1317 találat a(z) áfalevonás cimkére

Nyílt végű pénzügyi lízing előleg áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing keretében kíván beszerezni személyautót egy kft. Megrendeléskor 10 százalék előleget fizet. Levonható-e az előlegben foglalt áfa? Köszönettel: Vágner Emília

Lizingelt személygépkocsi Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. 2 darab személygépkocsit lízingel (még nem jutott a tudomásomra, hogy nyilt vagy zárt végű lízing lesz-e). A személygépkocsikat kizárólag a bevételszerző tevékenységhez akarják használni, magánhasználatot kizárva. Telephelyről indul és oda érkezik meg, útnyilvántartást fog vezetni. A kérdés az, hogy a vételár áfája levonható-e, kell-e nyilatkozat az ügyvezetőtől, hogy magáncélú használat nem valósul meg? Köszönettel: Bné

Elszámolható költség, vagy sem? A versenylótartás esete egy orvossal Cikk

Mi minősül a vállalkozás érdekében felmerült kiadásnak? – tudakolta kérdésében olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Sajátrezsis beruházás áfalevonás Kérdés

Tisztelt Cím! Az egyéni vállalkozó (nem lakáscélú) ingatlant épít, a beruházás ideje alatt az áfát visszaigényelte. Sajátrezsis beruházásként az áfa aktiváláskor levonható-e, amennyiben aktiválás után adómentesen bérbeadja az ingatlant? Válaszukat előre is köszönöm.

Termékbeszerzés vs. ügynöki tevékenység Kérdés

Mai cikkük azzal kezdődik, hogy "bukhatja az áfát". Ha az adóhatóság például ügynöki tevékenységnek ítéli meg az adott ügyletet, és nem termékbeszerzésnek (bár a számlázás szerint az), akkor jogosulatlannak ítélheti az áfalevonást? Miért? Ha a közbenső üzleti partner a vételi és eladási ára között árrést képez, és ennek alapján fizeti az áfát, az mennyiben más, mintha az árrés összegét ügynöki szolgáltatásként számlázza, és erre számítja fel a forgalmi adót?

2011-ben 60 napos adószám-felfüggesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2012-ben 60 napra felfüggesztették az adószámát a cégnek, amelyet könyvelek. Nem küldték be időben az éves beszámolót elektronikusan, illetve beküldték a megszabott határidő utolsó napján (augusztus 22.), de csatolási hiba miatt a rendszer nem dolgozta fel. Az adótanácsadó akkor azt tanácsolta, hogy adják be folyamatosan az áfabevallásokat, a levonható áfát is feltüntetve. Ezeket 60 napig ugyan nem dolgozzák fel, mivel nem helyezhet levonásba ebben az időszakban áfát a cég, de 60 nap elteltével, miután feloldották a felfüggesztést, fel fogják őket dolgozni. Így is történt. Az lenne a kérdésem, hogy ha kijön a 2011-es üzleti év ellenőrzésére az adóhatóság, akkor az abban a két időszakban levonásba helyezett, körülbelül 100 millió forintnyi áfa nem fog nekik szemet szúrni? Úgy értem, hogy nem kellene ezt a két bevallást önellenőriznem, és úgy módosítani a bevallásokat, hogy abban a két időszakban, amikor fel volt függesztve az adószám, ne szerepeljen ezekben levonható áfa, hanem a soron következő hónapban, amikor már a felfüggesztést feloldották? Nincs sajnos tapasztalatom adószám-felfüggesztéssel kapcsolatban, és 100 millió forintról van szó a két időszak alatt. Előre is köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel

Bérelt üzlet rezsiköltségének áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 5 üzletet bérel, különböző kerületekben. Ebből kettőt magánszemélytől, hármat másik kft.-től. Mind az 5 üzlet rezsiköltségét közvetlenül a bérlő kft.-nek számlázzák a közüzemi szolgáltatók (ELMŰ, FŐGÁZ, DBH). Három üzletben áfamentes a bérleti díj, kettőben áfás. Melyik esetben vonható le a közüzemi számlák áfája? Válaszukat köszönöm.

Felújítási költség áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” társaság ingatlan-nyilvántartás szerinti lakást bérel „B” társaságtól (ez nem kapcsolt vállalkozása „A” társaságnak). Mindkét társaság a bérbeadásra az áfa hatálya (88. § (1) b/) alá kerülést választotta. Ha „A” társaság a bérbevett lakásokat annak továbbhasznosítása (tovább-bérbeadása) előtt felújítja, s a felújítás költségeit – külön megállapodás alapján – „B „ társaságra továbbszámlázza, akkor levonható-e a felújítás áfája (jogalap: áfatörvény 125. § (1) a/ és 125. § (1) d/ pontjai)? Nagyon köszönöm a segítségét!

Lakásbérlet inputáfája (bérleti díj plusz rezsi) levonható-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” társaság ingatlan-nyilvántartás szerinti lakást bérel „B” társaságtól (ez nem kapcsolt vállalkozása „A” társaságnak). Mindkét társaság a bérbeadásra az áfa hatálya (88. § (1) b)) alá kerülést választotta. „A” társaság a bérbevett lakásokat a következők szerint hasznosítja: 1/ kiadja magánszemélyeknek; 2/kiadja gazdasági társaságnak irodaként; 3/ saját felhasználásra – tárgyalóként – használja. Kérdéseim: „A” társaság által fizetett lakás bérleti díj áfája mindhárom verzióban levonható-e? Víz, gáz, fűtés, internet stb. számlák „A” társaság nevére szólnak. Levonható-e ezen rezsiköltségek áfája „A” társaságnál, ha az egyéb feltételek fennállnak? A tételes levonási tiltások (124. §) között nem szerepel a lakóingatlan bérleti díj áfája. Jól gondolom-e, hogy az áfatörvény 125. § (2) d/ pontja arra az esetre vonatkozik, hogy, ha a gazdasági társaság vásárol áfásan egy lakást, úgy a lakásvásárlás áfája csak abban az esetben vonható le, ha azt a lakást egészben, vagy túlnyomó részt úgy hasznosítja, hogy bérbe adja? Levonható-e az „A” társaság által fizetett bérleti díj áfája abban az esetben is, ha a „B” társaságnak fizetett bérleti díj magasabb, mint amennyi bérleti díjat az „A” társaság be tud szedni bérlőitől? Nem merülhet fel tao-korrekció? Köszönöm: Novák K.

Továbbszámlázandó bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás számlát kaptunk terembérleti díjról, melynek egy részét tovább kell számláznunk. A NAV-hoz nem jelentettük be, hogy adókötelessé tesszük az ingatlan-bérbeadást. Ebben az esetben hogyan kell számláznunk ezt a továbbszámlázandó bérleti díjat? Ha áfásan, akkor a beérkezett számla áfája levonható? Válaszát előre is köszönöm!

Eszközadományozás áfa levonhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállakozás, melynek fő tevékenysége gépjármű forgalmazás, adományozni szándékozik alapítvány részére – mely óvodát épít – óvodai eszközöket, jelen esetben bútorzatot. Ezt úgy tudja megtenni, hogy megvásárolja a bútorokat és szerződés keretében adományozza. Kérdésem az, hogy ebben az esetben levonhatja-e az adományozásra megvásárolt eszközöknek áfáját, illetve az átadáskor keletkezik-e áfafizetési kötelezettge? Szempont-e az adományozott eszköznél, hogy nem tartozik a társaság profiljába, tehát jelen esetben például nem gépkocsit adományoz. Válaszát tisztelettel köszönöm!

Lakóingatlan közüzemi számlák áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. lakóingatlant vásárolt magánszemélytől, irodának használja. Áfaszempontból az általános szabályok szerint adózik, nem jelentkezett be áfakörbe. Átvettük a cég könyvelését, eddig a közüzemi számlák áfáját vonták le. Ez így helyes? Szerintünk nem. Egyébként a kft. áfás tevékenységet végez, egy kereskedelmi cég. Köszönettel.

Kirendelés két munkáltató között Kérdés

Tisztelt Szakértők! Két cég között, amelyek nem állnak kapcsolt viszonyban, tehát nem azonos az ügyvezető, illetve nem leány-anya kapcsolatban állnak, lehet-e kirendelési megállapodás alapján munkát végeztetni? A két teljesen idegen cég szerződés alapján foglalkoztatja az összes dolgozót, kirendelési megállapodással, határozatlan időtartamra, hosszú távon, minden hónapban kiszámlázzák az ügyletet, melynek mögöttes dokumentuma a bérfeladás, a számla tartalma: költségtérítés szerződés szerint. A kérdésem arra irányul, hogy a munka törvénykönyve alapján ez az ügylet megengedett-e, illetve, mivel 27 százalékos áfával számláznak, az levonható-e? (Számomra ez rejtett munkaerő-kölcsönzésnek tűnik, amely fordított adós lenne az áfatörvény alapján.) Egyáltalán ez miben különbözik a munkaerő-kölcsönzés intézményétől? Köszönettel várva válaszukat,

Adólevonási jog kocsijavítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 2013. évtől a személyautó-üzemeltetési költség levonási jogát általánosságban 50 százalékban határozta meg. Bérbeadó szempontjából a 125. § (f) alapján, ha a bérbeadó igazolja, hogy a 15. § szerinti szolgáltatásnyújtás adóalapjába épül be, akkor levonhatóvá válik az áfa 100 százaléka. Ez a paragrafus több kérdést vet fel. Mi történik abban az esetben, amikor a biztosító fizet javítási számla után kártérítést? A bérleti díjakba ugyanis áfával növelten beépülnek a casco, illetve a kötelező biztosítási díjak, amelyek közvetetten, de a javítási költségek megtérítésére szolgálnak. Ügyletenként eltérő, hogy az eltelt időszakban kiszámlázott biztosítási díjak fedezik-e a javítási költség 50 százalékát vagy sem. Azon bérleti konstrukciók esetén, amikor a javítási átalánydíjat tartalmazza a havi bérleti díj, hogyan lehet megfelelni a 125. § (f) pontjának? Várom válaszát. Köszönettel.

Beruházás áfa Kérdés

Ügyfelem (kft.) két lakást bérel iroda céljára egy társasházban. Mindkét lakás a cég tulajdonos ügyvezetője saját tulajdonú lakása, a cég szerződéssel, piaci áron bérli tőle az ingatlanokat. A cég megállapodott a társasházzal, hogy a házban épülő lift költségeinek felét a cég viseli mondván, hogy a 4 emeletből két emeleten a cég is érdekelt. A lakások elhelyezkedése: a 3. emeleten 3 lakás található, ebből egy a cég használatában, két lakás a cégtől független magánszemélyek által lakott, a 4. emelet teljes egészében a cég használatában van. A bérlő cég szeretné a neki kiszámlázott (50 százalékos) liftépítési költség teljes áfatartalmát levonni. Teheti-e? Üdvözlettel, CSK

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink