1280 találat a(z) áfalevonás cimkére

Különbözetiadó-levonási jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Különbözeti adózást választó társaság használtautó-kereskedéssel foglalkozik. Abban az esetben, ha nem autókereskedőtől vásárol gépjárművet, hanem más gazdasági társaságtól – személygépjárműre és tehergépjárműre is gondolok –, levonható-e a számla áfatartalma? Továbbá kérdésem még, hogy a gépjárművek "feljavításához" vásárolt alkatrészek beszerzési számláinak levonható-e az áfatartalma? Válaszát előre is köszönöm.

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy lakást bérel, amit irodaként használ (lakáscélra nem használjuk). Megérett a felújításra és a kérdés az lenne, hogy a beruházásra fordított összeg áfatartalmát vissza lehet-e igényelni? Levonható-e a beruházás áfája, és ha igen, akkor az áfatörvény mely paragrafusa alapján? Köszönöm!

Üzletpolitikai célból adott ajándék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel összefüggésben szeretnék tájékoztatást kérni: Egy élelmiszer-nagykereskedő cég értékesítése, árbevétele növelése céljából akciót hirdet egy szakmai újságban. Nagykereskedő cég lévén a társaság vevői elsősorban vállalkozások, magánszemély vásárló ritkán fordul elő. Az akció keretén belül az új vásárló első rendelése, vásárlása után – amennyiben bemutatja a szakmai újságban megjelent hirdetést – egy karton (12 doboz) tejet kap ajándékba, melynek értéke körülbelül bruttó 2 000 forint.. Kérdéseink az alábbiak: • Minősíthető-e az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak? • Ha igen, milyen dokumentációs, adminisztrációs, számlázási kötelezettséget kell teljesítenie a társaságnak? • Kiállítható-e az új vevő első vásárlásáról a számla úgy, hogy a számlán a vásárolt termékek mellett feltünteti a nagykereskedő a teljes értékben az ajándékba adott tej, majd 100 százalékos árengedmény? • Ha nem minősíthető az akció üzletpolitikai célból adott adómentes juttatásnak, akkor milyen adófizetési kötelezettség keletkezik az akcióval kapcsolatban? • Levonható-e az áfa az akcióhoz beszerzett termékek után? Válaszát köszönjük!

Költségelszámolás és áfalevonhatóság Kérdés

Családi vállalkozás vagyunk, könyveléssel foglalkozunk olyan módon, hogy férj és feleség 15 éve alapított egy kft-t. A székhely/telephely a családi ház mellé épített, a földhivatali bejegyzés szerint lakóingatlan, amit a kft. irodahelyiségként bérel (nem lakóingatlanként, ezért építményadót is fizet), amelyért a családi ház tulajdonosának, mint bérbeadónak bérleti díjat is fizet. Az egész ingatlanra kiterjedő, egyközpontos riasztórendszert kívánunk kiépíteni. Ezen igényt leginkább az iroda védelme indokolja, de az egész ingatlanra kiterjedne, ezért költséget és áfalevonhatóságot szeretnénk érvényesíteni. A kérdés az, hogy a számlát lehet-e kérni a kft. nevére, amit a kft. az előbbiek miatt arányosítással számolna el költség és áfalevonás tekintetében is, jelen esetben 50 százalék a reális arány. A cég Tao- és áfaalany. Továbbá ehhez a riasztórendszerhez egy havi díjas távfigyelő rendszert is igénybe vesz, amelynek a költségeit, illetve áfáját az előbbiek szerint kívánja elszámolni. Ez a megoldás lehetséges-e? A választ előre is köszönöm.

Nyílt végű lízing, bérleti díj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízingje, illetve bérlete esetén a lízingdíjban, illetve bérleti díjban szereplő áfa 100 százalékban vonható le, vagy az áfatörvény 124. § (4) bekezdése szerint 50 százalékban? (Ha a magáncélú használattól eltekintünk.) Tisztelettel várom válaszát.

Telefonköltség elszámolása Kérdés

Tisztelt Sinka Júlia, Egy korábbi cikkével (Ezt kell tudni a telefonköltség elszámolásáról és az áfalevonásról) kapcsolatban lennének meglátásaim. http://adozona.hu/szamvitel/A_telefonkoltseg_elszamolasanak_ado_es_szam_PMHJ30 Két észrevételem lenne, amiben kérném szíves közreműködését. 1. A cikkben meglátásom szerint vannak számszaki hibák, amelyeket tavaly augusztus óta nem javítottak. 2. A cikk közepe felé (az szja-t érintő résznél) már csak minden második könyvelési tétel mellé kerültek oda a forintosított összegek. A végére az összegek teljesen elmaradtak, pedig korábban az volt a kifejezett kérés, hogy kontírozást és konkrét számítási adatokat is tartalmazzon a cikk. Legyen kedves átnézni a cikket, és amennyiben szükséges, a javításokat elvégezni. Köszönettel.

Áfaarányosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. tao (sport) támogatásból autóbuszt vásárol, melyet esetenként bérbe fog adni. Levonhatja-e beszerzéskor a teljes áfát és év végén arányosítás miatt visszafizeti az évre eső részt, vagy ne vonjuk le, csak év végén az arányszámmal megállapított részt?

Használt személygépjármű áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gépjárműbontással és használt gépjármű kereskedelmével foglalkozó társaság levonhatja-e a személygépjármű áfáját, ha azt továbbértékesítési céllal szerezte be? A személygépjármű beszerzési árát képezik-e a vizsgáztatás költségei, illetve a gépjárművön elvégzett olyan javítási költségek és alkatrészek költségei, melyek eladhatóvá teszik azt? Várom szíves válaszukat!

Nyílt végű pénzügyi lízing áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Személygépkocsi nyílt végű lízingje esetén a lízingszerződés megkötésének évében a havi törlesztő részletek áfájával együtt az első, nagyobb összegű havi díj áfáját is arányosítjuk a magán- és céges használatnak megfelelően, ha szükséges, év végi korrekcióval. Viszont, mivel a lízingelt személygépkocsit a tárgyi eszközök közé fel kell venni, a tárgyi eszközökre vonatkozó figyelési időszakot kell-e itt is alkalmazni a gazdasági tevékenység, illetve a magáncélú használat arányában? Ha igen, akkor az első évet követő években a törlesztő részletek számlái alapján levonható áfa hogyan viselkedik? Köszönettel: Bodnár Ildikó

Utazási bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a dolgozók utazási bérletét teljes mértékben megtéríti. A bérletről a cég nevére szóló számla kerül kiállításra. A kérdésem, hogy ebben az esetben az áfát levonhatja-e a cég? A bérletet a 55. számlaosztályban kell felkönyvelni? Válaszát előre is köszönöm.

Lakóingatlan utólagos áfalevonás Kérdés

​Gazdasági társaság (áfakörös) új építésű lakóingatlant vásárol saját használatra egy másik gazdasági társaságtól. Előzetesen felszámított áfát nem vonja le a szabályoknak megfelelően. Négy évvel később saját használat helyett adóköteles bérbeadásra kívánja hasznosítani az ingatlant. Levonhatja-e a beszerzéskor felszámított, de le nem vont áfát 16/20 arányban? Áfa tv. 135. § (1) Abban az esetben, ha az adóalany terméket tárgyi eszközként használ vállalkozásán belül, a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően a) ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig, b) ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónapig terjedő tartamban az adóalany adólevonási jogát - az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül - az e § és a 136. § rendelkezéseinek figyelembevételével gyakorolhatja.

Le nem voható áfa könyvelése adószám-felfüggesztés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell könyvelni az adószám-felfüggesztés alatt keletkezett kiadások áfatartalmát? Ha jól tudom, a felfüggesztés megszűnését követően a felfüggesztés időszaka alatt keletkezett áfatartalmat átvihető követelésként lehet érvényesíteni a beszerzések tekintetében. Másrészt számviteli szempontból a felfüggesztés alatt a költségszámlák áfatartalmát az adott ügylet költségszámláján kell elszámolni. Mivel a felfüggesztés kimenetele a könyvelés során előre nem ismerhető, mi a helyes könyvelési tétel? Ha szankciós jelleggel törölnék az adószámot, úgy jó, hogy az 5/8 számlaosztályban szerepel a nem levonható áfa, hiszen a levonási jog véglegesen elenyészik? Ha viszont az adószám-felfüggesztés megszűnik, és a következő időszakban levonásba helyezem a számlák áfatartalmát áthozható követelésként, nem jó, ha 5/8-ban van elszámolva, hiszen nem egyezik az áfakarton. Ezek a tételek az adószám-felfüggesztés kimenetelének függvényében mindig korrekcióra szorulnak? Mi a teendő, ha esetlegesen az időszak alatt már történt évzárás, és a számlák áfája utólagosan átvihető követelésként érvényesíthető, de a könyvelés az áfát az 5/8 számlaosztályban, tehát eredményt érintő számlákon tartotta nyilván? Hibahatár, háromoszlopos mérleg?

Áfalevonás adószám-felfüggesztés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy vállalkozás könyvelési teendőit 2013-tól nem látta el. Adótartozása, a beszámoló közzétételének elmulasztása miatt az adóhatóság felfüggesztette, majd szankciós jelleggel törölte az adószámát. Kérdéseim a következők: 1. Az utólagos könyvelés esetében, amely időpontban ismert az adószám törlésének a ténye, 2013., 2014. évre már úgy kell elkészíteni a könyvelést, hogy az adott ügylet költségszámláján számolom el a nem levonható áfát? 2. 2013. második negyedévre a bevételek (a második negyedévre csak a 04. havi adatokat vallották be) miatt áfa-önrevíziót kell készítenem, mely esetben a levonható oldalon nem szerepelhet adat. Át kell könyvelnem a 04. hónapra már az előző könyvelő által rögzített kiadási számlákat nem levonható áfásan? Ő még (helyesen) levonásba helyezte az áfát. 3. Ha csak adószám felfüggesztésről beszélnénk, annak megszűnését követően, ha jól tudom, utólag átvihető követelésként érvényesíthető a felfüggesztés időszaka alatti levonható áfa. De, ha én azt abban az időszakban az adott ügylet költségszámláján könyveltem, utólag át kell vezetnem a 466-ra?Vagy nem az adott ügylet költségszámláján kell elszámolni, hanem valamilyen követelésként, és csak akkor átvezetni az 5/8 számlaosztályba, ha a levonási jog véglegesen elenyészik (például törlés esetén)? 4. Melyik a helyes könyvelési tétel adószám-felfüggesztés alatt például egy 1270 forint kiadás esetén? T:511 anyagköltség 1000 forint, 3681 le nem vonható áfa 270 forint – K:3811 pénztár 1270 forint, vagy T511-K3811 1270 forint? Hiszen nem mindegy, hogy 1000 vagy 1270 forint a költség.

Idegen ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Áfa témakörben szeretném a segítségét kérni. A tényállás: "Tulajdonos Kft." ingatlannal rendelkezik. Hozzájárulását adja "Használó Kft."-nek, hogy az ingatlanán beruházást végezzen el és megállapodnak, hogy e beruházás fejében meghatározott fix ideig (mondjuk 16,66 évig, écs-arányosan a 6%-kal számolva) használja az ingatlant. A megállapodás szerint a fix idő letelte után az ingatlan a Tulajdonos Kft.-é lesz, és a Használó Kft. könyveiből kivezetésre kerül. Van-e a használatnak áfafizetési-levonási következménye a használat időtartama alatt a két cég között, és milyen formát kíván meg ennek az elszámolása? Vagy csak a használati idő végén szükséges az áfa elszámolása, amikor a felújítás a Tulajdonos Kft. tulajdona lesz?

Hirdetési szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. hirdetési szolgáltatást vesz igénybe. A költségszámlán a következő megjegyzés szerepel: A reklámadóról szóló 2014. évi XXII. törvény 3. paragrafus 3. bekezdése alapján nyilatkozom, hogy a ... kft.-t az adóévben reklám közzététele után adófizetési kötelezettség nem terheli. Kérdésünk: a befogadott hirdetésszámla elszámolható-e költségként cégünknél, valamint levonhatjuk-e a számla áfatartalmát? Üdv.: Fix Kft.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink