6501 találat a(z) ÁFA cimkére

Áfaönellenőrzés – fizetendő áfa csökkenése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Fizetendő áfa utólagos csökkenésével kapcsolatban lenne kérdésem (a számlakiállító szemszögéből). Abban az esetben, ha az utólagos áfa a megállapított egységár miatt csökken (tévesen számlázták magasabb egységáron), mely az eljárás helyes az alábbi példák szerint: 1. példa Eredeti számla: egységár: 100 Ft (Számla teljesítése: 03.06.) - Számlahelyesbítés: egységár 90 Ft, tehát -10 Ft-os számla kerül kiállításra (Számla teljesítése: 03.06; számla kelte: 04.04; fizetési határidő: 04.20) Ebben az esetben március hónapban, mint számlakiállító mindkét számlát szerepeltetni kell az áfabevallásban, vagyis a 90 Ft-os egységár után kell megfizetni az áfát? Vagy március hónapban 100 Ft egységár utáni, április hónapban -10 Ft-os egységár-különbözetet? Számít, hogy 04.20. előtt, azaz a márciusi áfabevallási határidő előtt kiszámlázásra került a tényleges egységáron a termék? 2. példa Eredeti számla: egységár: 100 Ft Számla teljesítése: 03.06 - Számlahelyesbítés: egységár 90 Ft (10 Ft a differencia) Számla teljesítése: 03.06; számla kelte: 04.25; fizetési határidő: 05.10. A kérdés azonos az első pontban feltettel, a különbség, hogy 04.20. után, azaz a márciusi áfa bevallást követően került "javításra" a különbözet. Ilyen esetben mi a helyes bevallási időszak? Köszönöm szíves válaszukat.

Vízum, voucher, meghívólevél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vízumértékesítés mellett előfordul, hogy meghívólevél beszerzését is intézzük, illetve vannak olyan országok, ahol a turistavízum mellé 2 euró értékű vouchert is meg kell vennie az utasnak. Ez a szállodába való belépéshez kell, a szállás foglalásánál kell leadni. Azután érdeklődnék, hogy a voucher és a meghívólevél áfamegítélése megegyezik a vízumértékesítéssel? Ezt a két szolgáltatást is elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként szükséges kezelni? Ezekről áfa nélküli számlát kapunk a külföldi partnertől. Akkor ez nekünk egy adóalapot képező bevétel? Ebben az esetben milyen áfamegítélés alá esik? Áfabevallást, illetve áfaösszesítőt be kell nyújtani? Segítségét előre is köszönöm: Páll M.

Térítésmentes átadás kapcsolt felek között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha kapcsolt vállalkozások (kft.-k) ingatlant adnak át egymás között, abban az esetben milyen adó merül fel (áfa, társasági adó)? Van-e ennek illetékvonzata is?

Konzorcium – szerződés Kérdés

A és B cég egy projekt teljesítésére konzorciumi szerződést köt a megrendelővel. Mindkét cég áfakörbe tartozik. A projekt építésiengedély-köteles, így az építési-szerelési munkát végző cég fordított áfásan számlázza az építőipari szolgáltatást. B cég felel a konzorciumon belül a kiírt anyag beszerzéséért, az anyagmozgatásért, kivitelezési és építőipari tevékenységet nem folytat a konzorciumon belül. A konzorciumi szerződés azt a megállapodást tartalmazza, hogy minkét cég külön-külön számláz a megrendelő felé. Az anyagot beszerző cég tevékenységét tekintve nem tartozik az áfatörvény 142. §-a alá, de a fő projekt, amire közösen szerződtek a kivitelező céggel, fordított áfás. Kérdés: számlázhat-e az anyagot beszerző és szállító cég 27 százalékos áfával a megrendelő felé, függetlenül attól, hogy a projekt, amiben közösen részt vesznek, fordított áfás? Köszönöm a segítségüket, üdvözlettel. A.

Közösségen kívüli számlázás alanyi mentesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk alanyi mentes egyéni vállalkozó. Van egy kanadai ügyfele, akinek weblapkészítést kell számláznia. Ilyen esetben hogyan kell helyesen kiállítania a számlát, és kell-e áfabevallást benyújtania? Válaszát előre is köszönöm!

Barter ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem barter könyvelésével és áfavonzatával, illetve bevallásával kapcsolatos. Két cég megállapodott szolgáltatás cseréjében még 2017-ben. Az egyik cég ki is állította a maga számláját, melyen a fizetési mód barter. (Pénzügyi teljesítést nem igényel.) Ez a szolgáltatás teljesült is. A számlát 2017- augusztusában állították ki. A csereszolgáltatás azonban 2018. áprilisban kezdődött, ráadásul több részletben fog megvalósulni. Kérdésem kompletten vonatkozik mindenre. A 2017-ben kiállított számlát hogyan kellett volna lekönyvelni a befogadó cégnél? Az áfabevallásban hogyan kellett volna szerepeltetni, hiszen pénzmozgás nem történt. Most pedig, amikor kiállították a csereszolgáltatásról a számlát, szintén jön a kérdés, hogy kell lekönyvelni, és mit kell tenni áfa szempontjából? Az áfatörvényben már kutatgattam ez ügyben, de nekem kicsit zavaros. Kérem szépen amennyiben lehetséges konkrét főkönyvi könyvelési lépésekkel legyen olyan kedves válaszolni, és a törvényi hivatkozáson kívül érthető magyarázattal. (Bocsánatot kérek a kérdésem miatt, de a többszöri elolvasás után is nekem zavaros, ezért kértem ebben a formában a választ.) Köszönöm: Asbóth Istvánné

Közösségi építőipari szolgáltatáshoz kiszállított anyag és az áfa. Kérdés

Magyar építőipari vállalkozó közösségi országban építőipari tevékenységet végez (például tetőfedést). Az építőipari szolgáltatáshoz az anyagot (például a tetőcserepet.) Magyarországról szállítja ki. A kérdés az, hogy az anyagot hogyan, milyen feltételekkel szállíthatja ki, milyen bizonylatok kellenek és az anyag áfája hogyan viselkedik, ha közösségi magánszemély részére végzi az építőipari szolgáltatást, vagy ha közösségi adószámmal rendelkező részére végzi a magyar vállalkozó a közösségi országban az építőipari szolgáltatást. Köszönettel: Négyökrüné

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szja alatt adózó, áfás egyéni vállalkozó 2017.01.02.-án beszerez az adóköteles tevékenységéhez egy tehergépkocsit, az áfáját jogszerűen levonásba helyezi. 2017.11.30.-tól szünetelteti a vállalkozását. 2018 februárjában benyújtja a 2017. évi szja-bevallását. Mivel a fuvarozáshoz beszerzett tevékenysége nem igazán hozta a korábban tervezett bevételi számokat, így úgy döntött, árulja a 2017-ben beszerzett tehergépkocsiját. Érkezik is áprilisban egy vevő, aki tisztességes árért megvenné. Kérdés 1.: a szünetelés alatt befolyt tárgyi eszköz értékesítésből származó bevétel egyéni vállalkozásból származó jövedelemként, önálló tevékenység jövedelmeként, vagy ingóság értékesítéséből származó jövedelemként lesz adóköteles (a szüneteltetés csak 2018 szeptemberéig fog tartani, azaz nem a teljes adóévben lesz szüneteltető státusza)? Kérdés 2.: a szüneteltetés alatt értékesített tárgyi eszközt számláznia kell-e, kell-e áfát felszámítania (hiszen korábban jogszerű áfa-levonási jog kapcsolódott hozzá) és amennyiben igen, akkor azt milyen időszaki áfa-bevallásban kell szerepeltetnie (hiszen szünetel az áfa alanyisága)? Köszönettel. Pap Attila

