1345 találat a(z) áfabevallás cimkére
Olajfúró berendezés számlázása és áfabevallásba állítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy már feltett kérdéssel kapcsolatban szeretnék új információkat megosztani, pontosítani. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_20_Olajfuro_berendezes_szamlazasa_es_ceg#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Egy olajfúrással foglalkozó magyarországi kft. állítja ki a számlát egy szintén olajfúrással foglalkozó törökországi cégnek egy olajfúró berendezés értékesítéséről. A berendezés már több éve Törökországban van, mivel a török cég eddig bérelte azt, most viszont szeretnék megvásárolni. Milyen számlázással kapcsolatos előírásokat kell figyelembe venni? Mi ennek a tevékenységnek az áfavonzata? Az áfabevallás melyik soraiban kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi mentes vállalkozó unión belüli szolgáltatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás vállalkozó közösségen belül sofőri szolgáltatást szeretne végezni és számlázni. Hogyan kell kiállítani a számláját, mit kell ráírni? Kell kérnie közösségi számot? Úgy tudom, ilyen esetben áfabevallást kell benyújtani, ha igen, mely sorokat kell kitölteni? A vállalkozó állítása szerint nem kell áfát fizetnie, csak be kell vallania. Ez valóban így van? Köszönettel
Nagykövetségen szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar áfakörben lévő vállalkozás a bécsi magyarországi nagykövetség helyszínén belül, annak épületében bútorok, eszközök mozgatását, szállítását végzi. A nagykövetség nem rendelkezik adószámmal. Szeretném megkérdezni, hogy a szolgáltatásról kiadott számlán milyen áfatörvény szerinti megjelölést kell alkalmazni, és az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni? A szíves tájékoztatásukat előre is köszönöm!
Utazási iroda
Kérdés
Utazási iroda vásárol szállást külföldről, a számlán van valamilyen áfa, 11%, 15% stb. Hogyan kell ezt az áfabevallásba beállítani, és kell-e utána áfát fizetni? Vagy esetleg kiegészíteni. Köszönöm.
Egyéni vállalkozó külföldi tankolásának elszámolása
Kérdés
Egyéni vállalkozó áfakörös saját vállalkozása által készített terméket saját kisteherautójával szállítja Németországba, tehát nem fuvarozó a tevékenység. Az ekáer-bejelentést megteszi. Külföldön kapott dízel üzemanyag számlát hogyan számolhatom el, mert a kutaknál ráteszik az áfát, de az egyéni vállalkozásában az áfabevallásban ezt nem vonhatom le? Jól gondolom, vagy mi a módja a helyes elszámolásnak és a ténylegesen megfizetett áfa érvényesítésének? Napidíjat elszámolhatok-e a vállalkozónak, aki tehergépjármű-menetlevelet vezet?
Nonprofit
Kérdés
Egy nonprofit kft. (áfaalany) honlapszolgáltatást venne igénybe romániai, nem áfaalany vállalkozástól. A magyar cég rendelkezik közösségi adószámmal. Kérdéseim: – A román cég milyen számlát állít ki a magyar kft. felé? – Kell-e ezt a számlát a magyar áfabevallásban szerepeltetni, ha igen, mely sorokban kell feltüntetni a nem áfaalanytól közösségen belül igénybe vett szolgáltatást? – Kell-e összesítő nyilatkozatot benyújtani? Várom mielőbbi válaszukat! Köszönettel.
Árfolyam katásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem áfaalany, kata adózással. Közösségi tagállamba nyújt szolgáltatást, devizában kapja a bevételeit. Vállalkozói devizaszámlára érkezik a szolgáltatás ellenértéke. Ügyfelem a devizaszámlán tartja a bevételeit, ha szüksége van forintra, akkor vezeti át a pénzt a forintszámlára. Milyen árfolyammal számoljak a katabevallásnál? A december 31-én készleten lévő devizát a számlavezető deviza középárfolyamán számoltam. (Nem választotta a vállalkozás az MNB-árfolyamot) Az év közben forintszámlára átvezetett eurót az átvezetéskori árfolyammal számoltam. Jó ez így? Milyen árfolyammal számoljak az áfabevallásban? Köszönöm a választ! KM
Fefüggesztés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk adószámát felfüggesztették 2016. 11. hóban. A felfüggesztés visszavonásáról a határozatot 2017.02.15-én kaptuk meg, aminek még 15 nap kell a jogerőre emelkedéshez. A novemberi, decemberi, januári áfabevallások úgy mentek be (még sajnos a februári is így fog), hogy csak a fizetendő áfa lett bevallva, hiszen a levonható áfát nem lehet ilyenkor a bevallásban feltüntetni. Az a kérdés, hogy a határozat jogerőre emelkedése után, lehet-e önellenőrzést végezni az egyes hónapokra, és érvényesíteni már az adott hónapokra is, hogy csökkenjen a fizetendő áfa, vagy csak a soron következő hónapban lehet érvényesíteni a levonható forgalmi adót? Kérem szépen törvényi paragrafusokkal alátámasztani, mert eltérő véleményeket kaptunk a NAV munkatársaitól. Tisztelettel várjuk válaszukat.
Ha nem érvényes az értékesítési betétlap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2016-ban felvásárlási jegyet állított ki egy szarvasmarha beszerzése kapcsán. Most egy belső ellenőrzés során derült ki, hogy az eladó nem rendelkezett érvényes értékesítési betétlappal, csak adószáma volt. Annak idején a cég az áfabevallásában visszaigénylésként feltüntette a felvásárlási jegy értékét, és a 08-as bevallásban jelezte a szja-előleg levonásának elmaradását. Hogyan tudja most visszamenőlegesen rendezni a tévedését? Az áfabevallást önellenőriznie kell. A járulékbevallását hogyan tudja "rendbe tenni"? Önellenőrzéssel szochót vagy ehót kell vallania (mivel adószámos magánszemélytől vásárolt), és Ajk nyomtatványon jelezni az adóelőleg elmaradását? Vagy ingó értékesítésként kezelheti az ügyletet? Válaszát köszönöm.
Őstermelő fizetendő áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Havi áfakörös őstermelő 2016.12. 01-i teljesítésű áfás számláját, melyet 2017. január 03-án fizettek ki részére, most hozta könyvelésre. Áfa szempontjából jó a teljesítéstől számított 45 nap? Tehát a januári bevallásban kell szerepeltetni? A számlának a könyvelésben hol a helye: a 2016-os vagy a 2017-es évben? Köszönöm válaszát.
Kártalanítás madárinfluenza miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre kérném szíves tájékoztatásukat kérni. Cégünk a 74/2013. VM-rendelet és a 2008. évi XLVI. törvény rendelkezései alapján állami kártalanításra jogosult a madárinfluenza miatt elhullott, illetve leölt állatállományból eredő károk megtérítésére. A megyei kormányhivatal határozata az állami kártalanítás megállapításáról 2017.01.16. napján kelt, a kártalanítás összegét x Ft + 27 % áfa összegben határozták meg. A kártalanítás összegének kifizetése a határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül történik a NÉBIH Költségvetési Igazgatósága által. A NÉBIH tájékoztatása szerint az áfával növelt összegű kártalanítás kifizetése a határozat alapján történik, ők nem kérnek számlát az utaláshoz. Kérdéseink: – Ki kell-e állítanunk számlát a kártalanítás összegéről, vagy a határozat alapján elszámolható a fizetendő áfa? – Melyik áfabevallási időszakban kell bevallanunk a fizetendő áfa összegét: 2017. januárban, a határozat keltekor, vagy amikor jogerős lett a határozat, illetve amikor a kártalanítást kiutalták?
Tárgyi eszköz eladása miatti áfakorrekció könyvelése
Kérdés
A 2015. 6. hóban vásárolt tárgyi eszközt eladták 2016 decemberében. Hogyan kell kiszámolni és lekönyvelni a 60 hónapon belüli eladás miatti áfakorrekciót? Az áfabevallásban ezt hol kell szerepeltetni?
Áfabevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Termékértékesítést Amerikába az áfabevallás 01 sora, és a tájékoztató 90. sorba is be kell írni? Köszönöm.
Áfalevonás elévülési időn belül
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adózó adószámát 2011. július 26. napjától adótartozás miatt felfüggesztették. A tartozás megfizetése után a NAV a felfüggesztést megszüntette, a határozat 2016. november 5-én jogerőre emelkedett. Amennyiben az adószám felfüggesztése úgy szűnik meg, hogy azt nem törlik, az adózó adólevonási jogát ismét gyakorolhatja arra az előzetesen felszámított adóra vonatkozóan is, amely az elévülési időn belül keletkezett, és ez a felfüggesztés ideje alatt keletkezett levonható adóra is érvényes. Az adózó 2011. évtől jelenleg is éves áfabevalló, 2011-től a bevallásaiban levonható adót nem szerepeltetett. A 2016. évről benyújtandó éves áfabevallásában konkrétan melyik az a legrégebbi teljesítési idejű számla, amelyre érvényesítheti levonási jogát? Válaszát előre is köszönöm.
17A60
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Cégünknél harmadik országból történt olyan beszerzés, amely nem Magyarország határán lett a Közösség területére beléptetve és importálva (szabadforgalomba helyezve), hanem egy másik közösségi tagállam külső közösségi határán léptették be (például Hollandián, Németországon, Szlovákián keresztül) oly módon, hogy a másik közösségi országban szabadforgalomba is helyezték, majd ezt követően került Magyarországra. A kérdés, hogy az áfabevallásban a 14.sorban kell-e feltüntetni (27 százalékos kulcs alá tartozna a magyar áfatörvény szerint), az útmutatóból ezt olvastuk ki. Akkor viszont a 17A60- as adatszolgáltatásban közösségi beszerzésként kellene feltüntetni, de mit irunk az adószám sorba? Köszönettel várjuk válaszukat.