1317 találat a(z) áfalevonás cimkére

Reklám – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kizárólag áfamentes tevékenységet végez (fogorvosi ellátás). Azért, hogy reklámozzuk a céget, külföldi internetes oldalakon hirdetéseket adunk fel (Facebook, Google). Ezeknek a cégeknek a székhelye Írországban van, és a hirdetésekről áfamentes számlát kapunk. Helyes-e az az elméletünk, hogy mivel ezek a hirdetések közösségi adóalanytól igénybe vett szolgáltatások, így a teljesítési hely a szolgáltatást igénybe vevő székhelye, tehát Magyarország, így az áfát mi valljuk be, és fizetjük meg Magyarországon? Mivel azonban áfamentes a tevékenységünk, ezért nincs áfalevonási jogunk, így a beszerzésekre jutó áfát ténylegesen be kell fizetnünk?

Használt tehergépkocsi áfája Kérdés

Egyéni vállalkozó (áfás) 2015.11. hóban használt kis haszongépjárművet vásárolt. Az áfája teljes egészében érvényesíthető-e a befizetendő áfával szemben a negyedéves januári 1565-ös bevallásban? Ha igen, akkor melyik pontban kell közölni a nettó összeget, amely 20 százalékos kulccsal, időarányosan írható csak le?

Változnak az áfalevonási és a számlázási regulák Cikk

Rövidebb ideig érvényesíthető az áfalevonási jog, bizonyos esetekben nem kötelező számlát kibocsátani, egyértelműbbek a fordított adózás szabályai: az áfakulcscsökkentéseken kívül ezek az áfatörvény legfontosabb 2016-os változásai.

Mikor vonható le az áfa gépkocsi lízingje esetén? Cikk

Mikor vonható le az általános forgalmi adó (áfa) a személygépkocsi pénzügyi lízingbe vételénél? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértőnk válaszolt.

Karácsonyfa-beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját részére műfenyőt, illetve díszeket vásárolt, amelyeket a cég telephelyén állít ki a karácsonyi időszakban. A műfenyőt több éven keresztül szeretné használni. Ezen beszerzést hogyan kell megítélni áfa (levonható-e), társasági adó (elismert költség vagy sem), illetve számviteli szempontból (egyéb költség vagy tárgyi eszköz, mert több éven át szolgálja a tevékenységet)? A beszerzés után kell-e valamilyen "különleges" adózást alkalmazni (például egyes meghatározott juttatásként stb.)?

Ingatlanbeszerzés áfája Kérdés

Szeretnék a következő kérdéseimre választ kapni, azonban a NAV ügyfélszolgálatától sem kaptam kielégítő választ. A probléma a következő lenne. Egy gazdasági társaság 2015-ben értékesített egy épületet (kereskedelmi tevékenységet végeztek benne), amit megvásárolt egy egyéni vállalkozó, aki ezt a tárgyi eszközei között nyilvántartásba vette. Az adásvételi szerződésben a felek rögzítették, hogy az áfatörvény 142. paragrafusának 1. beezdésének (e) pontja alapján a fordított adózás alá tartozik, melynek megfelelően az adó megfizetésére a vevő köteles. A vállalkozó ezt az áfát a következő bevallásában fizetendő adóként szerepeltette, befizette, levonásba azonban nem helyezte. Azért nem helyezte levonásba, mert a vállalkozás nem választotta az ingatlan esetében az adókötelessé tételt. Az egyéni vállalkozás bérbe szeretné adni az ingatlant 2016. évtől kezdve. Ha a bérbeadást 2016-tól adókötelessé tenné, akkor ezt az ingatlan beszerzésekor megfizetett áfát egy összegben levonásba helyezhetné?

Áfalevonás, ingyenes átadás Kérdés

Tisztel Szakértő! Áfalevonási jog tárgyi eszköz ingyenes használata esetén című cikkhez kapcsolódva szeretnék kérdést feltenni. Egyéni vállalkozás üzletet bérelt, a szerződése szerint 5 évre. A bérelt ingatlanon karbantartási és elkülönülten felújítási munkákat is végzett a saját tevékenységének megfelelően. Az előzetesen felszámított áfa levonásba került, a felújítás nem volt építésiengedély-köteles. A felmerült felújítási költségeket nem számolta el a felmerülés évében, azt aktiválta. A vállalkozás nem hozta a várt eredményt, ezért az egyéni vállalkozó a tevékenységét megszüntette, az ingatlant, üzlethelyiséget visszaadta a bérbeadónak, ingyenesen, mert nem volt hajlandó fizetni érte. A NAV ezt ingyenes átadásnak nevezve adóhiányt állapított meg áfa vonatkozásában. Kérdésem, hogy az EU Bíróság ítélete az ingyenes visszaadás miatt nem értelmezhető-e erre az esetre is? Válaszukat köszönve, dblaszlo

Áfalevonási jog tárgyi eszköz ingyenes használata esetén Cikk

Levonható-e az ingyenesen a nyilvánosság használatára bocsátott ingatlan általános forgalmi adója? Az Európai Unió Bírósága nemrég foglalkozott ezzel a kérdéssel a C126/14. számú ügyben.

Nyíltvégű pénzügyi lízing Kérdés

Üdvözlöm! Elnézését kérem, hogy (valószínűleg) sokadszorra teszek fel ezzel kapcsolatban kérdést, de én még mindig bizonytalan vagyok, és ügyfelemnek nem merem határozottan azt mondani, hogy nyugodtan lízingeljen gépkocsit, és vonjuk az áfát. Személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingbe vételénél többször említik, hogy levonható az áfa (bizonyos feltételekkel és összegben, amint az Önök tájékoztatója írja). Viszont, ha a futamidő végén a társaság tulajdonba veszi, "megvásárolja" a személygépkocsit, nem lép be az áfatörvény tiltása az áfalevonásra? A NAV nem tételezi fel, hogy a futamidő alatt csupán részletfizetésről van szó, és megkérdőjelezi az áfa levonásának jogszerűségét?

Lakásfelújítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk lakásfelújítással, illetve a felújított lakások bérbeadásával foglalkozik. A felújítások lehetnek építésiengedély-köteles tevékenységek, illetve építési engedélyhez nem kötött tevékenységek is. Cégünk a lakás-bérbeadási tevékenységét áfásan végzi. Kérdéseink az alábbiak lennének: 1. A lakásfelújításokkal kapcsolatban az anyagok, illetve szolgáltatások áfája levonásba helyezhetőek-e? 2. Amennyiben igen, akkor hogy alakul a levonásba helyezett áfa abban az esetben, ha a jövőben úgy alakul, hogy a lakásbérbeadást áfamentesen szeretnénk folytatni? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlan-átalakítás Kérdés

Cégünk 2014. évben felszámolásból vásárolt egy tárolót. Az ingatlan így szerepel a földhivatali nyilvántartásban. Az önkormányzat nyilvántartása szerint a tárolóból a felszámolásra került cég kialakított egy 69 és egy 120 négyzetméter alapterületű lakást, melyre 2003. évben megkapta az építésügyi hatóságtól a használatbavételi engedélyt is, de nem intézkedett a földhivatal felé az ingatlan átminősítésének bejegyzéséről. Cégünk szeretne ebből a "tárolóból" a két lakás helyett 5 darab lakást kialakítani, melyhez az önkormányzat hozzájárul, és a munkálatok elvégzése után – amennyiben a lakások megfelelnek az előírásnak – ki is adja a hatósági bizonyítványt, amivel a földhivatalnál át lehet minősíteni a tárolót lakásokká. Cégünk ingatlanértékesítés tevékenységre nem jelentkezett be áfa alá. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az ingatlanokat áfásan kell-e értékesíteni, és ha áfásan kell, akkor az ingatlanra fordított költségek áfája visszaigényelhetővé válik-e?

Korábbi évre szóló számla elszámolása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az alábbi kérdésben kérjük szíves állásfoglalását. Egyik ügyfelünknél előkerült egy elszámolatlan számla 2012. decemberből, most, 2015 végén. A számla tartalma bérleti díj 2012. 12. hónapra. Szeretnénk elszámolni a könyvekben a számlát a 2015. évre. Első kérdésünk, hogy – mivel nem 2015. évi bérleti díjról van szó – kell-e adóalapot emelni társasági adóban a számla értékével, ha 2015-ben elszámoljuk? A másik kérdésünk az, hogy az utólag elszámolandó 2012. 12. havi számlán szereplő áfát levonhatjuk-e a következő (2015. novemberi) áfabevallásban? (A számlán szereplő bérleti díj a 2012. évi vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség volt). Segítségét nagyon köszönjük!

Áfa Kérdés

1999-ben a társaság vásárolt a Balatonon egy társasházban egy lakást. Ezt azonnal átminősítette irodára. Az ingatlant áfásan vették, de egy bizonyos tévedés miatt annak áfája nem lett levonva. Már az ehhez tartozó bevallások nincsenek meg. Most értékesíteni kívánja a ingatlant egy magánszemélynek. Kérdésem az, hogy megteheti-e áfamentesen? Hogyan jár el törvényszerűen a társaság?

Ingatlanon végzett beruházás áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. ingatlant bérel, melyen 2013. évben körülbelül bruttó 900 ezer forint beruházást eszközölt. A cég felmondta a bérleti szerződését, és a beruházás értékét az ingatlan tulajdonosával meg kívánja téríttetni. 2013. évben a beruházás utáni áfát nem helyezte levonásba, miután a bérelt ingatlan lakásként van minősítve. A beruházás értékét áfásan kell továbbszámlázni? Ha igen, akkor utólagosan levonásba helyezheti a 2013. évi beruházás áfáját? Köszönettel: Novák Eszter

Ingatlaneladás áfája Kérdés

Egy kft. 1992-ben épített egy ingatlant, ami telephelyként szerepel az ingatlannyilvántartásban. Az előzetes áfát levonásba helyezte. 2007. évben a kft.-ből kivált a tulajdonosok egy része, és az 1991-ben épített ingatlan egy részét is megosztották és az új kft.-vel együtt az ingatlan egy része is kivált. Kérdésem az, hogy, ha a tovább működő kft. értékesíteni szeretné az ingatlanát, akkor hogyan alakul az értékesítés áfája? Az ingatlan szerzési éve 1992 lesz-e?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink