vételi engedélyt. Az értékesítések után egy üzlethelyiség maradt a társaság tulajdonában, amelyre nem talált vevőt. 2015-től a kft. változást jelentett be, megszüntette az ingatlanértékesítésre vonatkozó áfakötelezettség választását. Az üzlethelyiséget továbbra is értékesíteni kívánja, ezért korszerűbb berendezéseket (kazán, radiátorok) szereltet fel, festés, burkolás történik jelentősebb értékben. 1. Jól értelmezzük-e, hogy az áfatörvény 86. §. j) pontja alapján az üzlethelyiség értékesítése adómentesen történhet? 2. A jelenlegi korszerűsítés során felhasznált anyagok, elvégzett szolgáltatások áfája levonható-e? 3. További lehetőség, hogy, ha nem sikerül értékesíteni az üzlethelyiséget, akkor bérbeadásra kerülne sor, amelyre az adókötelessé tételt választotta a cég. A korszerűsítés áfája ebben az esetben levonható? Köszönöm.

Kisbusz-átalakítás személygépkocsivá Kérdés

Kedves Szakértő! Személyszállítást végző áfaalany cég 2013-ban vásárolt egy kisbuszt, melyet személygépkocsivá alakított át 2015-ben. A beszerzés után levonta az áfát. Kérdésem, hogy az átalakításra tekintettel keletkezik-e az áfában korrekciós különbözet, és ha igen, azt milyen arányban szükséges elvégezni? Köszönöm válaszát!

Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó – tárgyieszköz-értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértők! 2015. 01. 01-től alanyi adómentes egyéni vállalkozó tevékenységét 2015. 10. 05-ével megszünteti. A megszüntetés előtt eladja a 2014. 04. 07-én vásárolt pénztárgépét, amelynek ára bruttó 160 695 forint volt (nettó 126 531 forint + 34 164 forint áfa). A gép beszerzésekor az egyéni vállalkozó még áfakörös volt, így a 34 164 forintot levonásba helyezte. Számításaink szerint az áttéréskor 4 555 forint értékben (34 164 forint*8hó/60hó) keletkezett utólagos áfakorrekció, így ezt bevallani nem kellett, mivel nem érte el a 10 000 forintot. A pénztárgépet 2015. október 2-án bruttó 25 000 forintért (nettó 19 685 forint + 5 315 forint áfa) adta el a vállalkozó. A kérdésünk az, hogy ez a nettó bevétel ugye beszámít a katás bevételek közé? Valamint, hogy az eladás miatt keletkezik-e utólagos áfakorrekciója a vállalkozónak, és ha igen, akkor az mekkora mértékű? Segítő válaszukat előre is köszönjük.

Gépkocsi káresemény utáni javítási költségeinek áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 2011-ben szerzett be személygépkocsit bérbeadási céllal. A gépkocsi beszerzése áfa nélkül (nulla áfatartalmú számlával) történt. A gépkocsival a bérlő 2014 decemberében balesetet szenvedett, melynek javítási költségéről áfás számlát kaptunk idén januárban. A gépkocsit a baleset után még 2014 decemberében értékesítette a vállalkozás, az áfamentes beszerzésre tekintettel áfamentesen. A kérdésem az, hogy a káresemény utáni javítás számlájának áfarésze levonásba helyezhető-e ezen bérautó után, a fentiekre tekintettel?

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felszámolás alatt lévő vállalkozás a felszámolási időszak alatt is végez hulladékgazdálkodási tevékenységet. Kizárólag fordított adózás alá tartozó tevékenységből származik bevétele. Kérdésem az lenne, hogy a felmerült kiadások áfatartalma teljes egészében levonható-e ebben az esetben, vagy az arányosítás módszerét kell alkalmazni? Válaszát előre is köszönöm!

Használt gépjárművekhez kapcsolódó levonható áfa Kérdés

Egy kft. az általános forgalmi adó hatálya alá tartozik, és bejelentkezett a XVI. fejezet, azaz a használt ingóságokra vonatkozó különös szabályok hatálya alá. Használt gépjárművek felvásárlásával és ezen gépjárművek javítása után a gépjárművek értékesítésével foglalkozik. Nem áfával terhelten szerzi be a gépjárműveket magánszemélyektől. A kérdésem az, hogy a javításra fordított költségek áfája milyen arányban igényelhető vissza egyedi nyilvántartás mellett? A gépjárműre fordított költségeket külön-külön tartja nyilván a cég. Hogyan lehet visszaigényelni az általános költségek áfáját, mint például a könyvelési díj, tárgyieszköz-beszerzés, ügyvédi munkadíj, tisztítószerek, irodaszerek értékéből? Mi tekintendő árrésnek ebben az esetben? Figyelembe lehet-e venni a gépjárművek eladási árából a ráfordított költségeket is beszerzési áron felül?

Áfalevonás Kérdés

Egy mezőgazdasági őstermelő 2015 januárjától belépett az áfakörbe. 2014. december 29-ei dátummal kiállítottak a részére egy költségszámlát, amit 2015 januárjában fizetett ki. Ennek a számlának az áfatartalma levonható a 2015. évben? A számla teljesítési ideje 2014. december 15.

Áfalevonás: téves a NAV-gyakorlat Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! A tárgyban megjelent cikkhez kapcsolódóan várom segítő közreműködésüket. Az adóhatóság az egyik vállalkozásnál épp a cikk által tárgyalt módon, az áfatörvény 153/A § előírására hivatkozással nem vette figyelembe az ellenőrzés során megállapított fizetendő áfához kapcsolódó levonható áfa összegét. A jegyzőkönyvi észrevételünk lényegében a cikkben leírt tartalommal került megfogalmazásra. Az I. fokú adóhatósági határozat az indokolásban hivatkozott a Kúria Kfv.V.35.476/2013./4 számú ítéletére. A hivatkozott ítéletet sajnos az ügyvédi és más adatbázisokban sem találtuk. Fontos lenne a Kúria hivatkozott számú ítéletének részletes ismerete annak megítéléséhez, hogy jogosan hivatkozott-e a NAV az ítélet szövegéből kiemelt egy mondatra, mely szerint "...az adóhatóság az adózó javára szolgáló tények tisztázásának az Art. 97. § (6) bekezdésében rögzített kötelezettségét nem sértette meg azzal, hogy – törvényes eljárással – az adózót megillető adólevonási jogot meghagyta az adózónak." Tisztelettel várom segítségüket az ítélet teljes terjedelmének megismeréséhez, továbbá az ítélet és a tárgyban megjelent cikkük együttes elemzéséhez. Tisztelettel. Fehér Andrásné FEHÉRNÉ Könyvvizsgáló és Tanácsadó Kft ügyvezető

Áfalevonás: téves a NAV gyakorlata? Cikk

Lehet-e önellenőrizni az ellenőrzéssel már lezárt időszakot, hogyan vehető figyelembe a korábban figyelembe nem vett levonható áfa? Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink