6501 találat a(z) ÁFA cimkére
Nyílt végű pénzügyi lízing futamidő előtti lezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen számviteli teendői és áfaelszámolási kötelezettsége van cégünknek, ha egy személygépkocsit a nyílt végű lízingszerződés lejárta előtt szeretnénk visszaadni, nem kívánnánk megvásárolni? A lízingbeadó szerint a lízing lejárta előtt ez csupán úgy lehetséges, ha cégünk vásárolja meg a személygépkocsit, és általunk történik a továbbértékesítés (jelen esetben) magánszemély felé. A megvásárlás és értékesítés között a cég egyáltalán nem használja a gépkocsit. A továbbértékesítés miatt áfásan kell kiállítanunk a számlát, és a lízingcégtől kapott számlában szereplő áfa is levonásba helyezhető?
Éttermi szolgáltatás továbbszámlázása Kérdés
Adott egy rendezvényszervező kft., amely üzleti találkozókat szervez, tevékenységét 8230 (konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése) TEOR-szám alatt végzi, meleg konyhával nem rendelkezik. A találkozókat meleg konyhával rendelkező éttermekben bonyolítják le, üzleti reggeli keretében. Az éttermek az ételfogyasztást 5%-os áfakulccsal számlázzák ki az adott kft.-nek. A kft. az üzleti találkozón résztvevők felé alkalmanként 2 darab számlát bocsát ki. Az egyik a konferenciaszervezést tartalmazza, 27%-os áfakulccsal, a másik a továbbszámlázott étel-italfogyasztást, 5%-os áfával. A kiállított számlában közvetített szolgáltatásként tünteti fel a reggeli árát. Kérdésem lenne, hogy a konferenciaszervező kft. továbbszámlázhatja-e kedvezményes, azaz 5%-os áfakulccsal, közvetített szolgáltatásként a reggelit, vagy 27%-os áfakulcsot kell alkalmaznia a vevői felé az ételfogyasztás után? Továbbszámlázott szolgáltatás esetében kell-e turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni?
Osztalék tárgyi eszköz formájában, és annak adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! A napokban egy kft.-nél felmerült, hogy a cég tárgyi eszközei között lévő, de már fölöslegessé vált kisteherautót (ami után az áfát anno vissza is igényelte) osztalék formájában "kivenné" az egyik tag, amire a törvény lehetőséget is ad, ha a társasági szerződéseben szerepel, hogy nem csak készpénzben kaphatnak a tagok osztalékot. Körbejárva a témát valamelyik szakmai oldalon azt olvastam, hogy természetesen erről ugyanúgy számlát kell kiállítani, mint, ha értékesítette volna a cég a gépjárművet. De akkor áfás lenne, amelynek a közterhe már elég durva lenne (15+14+27%).Véleményem szerint a tárgyi eszköz átadása csak a formátuma az osztaléknak, ettől még az nem értékesítés, hanem osztalékfizetés, aminek az áfához kevés köze van, mondhatnám semmi. Szeretnék Önöktől választ kapni kételyeimre, hogy az az infó csak félretájékoztatás, vagy én nem találok valamit az áfatörvényben. Köszönettel: Szeleszkei Lászlóné
Közösségi szolgáltatás – számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem – ha lehet sürgős – válaszát a következőkre. Romániában áfás vállalkozás számláz magyar alanyi mentes vállalkozásnak oktatási díjat (meetinget tart Magyarországon). Felszámítja a Romániában érvényes 19 százalékos áfát. Mindkét vállalkozás rendelkezik közösségi adószámmal. Helyes-e így a számla? Lekönyvelheti-e a magyar vállalkozás a bruttó számlaértéket költségként, vagy módosíttatni kell a számlát a román céggel? Mivel a mi vállalkozásunk nem áfaalany, kell-e ez esetben áfabevallást készítenünk, és meg kell-e fizetnünk Magyarországon a 27 százalékos áfát? Várom válaszukat. Köszönettel: Borosné
Személygépkocsi nyíltvégű pénzügyi lízingje III. Kérdés
Tisztelt Pölöskei Pálné! Egy hasonló témájú válaszban olvastam, hogy a lízing áfájának visszaigénylése bizonyos esetekben lehetséges. Az azonos című kérdésemben leírt esetben az első előlegrész 1 500 000 forint áfájának visszaigénylése lehetséges, amennyiben a cég tulajdonában fog maradni az autó, vagy nem ettől függ? Köszönettel: előfizető
Őstermelő és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély őstermelő (alanyi mentes, kompenzációs felárra jogosult) katás egyéni vállalkozást is szeretne létesíteni. A tevékenységi köre rövidáru-értékesítés és varrás. Van-e lehetősége a fentiek alapján katás egyéni vállalkozás indítására? Ha igen, akkor az őstermelés és a katás egyéni vállalkozás bevétele áfa értékhatár szempontjából összeadódik-e? Kérem mielőbbi válaszát! Tisztelettel.
Háromszög ügylet Kérdés
„A” német, „B” magyar, „C” román közösségi adószámmal rendelkező adóalanyok. Egymás országában nem rendelkeznek közösségi adószámmal. A „C” szereplő megrendeli a terméket „B”-től, aki a megrendelést továbbítja „A” felé. A megrendelés visszaigazolása megtörténik „B” részére „A”-tól. Számla érkezik „A”-tól a „B”-nek (dátum: 2018.03.06.), illetve „B” haszonnal értékesíti „C”-nek (számla telj: 2018.03.09.). A termék Magyarországon áthalad, de nem pakolják le a kamionról, csak Romániában „C”-nél. CMR-en a német a feladó, a magyar a vevő, a lerakóhely viszont a román fél. A fuvarozás közvetlenül „A”-ból a „C” –nek megy. A fuvart a „C” román partner rendeli román szállítmányozó partnerétől saját költségére. Kérdésem az, hogy a fenti ügylet háromszög ügylet? A „B” magyar közbenső szereplőnek minősül? Az 1865-ös bevallás 88. sorában a német beszerzést, a 89. sorban a román értékesítést kell jelölni? Illetve az összesítő nyilatkozatban a „közbenső vevő” jelölést alkalmazzuk? Válaszukat előre is köszönöm.
Adó mindenhol: ennyi teher nyomja a lakosság és a vállalkozások vállát Cikk
Eggyel csökkent idén a magyarországi adónemek száma, miután a jövedéki adó újraszabályozásának köszönhetően formálisan megszűnt az energiaadó. Így is összesen 58 féle adó nyomja a lakosság és a vállalkozók vállát a Jalsovszky Ügyvédi Iroda összesítése szerint.
Áfa-regisztráció és adószám belföldi foglalkoztatáshoz együtt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon áfa-regisztrált külföldi cég az áfa-adószámmal párhuzamosan regisztráltathatja magát foglalkoztatási céllal is? Az áfa-regisztrációs adószámon nem lehet foglalkoztatni, külön adószám tartozik hozzá. A kettő futhat párhuzamosan? Szintén ide kapcsolódó kérdés, hogy amennyiben a külföldi cég dolgozóinak szállást (lakás) bérel, mert azok távol laknak a munkavégzés helyétől vagy külföldiek, ezzel a bérléssel már letelepedettnek minősül? Bolgár cégről van szó. Előre is köszönöm válaszát!
Magyarországon regisztrált EU-s áfaalany számlázása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magyarországon áfa tekintetében adószámmal rendelkező szlovák adóalany az itteni teljesítési helyéről számláz egy magyar adóalanynak. Kérdésem az, hogy elfogadható-e, befogadható-e az a számlaformátum, melyet a szlovák rendszerében használ? Formailag mindenben megfelel a magyar szabályoknak, de egyébként egy szlovák szabályok szerint készült szoftverről kerül a számla kiállításra. Viszont a teljesítési hely mindenképp Magyarország. Köszönöm válaszukat.
Katás – áfafizetés Kérdés
Szeretnék érdeklődni, hogy ha a katás adózó bevétele eléri a 8 millió forintot, akkor utána hogyan módosul az adófizetési kötelessége az adott évben, illetve az hogyan befolyásolja a következő évét? Tegyük fel, hogy 12 millió forint az éves bevétele, akkor abból mennyit kell adó/áfa formájában kifizetni? Nem tudom, hogy fontos-e, de a tevékenység mérnöki szolgáltatás, tehát nincs árucsere.
Közösségen belül igénybe vett szolgáltatás – áfa-visszatérítés Kérdés
Közösségen belül igénybe vett szolgáltatás áfájának visszatérítése esetén (a felek közösségi adószámmal rendelkező adóalanyok) a befizetett és a NAV-nál visszaigényelt áfa a számviteli elszámolásokban követelésként jelenik meg. Az év végi beszámolóban milyen dokumentumnak kell alátámasztani a követelés valódiságát?
Ingatlanértékesítés áfabevallásban Kérdés
Tisztelt Adószakértők! Ingatlant értékesítettünk áfamentesen külföldi (közösségen belüli) vállalkozás részére. Abban kérném a segítségüket, hogy az áfabevallásban az eladási árat melyik sorban kell feltüntetni? Válaszukat köszönöm.
Közvetlen vámjogi képviselő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk harmadik országból importált árut, ehhez az ügylethez közvetlen vámjogi képviselő szolgáltatását vette igénybe. Megérkezett az értesítés a vámkezelésről, ami alapján a közvetlen vámjogi képviselő bankszámlájára át kell utalnia az importáfa összegét, valamint a spedíciós költséget és a banki költségeket. A kérdésem az lenne, hogy hogyan kell ez esetben a számlát (nettó 12 288 EUR), illetve a vámjogi képviselő részére elutalt összegeket lekönyvelni?
Adószámfelfüggesztés miatti áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. adószámát 2017.03.27-étől felfüggesztették, NAV tartozás miatt. Ettől az időpontól az előzetes áfát nem vallottam. A tartozását nem rendezte, de 2018. 01.01-jétől törvény szerint visszaállították az adószámát. Felszámolási eljárás nincs ellene. Kérdésem, hogy a 2017.12.31-éig követelésként kezelt előzetes áfát 2018-ban visszaigényelhetem akár március hónapban? Előre is köszönöm a válaszát: Pánti Etelka