1280 találat a(z) áfalevonás cimkére

Áfából való kijelentkezés Kérdés

Egy betéti társaság 2014-es bevétele és előreláthatóan a további évekre jutó sem haladja meg a 6 millió forintot, ezért decemberben kijelentkezne az áfa alól, és alanyi adómentes lesz. 2013-ban viszont volt pénztárgépre előlege, amire áfát vontuk le, és 2014-ben pedig a végszámla alapján vontunk le áfát. Mivel tárgyi eszköz beszerzésről van szó, és szerintem vonatkozik rá a figyelési időszak, így először mikor kell áfabevallást benyújtani és az áfafizetésünknek eleget tenni?

Hatóság bírósági jogértelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jogosulatlan áfalevonási ügyben a bíróság új eljárás lefolytatására kötelezte az elsőfokú adóhatóságot. Az ítéletben a bíróság a szállító és a vevő kapcsolatának feltárását jelölte ki célul. A jegyzőkönyvből az derül ki, hogy az adóhatóság ettől függetlenül a szállító beszállítóit vizsgálta. Van-e lehetőség ebben az esetben panasztételre az NGM-nél, esetlegesen értelmezést kérni a bíróságtól az ítéletre vonatkozóan? Köszönöm!

Lakóingatlan-építés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy állami szervezet "ingyenesen" átad egy, a tulajdoni lap szerint kivett intézményi épület, udvar elnevezésű földterületet egy vállalkozónak, amiért cserébe közösségi épületeket kell felépíteni az állami szervezet részére. A vállalkozó az "ingyenesen" kapott területre társasházat épít (lakóingatlant), amit értékesíteni szeretne, a számlázás részfolyamatokban történne a magánszemélyek részére. A használatba vételi engedély a magánszemély nevére lesz megkérve rögtön, nem a vállalkozó nevére. A kérdés, hogy a vállalkozó a magánszemélyeknek való számla kibocsátásai során, az áfatörvény 86. paragrafus 1. bekezdés j pontja alapján áfásan kell-e kibocsássa a részfolyamatok szerinti számlákat, illetve a lakásra eső földterületet külön kell-e számlázza, szintén áfásan (nincs egyébként a lakáshoz tartozó közvetlen kertrész a lakásokhoz). Továbbá, ez esetben a bekerülési érték áfatartalma levonható-e az építkezés során? Ezekre szeretnék választ, hogy megerősítsük saját elképzelésünket. Köszönettel: Vné Andrea

Árubeszerzés uniós tagállamból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság Németországból a tevékenységéhez szükséges eszközt vásárol. Az eladó német gazdasági társaság az általa kiállított számlán 19 százalékos áfát szerepeltet. Kérdéseink: helyesen szerepelteti az áfa összegét az eladó ebben az esetben a kiállított számlán? Ha nem, akkor a magyar fél a számla javíttatása után köteles csak a magyar áfát felszámítani, és azt azzal egy időben visszaigényelni az áfabevallásában? Az eladó és a vevő közösségi adószámát is kötelező egyaránt feltüntetni a számlán az eladónak? Az A60-as lapon szerepeltetni kell a számla adatait?

Gasztronómiai bemutató költsége Kérdés

Áfakörös egyéni vállalkozó épített egy 1900-as évekbeli paraszti portált. E portálon csoportoknak mutatja be a múltbeli paraszti életet és eszközeit. A régi gasztronómiai hagyományok bemutatásához tűzhelyen és főleg kemencében bemutató főzést, sütést tart. Az elkészült ételekből a csoport tagjai kóstolót kapnak. Az étel készítéséhez szükséges anyagokat (hús, fűszer, liszt, stb.) a vállalkozó vásárolja. A tevékenységről történelmi emlékhely bemutatása megnevezéssel állítja ki a számlát. Kérdésem, hogy a kiállított számla (mely tartalmazza a bemutatást és az étkezést is) így megfelelő-e? A vásárolt élelmiszer elszámolható-e költségként, az áfája levonásba helyezhető-e? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfafizetési nonszensz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfalevonás/-fizetés számunkra elfogadhatatlannak tűnő szabályával kapcsolatban kérném válaszukat: cégünk szociális szolgáltatással foglalkozik, tevékenysége közérdekű jellegére tekintettel adómentes tevékenység, ezért gyakorlatilag áfa-visszaigénylésre sem vagyunk jogosultak. Vagyis a bevételeink 99,9 százaléka áfamentes, csupán az irodai alkalmazottaink magáncélú telefonhasználatának a feléjük történő kiszámlázása után keletkezik áfabevételünk. Kiadásaink (melyek mind áfatartalmúak!) összege megközelíti a bevételeink összegét, tehát 100 millió forint feletti éves árbevételünk ellenére az éves nyereségünk néhány millió forintban mérhető. Minthogy – könyvelőnk tájékoztatása szerint – az áfát egy különleges arányosítási módszerrel kell számolni, azaz az adólevonásra jogosító tételeket el kell osztani az adólevonásra nem jogosító tételekkel, és ez az összeg 1 százalék alatt van, nem tudunk levonni semmit. Így még nekünk kell havonta 10 000 forint áfát fizetnünk, ami éves szinten 120 000 forint. Felfoghatatlan számunkra, hogy míg bevételeink áfamentesek, ugyanakkor a kiadásaink után megfizetjük az áfá, és ebből egy fillért sem tudunk visszaigényelni (sőt: pályázni sem tudunk szinte semmire, mivel a támogatások a beruházások áfatartalmára nem terjednek ki, tehát azt is nekünk kellene megfinanszírozni), még nekünk kell évente ekkora összeget befizetni áfa címén. Kérdésünk: valóban így, és valóban rendben van ez?!

Lakásvásárlás munkásszálló céljára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. A vállalkozás lakást szeretne vásárolni munkásszálló céljára. A munkásszállót azok a munkavállalók vehetnék igénybe, akik a munkahelyüktől 100 kilométernél távolabb laknak. Egyértelmű, hogy a lakásvásárlásra és -felújításra fordított anyag-, illetve kivitelezői számlákból az áfa nem vonható le. A lakásrezsi áfája levonható? Terheli a a céget más adókötelezettség (például szja, vagy eho)? A munkavállalók részére a lakhatás ingyenes lenne, a cég a rezsiköltséget sem téríttetné meg. Ebben az esetben a munkavállalókat terheli adókötelezettség? Köszönöm válaszát.

Használtcikk-kereskedés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. használtcikk-kereskedéssel foglalkozik bizományosi értékesítési formában az alábbi módon: a megbízó (aki magánszemély) által eladásra felkínált termékek számára árusítóhelyet ad bérbe. A bérleti díj tartalmazza az árusítóhely igény szerinti használatát, az árukészlettel kapcsolatos adminisztrációt, az értékesítés lebonyolítását, bizonylatolását. A termék értékesítésekor saját nevében nyugtát bocsát ki a vevő felé (megbízó javára), a megbízóval történő elszámoláskor pedig vételi jegyet állít ki az eladott termékekről. Az el nem adott termékeket az elszámoláskor visszáruzza. A megbízó az eladott termék teljes eladási árát megkapja! Az adóhivatalhoz történő bejelentkezéskor a kft. választotta: – az áfafizetési kötelezettség általános szabályok szerinti megállapítását, – viszonteladóként a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazását (áfatörvény XVI/2 alfejezet) – bérbeadás tekintetében maradt az adómentesség mellett. Kérdéseim: – Levonható-e az üzlet rezsiköltségének és egyéb, a tevékenységhez kapcsolódó beszerzésének áfája? A használtcikk-kereskedéshez kapcsolódóan szerintem levonható lenne, de a bérbeadással kapcsolatban nem. – Esetleg meg kell osztani az áfát, vagy egyáltalán nem vonható le a forgalmi adó? – Ha levonható, akkor mindig visszaigénylési pozícióba lenne a kft., mivel a használtcikk-kereskedéshez kapcsolódó különbözet szerinti áfa nulla? Ugyanis negyedévenként (áfabevallás előtt) kötelező elszámolni a megbízóval. Előre is köszönöm a válaszát!

Áfalevonási ügyben döntött a Kúria Cikk

Perre ment egy gazdasági társaság az adóhatósággal amiatt, mert az nem tartotta jogosnak a cég áfalevonását. A Kúria felülbírálta a bírósági döntést.

Útdíj áfa-levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! A HU-GO rendszerben vezetett számlára feltöltött összegről társaságunk áfás számlát kapott. A tényleges út használatának díja ennek az összegnek a terhére kerül elszámolásra, amíg tart a feltöltött összegből. Kérdésem, hogy az összeg feltöltéséről kapott áfás számlából az áfa levonható-e, hiszen tulajdonképpen előlegnek minősül, amelyből az áfa levonható!? Köszönöm válaszát.

Dolgozók részére biztosított munkába szállítási szolgáltatás áfája Kérdés

Egy cég dolgozóinak munkába szállítása céljából személyszállítási szolgáltatást vesz igénybe. Kérdés, hogy ennek a szolgáltatásnak az igénybevétele kapcsán felmerülő áfa levonásba helyezhető-e? Köszönettel!

Ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét kérem a következő kérdésben. Egy kereskedelmi bt. partnerétől pontgyűjtő akció keretében ajándékként kapott egy kabátot. Ezt a partner leszámlázta, áfa is van a számlán. Az összérték 9000 forint. Számvitelileg hogyan járok el helyesen? Ez egy térítés nélküli átvétel lesz? Ezt a tevékenységünk miatt munkaruhának el is tudjuk használni. Könyvelhetem T51-K98? Az áfát levonhatom, és fizetendőbe is be kell raknom? Köszönöm.

Adólevonási jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjármű-kereskedő cég a beszállítótól "demó" megjelöléssel szerez be autót továbbértékesítési céllal. A beszerzett tesztautót ideiglenesen helyezi forgalomba (E rendszámmal) úgy, hogy tartósan bérbe adja, majd a bérlet letelte után értékesíti. Áfa szempontjából beszerzéskor levonásba helyezheti-e az áfát? Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége? Válaszát tisztelettel köszönve.

Ingatlanértékesítés áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy főleg bérbeadással foglalkozó kft. 2012. évben ingatlant (üzlethelyiséget) vásárolt fordított áfásan. 2013-ban és 2014-ben felújították az ingatlant, a költséget az ingatlanra aktiválták, és az áfát levonásba helyezték. A cég áfakörös, az ingatlan-bérbeadásra bejelentkeztek az áfa hatálya alá, az ingatlan-értékesítésre viszont nem. 2014-ben értékesíteni kívánják az ingatlant, melyet a fentiek miatt áfamentesen kívánnak leszámlázni. Kérdésem, hogy a felújításkor levonásba helyezett áfával van-e teendője a vállalkozásnak? Köszönettel. GG

Önellenőrzési pótlék számítása Kérdés

Egy szállítmányozó cég az alapítástól áfa-önellenőrzéseket végez. Egyik időszakban sincs áfafizető pozícióban, mert negatív elszámolandó adója keletkezett a negyedéves bevallási időszakokban. 2010. óta nem igényelte vissza az áfát, hanem a következő időszakra átvihetőként görgette. Most 2014. harmadik negyedévében egyösszegben szeretné visszakapni a 2010. második félévtől kezdődő időszakok során felhalmozódott áfát. Az önellenőrzési pótlék számításával kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy amennyiben az önellenőrzési bevallásban az eredeti időszaki bevalláshoz képest kötelezettség-növekedés keletkezik, vagyis csökken a következő időszakra átvihető áfa összege, akkor önellenőrzési pótlékot kell-e felszámítani? Egyszerre adjuk be az összes önellenőrzési bevallást a 2014. harmadik negyedévi bevallással, és az összes önellenőrzés és bevallás eredményeként áfát fog visszaigényelni. Ha nem mentesül az önellenőrzési pótlék alól, akkor alkalmazhatja az Art. önellenőrzésre vonatkozó szabályát, hogy mivel összességében fizetendő áfája nem keletkezett, csak 5000 forintig kell megfizetni és bevallani az önellenőrzési pótlékot, ha az áfa pénzügyileg rendezve volt az adófolyószámlán? A cégnek befizetendő adója nem keletkezett. Az igaz, hogy maximum hároméves időtávlatban kell önellenőrzési pótlékot számítani? Ezt hogyan kell alkalmazni? Tehát a 2011. első negyedévi bevallásra vonatkozóan 2011. 04. 21-étől kell számítani az önellenőrzési pótlékot 2014. 04. 21-éig? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kkv-kedvezmény és kivabelépés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink