7056 találat a(z) ÁFA cimkére

Személyszállítás áfa Kérdés

Tisztelt Adózóna! Cégünk magyar székhelyű, normál adózású, személyszállítással, azon belül nagyrészt repülőtéri transzferrel foglalkozik. Abban kérnénk a segítségüket, hogy mit kell feltüntetni a számlán, és milyen áfatartalommal a törvényi előírások szerint a következő esetekben: – cégünk személyszállítást végez közösségi cégnek Győr-Nyíregyháza útvonalon; – cégünk személyszállítást végez közösségi cégnek Budapest-Pozsony útvonalon; – cégünk személyszállítást végez közösségi cégnek Kassa-Budapest-Bécs útvonalon; – cégünk személyszállítást végez ukrán cégnek Kijev-Budapest-Bécs útvonalon; – cégünk személyszállítást végez magyar cégnek Kassa-Budapest-Bécs útvonalon? Segítségüket köszönjük!

Ajándékutalvány értékesítésének bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékutalvány értékesítésekor – tudomásom szerint – nem kötelező számlát adni, csak megfelelő bizonylatot (akár egy bevételi pénztárbizonylat is elégséges). Áfa a vevő részére nem számolható fel. Áfakörön kívüli értékesítésről van szó. Ugyanakkor az egycélú ajándékutalvány értékesítésekor az áfa befizetendő. Ez az ellentmondásnak tűnő értékesítés hogyan oldható fel? Erről mégis áfás számlát kell kiállítani, vagy a könyvelésben igényel speciális megoldást? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozók, figyelem! Így kell leltárt készíteni Cikk

Egyéni vállalkozó kisboltos kereskedő hogyan állapítja meg a leltárt, könyveléssel hogyan kell alátámasztania? Milyen határidővel kell elkészítenie? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő szakértőnk válaszolt.

Eladná lízingelt gépkocsiját? Így számoljon az áfával Cikk

Keletkezik-e fizetendő áfa lízingelt személygépkocsi eladásakor, s ha igen, akkor mi az alapja? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértőnk válaszolt.

Olcsóbb lehet a csirkehús is! Már számolnak az áfacsökkentéssel Cikk

Több forrásból is úgy értesült a vs.hu, hogy a tavaszra ígért jövő évi büdzsé tervezetében már a baromfihús 5 százalékos áfakulcsával számolnak.

Rakományrögzítő EU-n kívüli értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szállítmányozó cég kamionon lévő rakomány rögzítésére szolgáló végzárót helyez fel egy magyar partner fuvarozó kamionjára, amelyet harmadik országbeli szállítmányozási szolgáltatást igénybe vevő partner részére leszámláz. A végzáró a célállomásig történő fuvarozásig van a kamionon, egyszer használatos termék. A szállítmányozó cég megvizsgálja a fuvarozók kamionján, hogy megfelelően történt-e az áru rögzítése. Ha úgy ítélik meg, hogy nem megfelelő a rögzítés, akkor helyezik fel a végzárót. Ennek az értékét áthárítják a harmadik országbeli szállítmányozási szolgáltatást igénybevevő partner részére. Ezeket a rögzítőket nem tüntetik fel sem a CMR-en, sem pedig a vámokmányon, amellyel kiléptetik a rakomány áruit harmadik országba. Áfa szempontból milyen értékesítésnek minősül a végzárók értékesítése, ha nem szerepelnek a vámokmányokon? Számlázható mentesen, vagy áfával növelten kell? Hogyan kezelendő áfa szempontból, ha a végzárók a vámokmányon is szerepelnek? Előre is megköszönöm a válaszát!

Apport áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. apportként tárgyi eszközöket és vevőkört (vevői állományt, adatbázist) apportál a másik kft-be. Ahhoz, hogy az apport áfamentes legyen az áfatörvény 17. § (1) bekezdése szerint, a szerző a 18. § (1) bekezdés értelmében kötelezettséget vállal, hogy a szerzett vagyonhoz fűződő kötelezettségek őt terhelik. 1.) A tárgyi eszköz esetében például az értékcsökkenési leírást ugyanolyan leírási kulcsokkal kell megtenni akkor is, ha az apportot szerző más értéken veszi nyilvántartásba az eszközöket? 2.) Az áfatörvény szerinti figyelési időszak (135. § (1) bekezdés) folytatódik, és az eredeti áfaösszegre kell számítani? 3.) A vevőállomány az apportálónál nem volt eszközként kimutatva, annak piaci értéke a szerzőnél lesz először vagyoni értékű jog. itt milyen hasonló kötelezettségvállalás van, hogy ennek apportja is áfamentes legyen? Köszönettel: Könyvelő

Áfa – teljesítési időpont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervezéssel foglalkozó cég december 31-én szilveszteri rendezvényre all inclusive szolgáltatást nyújt a belépőjegy fejében. A jegyeket 28-ától értékesítette. A rendezvény 31-én 23 órától január 01-jén 06 óráig tartott. Szeretném kérdezni, hogy a bevételt hogyan kell figyelembe venni áfafizetés szempontjából, lehet-e arányosítani 2015-2016. évre, illetve megosztani, vagy az összes bevételt a 2015. évre vesszük figyelembe?

Lízingelt személygépkocsi eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét az alábbiakban. Ügyfelünk egy bt., amely vásárolt egy személygépkocsit, nyíltvégű pénzügyi lízing finanszírozással. Az első lízingdíjból nem került visszaigénylésre az áfa. A havi díjakból visszaigényeltük az áfát, a hivatalos és magánhasználat arányában. A lízingszerződés még nem járt le, ki szeretnék fizetni a hátralékot. El szeretnék adni a személygépkocsit. Ebben az esetben keletkezik-e fizetendő áfa, és ha igen, akkor mi lenne az alapja? Köszönettel: PS

Használt ingatlan értékesítésének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég a lakóingatlanok és lakóingatlannak nem minősülő ingatlanok bérbeadása és értékesítése tekintetében az általános szabályok szerinti adófizetést választotta kb. 6-7 évvel ezelőtt. Ha a cég most áfamentes ingatlant vásárol, és azt értékesítené, akkor azt az általános szabályok szerint áfával növelten kellene megtennie, vagy értékesíthetné áfa nélkül is, ahogy tulajdonképpen vette? Köszönettel, Varga József

Beépítetlen terület Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önkormányzat szántóföldi művelésre bérleti szerződést kötött éveken keresztül egy őstermelővel, aki növényeket termelt ott. A terület minősítése beépítetlen terület. A bérleti szerződés lejártával az önkormányzat eladta a területet az őstermelőnek. A terület ára elszámolható-e költségnek, és az áfa visszaigényelhető-e? Köszönettel: R.

Előleg és az ajándékutalvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen esetben kell áfaelőleget fizetni ajándékutalvány értékesítésekor? Az világos, hogy az értékesítése áfakörön kívüli. Számlaadás nem kötelező. Előleg azonban bizonyos esetekben fizetetendő. Jól tudom, hogy attól függ, egycélú vagy többcélú az ajándékutalvány? Ha igen, mi a pontos meghatározása ezeknek a fogalmaknak? Ugyanez a helyzet egy feltölthető ajándékkártya esetében? Válaszát előre is köszönöm!

Szálláshelyfoglalás visszamondásának kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy hotel esetében hogyan kell kezelni számlázási, számviteli és adózási szempontból azt az esetet, amikor egy vendég lefoglalja a szállást, de adott határidőn túl mondja vissza a foglalást? A hotelt egy kft. üzemelteti. Mit, és hogyan számlázhat a vendég részére a hotel ebben az esetben? A lemondás pénzben kifejezett értéke egy éjszaka szállásdíjának felel meg. Milyen megnevezést írhat a számlára, hogyan kell kezelni áfaszempontból (áfakörös vagy nem áfakörös)? Ha áfakörös, akkor 27 vagy 18 százalékos áfával kell kiszámlázni a lemondás értékét? Egyáltalán minek minősül a szobalemondás adójogi szempontból? Gondolok itt a kártalanítás, kártérítés vagy kötbér esetére. A számvitelben való kezelésére is kíváncsi vagyok. A lemondás összegét értékesítés nettó árbevételeként vagy egyéb bevételként kell könyvelni? Köszönöm válaszát!

Eva után tao Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amely 2016-ban taoalany, 2015. december 31-éig azonban evaalany volt. Tavaly nyáron szerződést kötött, jutalék fejében értékesítési tevékenységet végez. Az elszámolási időszak július 1-jétől január 31-éig tart, most január végén kell a számlát kiállítania. Tételezzük fel, hogy minden hónap után 100 000 forint + áfa illeti meg, tehát összességében 700 000 forint + áfa lesz a szolgáltatás ellenértéke. Mekkora összeget kell ezek alapján elhatárolni a 2015-ös évre? Mekkora összeg után kell neki evát fizetni? Mekkora lesz az áfa-fizetési kötelezettsége? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília

Import áfa visszaigénylése számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségen kívüli tagállamból néhány hónapos kipróbálási céllal vettünk át tárgyi eszközt még 2015 decemberében. (Ha a próbaidő letelte után nem kívánjuk megvásárolni az adott tárgyi eszközt, akkor azt a szállító részére visszaküldjük) A vámkezelés itt Magyarországon meg is történt proforma számla alapján. December hónapban vámletéti számlára el is utaltuk a meghatározott összeget, melyet 2016 első hetében még ki kellett egészítenünk a megküldött "Vámteherről szóló kalkuláció" alapján. A kalkuláció dátuma már 2016. január havi. A vámteherről szóló kalkuláció vámot és áfát tartalmaz a proforma számlán szerepeltetett összeg után. A fent említett ügylet kapcsán kérném szíves tájékoztatását az alábbi kérdéskörben: 1. Az ideiglenesen beérkezett tárgyi eszköz számviteli elszámolása 2015-ben. 2. A kivetett import áfa visszaigényelhető-e? Ha igen, akkor melyik havi áfabevallásban, és milyen okmányokra van szükség az visszaigényléshez (például vámhatározat, számla - nem proforma számla stb.)? A vámhatározatot még nem kaptuk kézhez. 3. Milyen könyvelési tételek merülhetnek fel 2016-ban: a) ha a tárgyi eszközt nem tartjuk meg és visszaküldjük, b) ha a próbaidőszak lejártát követően a tárgyi eszköz megvásárlása mellett döntünk? A választ előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

MOHU által elszállított palack díjának könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó, okleveles könyvvizsgáló

Osztalék jóváhagyása és kifizetése

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Fejlesztési adókedvezmény mezőgazdaságban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink