6501 találat a(z) ÁFA cimkére

Bérelt jármű elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás az áfa szempontjából személygépkocsinak minősülő kisbuszt bérelne, hogy a dolgozók azzal tudjanak bejárni dolgozni egy másik településről. Levonható-e az áfa a bérleti díj után, illetve elszámolható-e költségként, vagy természetbeni juttatásként kell kezelni? Válaszát köszönöm!

Összesítő nyilatkozat – gyakoriságváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég szerepel a köztartozásmentes adózói adatbázisban, a kockázatibiztosíték-nyújtási kötelezettség alóli mentesség miatt fontos, hogy benne is maradjon. Most derült ki, hogy a közösségen belüli termékbeszerzés tekintetében már februárban átléptük az 50 ezer eurós értékhatárt, így negyedéves bevallásról havi gyakoriságra kellett volna váltanunk márciustól. Kérdésem az, mire számíthatunk, ha a március 20-ai esedékességű 18A60-as bevallást pótlólagosan adjuk be (január-február hónapot)? A következő KOMA felülvizsgálat májusban lesz, és ha akkor vizsgálják meg, hogy eleget tettünk-e az előző hónap utolsó napjáig a bevallási kötelezettségeknek, akkor ez elvileg rendben van. Kérdés, hogy a késett bevallás mennyire befolyásolja a KOMA-ban való szereplésünket? Válaszukat előre is köszönöm szépen! Üdvözlettel: Kaszab Éva

Fuvarszervező társaság áfabevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarszervezéssel, logisztikával foglalkozik. A fuvarszervezés kiterjed mind a 3. országokból történő beszállításra (légi, vízi, szárazföldi), mind az EU-ban történő ki- illetve beszállításokra. A 3. országból beszállításra került áruk általában konténerekben történnek. A tevékenységet "alvállalkozók" közreműködésével végezzük, társaságunknak szállítójárműve nincs. Maga a folyamat: - általában 3. országbeli partnerektől kapjuk a bejövő számlát, amelyen általános forgalmi adó nincs feltüntetve; - az EU-s partnereinktől kapott számlák szintén áfamentesek, de nagyon sok számlán szerepel a "Reverse charge" megjegyzés; Mivel az esetek többségében klasszikus importról van szó, amely feltételezi, hogy a vámolás során a fuvardíj is bekerül a vámáru értékébe, megítélésünk szerint ezeket a számlákat az áfabevallásban már nem kell szerepeltetni – legyen az 3. országbeli vagy EU-s szállítótól kapott számla. Mivel nem egyértelmű, melyik költség épül be a vámolás során az áru értékébe (milyen érték után fizetik meg az importáfát, vámot stb.), jól járunk-e el, ha az összes külföldi szolgáltatást szerepeltetjük az áfabevallásban, mind a befizetési, mind a levonási oldalon? A 18. sorban szereplő összegről leadjuk az A60-s bevallást is. Vagy a fentiekre való tekintettel (mely szerint az áfát a vámolás során megfizetik), cégünknek az áfabevallásban csak a "tisztán" közösségen belüli fuvarokat szabad szerepeltetni? Válaszukat köszönjük! IntelliTax kft.

Kell-e német adószámot kérni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünknek Magyarországon van egy autóalkatrészeket forgalmazó webáruháza. Ügyfelünk Németországban dolgozik. Közösségi tagállamokba értékesít. Az értékesítés az ebay-en keresztül történik. 1) Ha nem EU-tagországba értékesít, akkor hogyan számláz? Áfamentesen? Kell-e importvámot fizetnie? 2) Ha németországi futárszolgálattal akarja a magyar beszállítótól az áruszállítást (kézbesítést) lebonyolítani, mi annak a módja? Kell-e német adószámot kérnie? Kell-e Németországban telephelyet létrehoznia? Áfamentes-e a német csomagfeladás? Továbbra is ugyanattól a magyar cégtől szerezné be az árut, amit kint, Németországban értékesítene, csak a futárszolgálat nem magyar, hanem német lenne. Válaszát előre is köszönjük!

Ebay Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk ebay-en keresztül értékesíti webáruházának termékeit közösségi tagállamokba. Az lenne a kérdésünk, az ebay-t minek kell tekinteni? Közösségi szolgáltatás igénybevételeként? Könyveléstechnikailag ez hogy néz ki? T:52-K:45, áfa szempontjából 467-re és 466-ra is könyvelem? Beteszem a fizetendőbe és a levonható áfába is? És mivel közösségi adószáma van az ügyfélnek és az ebay-nek is, így A60-as is kell? Fizetendő áfa 18. sor, levonható áfa 67. sor a 65-ös bevallásban? Válaszát előre is köszönjük!

5 százalékos áfakulcs az építőiparban Kérdés

Meg szeretném kérdezni, jól tudom-e azt, hogy amikor az építtető generálkivitelezővel építtet az 5 százalékos áfa miatt, de menet közben meggondolja magát, és úgy dönt, egy szakági munkát másik céggel csináltatna meg, akkor már nem érvényes az 5 százalékos áfa? Mert akkor már több fővállalkozója lesz... Az egyetlen megoldás úgy gondolom, az lenne, ha a generálkvitelező cég alvállalkozója lenne az építtető által keresett szakági kivitelező. Az építtető nem akar elesni az 5 százalékos áfától, így a segítségét kérném, hogy van-e más lehetősége? Illetve, ha most bevon egy szakági kivitelezőt, akkor az addig 5 százalékos áfával számlázó generálkivitelezőnek visszamenőlegesen 27 százalékos áfával kell számláznia, vagy csak az új fővállalkozó bevonása utáni számlázást terheli 27 százalékos áfa?

Evás adóalany – ingatlan-bérbeadás áfája Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy ha evás adóalany üzletet ad bérbe, akkor azt áfamentesen számlázhatja-e? Mivel az ingatlan-bérbeadás mentes az áfatörvény szerint. Régen kereskedelemmel foglalkozott, és visszaigényelte az áfát az üzletre 15 évvel ezelőtt. Köszönöm válaszukat.

Kata és ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kozmetikus egyéni vállalkozó 2009-ig áfás volt. Egy szalont vásárolt (építtetett), amelynek az áfáját 2010-ben kapta vissza, mivel 2010-ben kapta meg rá a használatba vételi engedélyt. A szalon bruttó értéke 7 025 700 forint volt (20 százalék áfával). A szerződésben szerepel az adószáma, de a szalon értékét saját devizahitelből, magánszemélyként fizette ki évek alatt, és nem számoltuk el a vállalkozásban, csak a szalon évenkénti értékcsökkenését. 2013. évtől belépett a katába, és azóta is áfamentesen adózott. Az idén, a 2018. évre kérte, hogy áfás legyen. Azt már kiolvastam, hogy az értékesítés értéke (bruttó 7 millió forint) bele fog számítani az idei kata bevételébe. De nem tudom, hogy mi a helyzet az áfával. Mennyi áfát kell fizetnie? Hogyan, mikor kell majd bevallania? (Éves áfás jelenleg.) Kell-e az értékesítés után szja-t fizetnie? Szerintem nem, de nem tudom biztosan ebben a helyzetben. (Az ügyvéd azt mondta, hogy kell!?) Kell-e számlát kiállítania, vagy elég a szerződés? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Jogi szolgáltatás áfája svájci megbízó esetén Kérdés

Tisztelt Szakérő! Magyarországi székhelyű egyéni ügyvéd jogi szolgáltatást és jogi képviseletet nyújt egy svájci székhelyű (és illetőségű) megbízó felé, a cég kapcsolt vállalkozásainak (melynek egy része magyarországi székhelyű) jogi átvilágítására. Az átvilágítást és jogi szaktanácsadást 0 százalékos áfával kell-e számlázni a svájci illetékességű megbízó felé? Illetve, ha később jogi eljárásra kerül sor, akkor a svájci fél jogi képviseletének ellátása fejében nyújtott szolgáltatás történhet-e 0 százalék áfa felszámításával, vagy 27 százalékos áfát kell felszámítani? Segítségét előre is köszönöm!

5 százalékos áfa – party grill szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy mobil party grill kft., amely rendezvényeken értékesíti finom, helyben készített ételeit, önkiszolgáló jelleggel szolgál ki, de ülőhelyet és evőeszközöket biztosít, gondokodik a szemét elhelyezéséről, az asztalok leszedéséről, terítőt használ, az ételeket helyben fogyasztják, megfelel-e azoknak a feltételeknek, hogy 5 százalékos áfakulcsot alkalmazzon? Válaszukat tisztelettel várom: Birwin

Devizás számla áfaelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Devizában kiállított szolgáltatói számla számviteli elszámolásával kapcsolatosan kérném szíves segítségét. A társaság külföldi szolgáltatótól (amely magyar adószámmal rendelkezik, és a számlát 27 százalékos áfával növelten állítja ki) tárhelyszolgáltatást vesz igénybe. A szolgáltató minden hónap végén kiállítja a számlát, melyen tájékoztatásul feltünteti a forintosított összegeket is, illetve a használt árfolyamot. A társaság MNB-árfolyamot használ, a szolgáltató nem, viszont az áfatörvény szerint csak annyi adót helyezhet levonásba, amennyit rá áthárítottak. Ebből minden hónapban keletkezik pár forint eltérés. Hogyan könyveljük az áfaeltérésből adódó különbözetet? Köszönettel:

Továbbszámlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő, Társaságunk kapcsolt vállalkozásának teherautója Magyarországon elromlott. A cég (bulgáriai) azt kérte, hogy mi vitessük el szervizbe(mentés), javíttassuk ki a teherautót, hozzuk el a szervizből. A magyar mentő/ szerviz vállakozás a mi nevünkre állította ki a számlákat, amit szeretnénk továbbterhelni a bolgár vállalkozás felé. Ilyenkor a számlázás szolgáltatásexportnek minősül, vagyis nekünk az áfát pluszban és mínuszban kell feltüntetni az adóbevallásban, vagy a magyar 27 százalékos áfával kell továbbterhelni? (A BG vállalkozó rendelkezik EU adószámmal.) A számlán fel kell tüntetni, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz? A továbbterhelt költséget 81-ben, az árbevételt 92-ben kell könyvelni? Köszönöm!

Szálláshely-szolgáltatás – jutalék, takarítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég szálláshelyet nyújt turisztikai jelleggel. A szállás igénybevételével együtt takarítás is jár, ami csomagban 18%-os áfával van kiszámlázva, a számlán tételesen fel vannak tüntetve a szolgáltatások. Ugyanakkor ez a cég közvetít is magánszemélyektől igénybevehető szállásokat. Ezekről az ügyletekről jutalékszámlát állít ki a magánszemélyeknek, de ezeken a számlákon is szerepel takarítás. Ezeket a számlákat 27%-os áfakulccsal állítja ki a cég. Az lenne a kérdés, helyes-e azon feltevésünk, hogy a takarítást minden esetben 27%-os áfakulccsal kellene, hogy kiállítsák, tekintve, hogy nemcsak takarítással, hanem anélkül is igénybe vehetőek a szálláshelyek (élve azzal a gondolatmenettel, hogy a jutalékos számlák esetében nem a szállást igénybe vevőnek állítják ki a takarításról a számlát, hanem szállást nyújtanak, és a szállás igénybevételéről nem ők állítják ki a számlát, hanem az a személy, akinek a jutalékot számlázzák)? Első esetben az ingatlanok üzembentartói, második esetben csak közvetítők. Vagy mivel első esetben abszolút kapcsolódó szolgáltatásról van szó, és a második eset élesen elhatárolható ezen esettől, helyes, ha első esetben 18%-ot, míg a másodikban 27%-ot számítanak fel a takarításért? (A NAV-val történt telefonos megbeszélésnél azt az információt kaptam, hogy a 27%-ot kéne felszámítani mind a két esetben.)Megtisztelő válaszát előre is köszönöm, üdv.: Ági

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfás egyéni vállalkozó megszűnésével kapcsolatban kérném tájékoztatását. A vállalkozó 2003. évben saját tulajdonú, kizárólag üzleti célra használt (raktározás) ingatlanján felújítást végzett, melynek értékét ingatlanként nyilvántartásba vette, és amortizálta, a hozzá kapcsolódó áfát levonta. Most megszűnik a vállalkozás, az ingatlan továbbra is a magánszemély tulajdonában marad. Az áfatörvény 11. § (2) d) pontja alapján ez az eset is termékértékesítésnek minősül. Kérdésem, hogy az értékesítés ebben az esetben a 86. § alapján áfamentes értékesítés lesz-e? Ugyanis nem választotta a 88. § szerinti adókötelessé tételt, és így az ingatlanértékesítésre vonatkozó 86. § szerinti adómérték vonatkoznak rá? A rá vonatkozó 10 éves figyelési időszak is eltelt már. Az áfabevallásban áfa alapként a 68. § szerinti teljesítéskori (megszűnéskori) beszerzési ár megállapítására kell-e ingatlan esetében hivatalos értékbecslési irat, vagy elegendő a vállalkozó által készített becslés az ingatlan piaci értékéről? A NAV állásfoglalása szerint 27%-os áfamértéket kell alkalmazni. Véleményem szerint ugyanakkor mentesen kell szerepeltetni az áfabevallásban, ugyanis ha "simán" értékesítem, akkor mentes, ha a 11. § alapján "értékesítem", akkor pedig 27%-os? Szerintem ugyanazon termékre nem lehet kétféle adókulcsot alkalmazni. Várom szíves válaszukat. Tisztelettel: Arany Tamás

Közösségi szolgáltatás igénybevétel adószám nélkül Kérdés

Ügyfelem (kft.) magyarországi zenetermet tervez. Ehhez francia design tervező cég szolgáltatását vette igénybe, aki azt állítja, hogy számára nem szükséges a saját országában adószámot igényelnie. A számlán értelmezhető közösségi adószám nincs. Megoldást jelenthet-e az, hogy ügyfelem rászámítja az áfát és adószám hiányában nem vonja azt le? Ha igen, melyik áfasorba tűnteti fel ezt a tételt? Kösz, ha válaszolnak, üdvözlettel CsK

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felszámolás alatt kiállítandó számla

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink