6501 találat a(z) ÁFA cimkére
Eszköz harmadik országból Kérdés
A cég ügyvezetője egy mintegy 200 500 Ft értékű műszert vásárolt készpénzes fizetés mellett amerikai útja során, melyet magával hazahozott a cég nevére szóló számlával együtt. Kérdésünk, milyen árfolyammal és dátummal kell forintosítani, és hogyan kell az áfabevallásban szerepeltetni, mely bevallási sorokon és hogyan könyvelendő? Igényel-e egyéb eljárást?
HUGO útdíj könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk a HUGO Elektronikus Útdíjszedési Rendszerbe regisztrált, ahová havonta adott összegeket feltölt az ügyvezető, és innen az úthasználat függvényében kerül levonásra az útdíj. A feltöltésről számlát kap, viszont a felhasználásról csak egy összesítést lehet letölteni a rendszerből. Mi alapján lehet elszámolni a költséget, illetve az áfát levonásba helyezni? A feltöltésről kapott számla alapján le lehet könyvelni a költséget, illetve az áfa levonható? Köszönöm válaszát!
Áfabevallás belföldi adóalanynak EUR-ban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem egy magyar cég magyar cég részére EUR-ban számlázott, időszakos elszámolású, jogi szolgáltatás ügylet áfabevallásával kapcsolatos. A számla kelte: január 20., teljesítés: február 08., fizetési határidő: február 08. Jól tudom, hogy a számla kelte szerinti, január 20-ai árfolyamot kell alkalmazni? A januári vagy a februári áfabevallásban kell szerepeltetni ezt a számlát? A válaszukat előre is köszönöm.
Bérleti díj áfa-visszaigénylése Kérdés
Történet: Egyéni vállalkozásom 2017. november 15-én szerződést kötött egy másik egyéni vállalkozással, gépbérletre. A gép a vállalkozásom tulajdona. A bérleti szerződés 2017. november 15–2018. február 15-éig szólt. A fizetési határidő 2017. december 15. A számlám kifizetése megtörtént december 15-én. 2017. IV. negyedévi áfa-bevallásban a számlám áfatartalmát bevallottam és megfizettem. 2017. december 31-étől megszüntettem a vállalkozásomat családi okok miatt. Kérdésem: A számlámat befogadó egyéni vállalkozás levonhatja-e az áthárított áfát a 2017. IV. negyedévben? Ha nem, akkor mi a teendője? Semmis-e az a szerződés, amit 2017. november 15-én kötött az egyéni vállalkozásom, és a szerződés áthúzódik 2018. évre? Ez esetben mi a teendőm a megkötött szerződéssel, a kiállított számlával és az áfával kapcsolatban? (2017. december 31-ével megszüntettem az egyéni vállalkozásomat.)
Megszűnő egyéni orvos Kérdés
Tisztelt Szakértő! Orvos egyéni vállalkozó megszünteti a vállalkozását. Adószáma "1-es kód" (régi TAM), soha nem volt áfaalany, nem igényelt vissza áfát. A megszűnés időpontjában a vállalkozás vagyonát képező, meglévő 15 millió forint nettó értéken lévő ingatlan (korábban számolt el amortizációt) bevételnek számít-e? Amennyiben nem, szeretné gyermekének elajándékozni az ingatlant. Kell-e szja-t (illetéket) fizetnie az ajándékozás időpontjában, tekintettel arra is, hogy értékcsökkenést számolt el korábban. Orvosi anyag készlet bevételnek számít a megszűnéskor? 100 ezer forint alatti eszközök 50 százalékos értéken számítanak bevételnek a megszűnéskor? 100 ezer forint feletti gépek, berendezések szintén nem a vállalkozás bevételei a megszűnéskor, hanem a későbbiek során esetlegesen ingóként adóznak? A felsorolt eszközök, anyagok után kell-e áfát fizetnie a megszűnésre tekintettel? Amennyiben a megszüntetés előtt értékesíti az eszközöket, kell-e áfával számolnia? Még az esetleges selejtezést szeretném megkérdezni: az szja-törvény 5. számú melléklet 10. pontja szerint 50 ezer forint alatt nyilvántartás, 50 ezer forint felett jegyzőkönyv? Szükséges-e NAV-ot értesíteni? A szíves válaszadását előre is köszönöm!
Láncügylet Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magyar cégünk bejelentkezési kötelezettségéről kérdezném láncügylet esetén. Német anyavállalatunk svájci leányvállalata ("testvérvállalat") által legyártott termék végső vevője bolgár. A számlázás a svájci cégtől (CH) indul, először a német anyavállalatnak (DE), majd ők továbbszámlázzák Magyarországra nekünk (HU), mivel mi végeztük az értékesítést. Az utolsó lépésben mi (HU) számlázzuk a bolgár (BG) végső adóalany vevő felé. Tehát: CH - DE - HU - BG. A fuvarozást a DE szervezésével egy külső szállítmányozó cég végzi, és közvetlenül szállítja a terméket Bulgáriába azzal, hogy német területen a svájci német határhoz közel egy vámudvarban a szállítmányozó elvégzi a vámkezelést, vagyis ott megáll az áru. Arról nincs infónk, hogy DE vevői vagy eladói minőségében szervezi-e a fuvart. Viszont ennek függvényében kérdeznénk, hogy nekünk, a magyar HU vállalatnak be kell-e jelentkezni az áfa alá Bulgáriában? Ha igen, akkor az ottani mértékkel, az ottani szabályok szerint kellene számlát kiállítanunk? Előre is köszönöm segítségüket.
Értékesítés az Amazonon Kérdés
Magyar cég az Amazonon keresztül értékesített terméket, eddig a magyar áfával. Úgy néz ki, hogy március 1-jétől egy új brit szabályozás szerint kötelező VAT-ot fizetni Angliában, az Angliában eladott termékek után. Kérdés merült fel: így ezek után itthon nem számlázunk áfát? Vagy duplán fizetünk áfát (hiszen egyszer az Amazon felszámolja a brit VAT-ot, egyszer pedig itthon kiszámlázzuk a 27 százalékos magyar áfát?
Személygépkocsi nyílt végű lízingje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségét. Ügyvédi Iroda személygépkocsit vásárol nyílt végű pénzügyi lízing keretében, 36 hónapos futamidőre. 100 százalékban céges használatban lesz. Paraméterek: - bruttó vételár: 18 800 000 Ft - vételár regisztrációs adó nélkül: 14 629 961 Ft + 3 950 089 Ft = 18 580 050 Ft - 1.lízingíj: 7 424 955 Ft + 2 004 738 Ft áfa = 9 429 693 Ft - finanszírozott összeg: 4 472 375 Ft + 1 207 541 Ft áfa = 5 679 916 Ft - maradványérték összege: 2 732 631 Ft + 737 810 Ft áfa + 219 950 Ft regisztrációs adó = 3 690 391 Ft Helyes-e az alábbi könyvviteli elszámolás? (Az 1. lízingdíj áfáját levonásba helyeztük, a finanszírozott összeg áfáját havonta levonásba helyezzük.) Bekerülési érték: 14 629 961 Ft + 737 810 Ft + 219 950 Ft = 15 587 721 Ft (nettó beszerzési ár + maradványérték le nem vonható áfája + regisztrációs adó) – Szt szerinti értékcsökkenés: 15 587 721 Ft - 2 732 631 Ft = 12 855 090 Ft 36 hónapra felosztva (bekerülési érték a nettó maradványértékkel csökkentve) – Tao-törvény szerinti értékcsökkenés 15 587 721 Ft 20 százaléka/év Amennyiben nem helyes, mi a helyes számítás? Köszönöm: Mónus Gyöngyi
Családi ház kivitelezésének áfája Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az alábbi kérdés merült fel: Magánszemély megrendelő generálkivitelezői szerződést kötött egy építési vállalkozóval családi házának megépítésére. A ház 60 százalékos készültségi fokon áll. A magánszemély felbontotta a szerződést a kivitelezővel, mert nem volt megelégedve a munkájával, és keresett egy másik kivitelezőt, akivel szerződni szeretne a háza befejezésére. Az első vállalkozó 5 százalékos áfakulccsal állított ki számlákat a magánszemély megrendelő felé. Kérdésem az lenne, hogy az új kivitelező milyen áfakulccsal állíthatja ki a számláit? Az Ön írásában ezt olvastam:" A létrehozott ingatlan a jogosult részére átadásra kerül. Az 5%-os adókulcs vonatkozik a szerkezetkész, félkész, kulcsrakész állapotban történő átadásra is, illetve mindazon részmunkákra kiterjed, amelyeket az ingatlan szerződésszerű átadásához a vállalkozónak teljesítenie kell. -A kérdésében leírtak alapján ezen feltétel feltehetően teljesül." Mi alapján kell eldönteni, hogy 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámítanunk, ha megfelel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 3. számú melléklet 86. § (1) bekezdés j) pontja és a 10. § (1) bekezdés d) pontja alapján az 5 százalékos adókulcs alkalmazási feltételeinek?
Külföldi ügyletek: az alanyi adómentesség értékhatáráról Cikk
Az alanyi adómentesség értékhatárának kérdése általában az üzleti év végét megelőzően szokott felmerülni. A tervezéskor mindig érdekes kérdés, hogy mi is tartozik bele az alanyi adómentesség értékhatárába, azaz jelenleg a 8 millió forintba.
Ezt gondolja Varga Mihály az áfacsökkentésről Cikk
A nemzetgazdasági tárca a jövőben is mérlegel minden áfacsökkentési tervet, ám most a korábbi intézkedések hatásának visszamérése zajlik – mondta a Világgazdaságnak adott interjúban Varga Mihály. A miniszter szerint a bérnövekedés még nem okoz strukturális gondokat, a kamatkörnyezet pedig kedvez a beruházásoknak.
Közösségi beszerzéshez kapcsolódó szállítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A" Kft. Horvátországból szerez be árut, melyet Magyarországon értékesít "B" és "C" partnerei felé. Horvát cég "A" Kft. felé állítja ki a számláját, melyet "A" Kft. az áfabevallásában mint közösségi beszerzést szerepeltet, belföldi vevői felé történő értékesítését pedig áfás eladásként tünteti fel. Helyes-e ez a gyakorlat, ha a fuvart 1. "A" Kft. maga rendeli meg és fizeti (esetleg továbbszámlázza a vevői felé), 2. "B" magyar vevő rendeli meg és fizeti, 3. "C" magyar vevő a saját járművével szállítja be az árut? A terméket minden esetben közvetlenül a magyar vevők telepén rakodják ki, nem "A" Kft.-nél. Köszönettel.
Mikor vonható le az áfa és mikor nem lakóingatlan építésekor? Cikk
Ha egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Lakóingatlan-felújítás áfája szálláshely-szolgáltatásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakóingatlant vásárol azért, hogy az átalakítás után 5520 Egyéb szálláshely-szolgáltatás (falusi turizmus) keretében hasznosítsa. Az átalakításhoz kapcsolódó számlák (vezetékek cseréje, csapok, bontási munkák, ezekhez kapcsolódó rezsiszámlák, áramhálózat bővítése...) áfája levonható-e, hiszen a jövőben szálláshely-szolgáltatás céljára lesz hasznosítva? Az önkormányzattól az engedély majd csak a már teljesen átalakított ingatlan megtekintése után lesz meg. A másik kérdés, hogy a berendezési tárgyak (hűtő, TV, bútorok) önálló tárgyi eszközként lesznek felvéve, és az áfájuk visszaigényelhető-e?
Mezőgazdasági vállalkozó afafizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki kizárólag az áfatörvény 7. számú mellékletében felsorolt termékeket termel, mezőgazdasági tevékenységet folytatónak minősül? Áfafizetési módnak az általános szabályok szerinti adózást választotta. Értékesítéskor számlát kell kiállítania áfa (27 százalékos) felszámításával, és jogosult az előzetesen felszámított áfa levonásba helyezésére? Amennyiben a vállalkozó az általános áfafizetési mód mellett választotta a kompenzációs felár alkalmazását is, értékesítéskor az adószámmal rendelkező vevő állít ki felvásárlási jegyet, kompenzációs felárral? Számla kiállítása nem lehetséges, és az előzetesen felszámított áfa nem igényelhető vissza? Köszönöm válaszát!