Importáfa visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk bérmunkát végez egy német vevő számára, aki Törökországból vásárolja az alapanyagot. Mivel sürgős lenne számára az áru, arra gondolt, hogy egyenesen Magyarországra szállíttatná az alapanyagot úgy, hogy a török szállító által kiállított számla az ő nevére szólna. Azt már kiderítettük, hogy az ATR megfelelő kitöltése esetén és a német parnertől kapott proforma számlával, mi itt Magyarországon vámoltathatunk, és a nevünkre kiállított vámhatározat alapján be is fizethetjük az importáfát. A kérdésem az lenne, hogy ezt vissza is tudjuk igényelni úgy, hogy a fizetős számla nem a mi nevünkre szól? Köszönettel, Kovarszki Zsuzsanna

Nyilt végű pénzügyi lízing, személygépkocsi Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem személygépkocsit bérel nyílt végű pénzügyi lizinges konstrukcióban. Fizetett bele tavalyi évben előleget, aminek az áfáját az ügyfelem levonatta, majd a kocsi átadása ez évre húzódott, és a bank az önrészről kiadott egy áfás számlát. Most ügyfelem azt nyilatkozza, hogy ennek is vonjuk le az áfáját. Kérdésem, hogy az önrészből, mivel van áfás számla, levonhatom-e az áfát? Válaszukat várom köszönettel

Lízing áfa-visszaigénylés és cégautóadó kapcsolata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízing esetén az áfa visszaigényelhető. De mivel személygépkocsiról van szó, nyilvánvalóan van magánhasználat. A cég cégautóadót fizet, tehát útnyilvántartás nem kell. Viszont az nem világos, hogy a cégautóadó fizetése miatt a lízingdíj teljes áfája visszaigényelhető-e, vagy az áfa-visszaigényléshez útnyilvántartást kell vezetni, hogy megosztható legyen az áfa, és ez alapján havonta a céges használat arányában lehet levonni?

Romániából hajó vásárlása Kérdés

Tisztelt szakértő Lehetőségunk van cég részére Romániából cégtől hajó vásárlására, melyet bérbe szeretnénk adni. A vásárlásnál az áfa elszámolás hogyan történik? Milyen adók terhelik (gépjáműadó?) majd az üzemeltetés során? Válaszát várom Köszönettel Judit.

Használt személygépkocsi értékesítés áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Eva hatálya alá tartozó társas vállalkozás használt személygépkocsit vásárolt 2009. évben. A szállító által kibocsátott számla – a hatályos áfatörvény 216. §-a alapján – általános forgalmi adót nem tartalmazott. A társas vállalkozás időközben kilépett az eva hatálya alól, jelenleg a társasági adó hatálya alá tartozik, és a fenti személygépkocsi értékesítését tervezi. A vállalkozás nem gépjármű-kereskedelemmel foglalkozik. Kérem, hogy szíveskedjenek választ adni arra vonatkozóan, hogy az értékesítést áfával növelten, vagy áfa nélkül kell-e számláznia a vállalkozásnak? Számlázhat-e az áfatörvény 87. § b) bekezdése alapján adómentesen? Válaszukat előre is köszönöm.

Alanyi adómentes katás EU-s beszerzése: mikor kell áfát fizetni? Cikk

Alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó fuvarozó az EU-ból használt teherautót vásárolna. Ha a vásárlás értéke nem haladja meg a 10 ezer eurót, kell-e áfát fizetnie Magyarországon? – kérdezte olvasónk. Dr. Császár Zoltán jogász, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Személygépkocsi – zárt végű lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottak (18 fő) vidékről történő szállítása érdekében vett személygépkocsit a vállalkozó zárt végű pénzügyi lízing keretén belül. A cég építőipari tevékenységet végez. Mindig más helyen dolgoznak, ezért volt szükség a személyautóra. Az autót kizárólag erre a célra használják. Kérdésem, hogy a gépkocsi, illetve az üzemanyag áfája levonható-e? A cégautóadó-fizetési kötelezettséggel a cég tisztában van.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felszámolás alatt kiállítandó számla

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink