6501 találat a(z) ÁFA cimkére
Kártalanítás áfavonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószám nélküli magánszemély erdő- és földterületének egy részét az állam nevében a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. útépítés céljából kisajátította. Kártalanítás címén megítéltek a magánszemély részére 1 millió forintot. A határozatban jelezték, hogy a kártalanítás összegét úgy kell tekinteni, mint amely az általános forgalmi adót is tartalmazza. Kérném szíves segítségét, hogy utóbbi mondatot hogyan is kell értelmezni. Mint magánszemély, az 1 millió forinttal vagy csak az áfával csökkentett résszel számolhat, vagy – mivel nem áfaalany kapta a kártalanítást – a teljes bruttó összeget megkapjuk, az után nem keletkezik áfafizetési kötelezettség? Válaszát tisztelettel megköszönöm! Haska Krisztina
Beszerzés harmadik országból Kérdés
Ügyfelünk Kínából szerzi be a termeléshez szükséges alapanyagot. A termékbeszerzést terhelő vámot és importáfát vámletétszámláról történő átvezetéssel egyenlíti ki. Az import fuvarparitását tekintve általában vagy FOB vagy CIF. Ezekkel a számlákkal kapcsolatban több kérdés is felmerült, mivel a számla kiállítását követően adott esetben több hónapon keresztül is úton van az áru. – A számlát milyen árfolyamon kell könyvelni (ha például a számla kelte 02.10., a berakodás (BL) dátuma 03. 01. és a vámkezelés dátuma 04.12.)? – Mint harmadik országos importbeszerzést, ezt a számlát melyik áfabevallási időszakban kell helyesen jelenteni (számla kelte, BL dátum, vagy a vámhatározat kelte) a 65-ös bevallásban? Illetve előfordul-e, hogy az import beszerzés és az importáfa eltérő bevallási időszakban kerül a jelentésbe? Az importáfa visszaigénylése – mivel vámletétről teljesül a kifizetés – ezért mindig az átvezetés dátumával azonosan kerül könyvelésre, illetve kerül visszaigénylésre. Válaszát előre is köszönöm!
Magánszemély rövidtávú lakáskiadási tevékenysége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szíves segítségét. Adószámmal rendelkező magánszemély rövidtávú lakáskiadási tevékenységet folytat. Éves bevétele 8 millió forint alatt van, emiatt áfa szempontjából alanyi adómentességet választott. Bérlői minden esetben külföldi magánszemélyek, akiket a booking és az airbnb nemzetközi portálokon keresztül szerez. A napokban olyan információt kapott nevezett bérbeadó magánszemély, hogy hiába alanyi mentes adózó, akkor is áfa fizetésére kötelezett! A gyakorlatban ez azt jelenti hogy az áfabevallás előzetesen felszámított és fizetendő oldalára is (természetesen a megfelelő sorban) bevalljuk, valamint beküldjük az A60-as bevallást, és valójában áfabefizetés nem történik? Vagy szó szerint arról van szó, hogy a magánszemély a bevétele után 27 százalék áfát köteles befizetni a NAV áfabeszedési számlára? Ugyanis konkrétan ezt mondták előbbi bérbeadó magánszemélynek amely információval egyidejűleg közösségi adószám kiváltására utasították. Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel.
Változások az áfatörvényben, mutatjuk a tervezett új szabályokat Cikk
A számlázóprogramok online bekötéséhez kapcsolódó átmeneti szabályokat, a fordított adózásra, valamint az egyablakos rendszerre vonatkozó változásokat, a tartós tejek áfakulcsának csökkentését eredményező, illetve az alanyi adómentes adózók számára kedvező módosításokat is tartalmaz a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvénycsomag.
Ingatlanbeszerzés áfamértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi áfaalany cég ingatlant vásárolt egy szintén belföldi áfaalany társaságtól. 2017-ben nettó 5 860 eFt+áfa összegű előlegszámlát kapott a vevő. 2018-ban kettő, egyenként 1 780 eFt összegű előlegszámlát kapott. A 2018. 05. hónapban kapott végszámla az alábbiak szerint lett kitöltve: ingatlan vételára 11 200 eFt (áfamentes) - 5 860 eFt+áfaelőleg - 1 780 eFt előleg (mt) - 1 780 eFt előleg (mt) = fizetendő 1 780 eFt (áfamentes). Az adásvételi szerződés 11 200 eFt+ áfa összegről szól. Az adásvételi szerződésben szerepel, hogy ha változik az áfa mértéke esedékességkor, akkor az érvényben lévő áfát kell a vevőnek megfizetni. Az eladó szóbeli tájékoztatása szerint azért számlázta le áfamentesen idén az ügyletet, mert a használatbavételt követő 2 év a 2018-as számlák kibocsátásakor már eltelt, ezért lett 2018-ban áfamentes az ügylet. Helyes ez így? A végszámla kibocsátásakor az áfás előleg áfatartalmát nem kell visszafizetnie a vevőnek? Válaszát előre is köszönöm!
Áfa teljesítési dátuma, ha az ügylet teljesítési igazoláshoz kötött Kérdés
Kérem szíves állásfoglalásukat az alábbi ügyben. A 2007. évi CXXII. törvény 55. paragrafusának (1) bekezdése szerint az adófizetési kötelezettséget annak a ténynek a bekövetkezése keletkezteti, amellyel az adóztatandó ügylet tényállásszerűen megvalósul (a továbbiakban: teljesítés). Kérdésem az, hogy ha az ügylet tartalma alapján az állapítható meg, hogy teljesítésigazolás nélkül nem tekinthető teljesítettnek az ügylet, akkor a teljesítési igazolás kiállításával valósul meg az áfatörvény 55. paragrafus (1) bekezdése értelmében vett teljesítés, és ehhez igazodik a számlakibocsátásra nyitva álló határidő számítása is? Ügyféllel kötött szerződés szerint: 1. Igazolt teljesítést követően megrendelésenként utólag jogosult számla kiállítására a vállalkozó. 2. A vállalkozó tudomásul veszi, hogy a megrendelő csak a teljesítésigazolás alapján és a vállalkozó által – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 167. §-ának megfelelően – kiállított, valamint a megrendelő által befogadott számla ellenében teljesít kifizetést. Példa: szervezési feladatok ellátására szerződtünk, a rendezvény 2018.05.01-én megvalósult. A megrendelő által kiállított teljesítési igazolás dátuma 2018. június 6-a. Az alvállalkozó 05.01-i dátummal állítja ki a számláját, mi a 05. havi áfabevallásunkba beállítjuk, de a fentiek szerint a fizetendő áfát csak 06.06-ával valljuk be? A fentiek alapján a tényállásszerű megvalósulás a teljesítési igazolás dátuma 06. 06., vagy a megvalósult rendezvény dátuma, 05.01.? Köszönöm.
Többlakásos házhoz tartozó telek áfája Kérdés
Magánszemélytől áfamentesen vásárolt építési telket az áfaalany vállalkozó, aki majd a közös használatba kerülő telken többlakásos épületet húzott fel. Az anyagot és az építési szolgáltatást a vállalkozó biztosította. A még senki által használatba nem vett egyik lakást kész állapotban értékesíti, de a vevő külön kéri a telekhányad számlában történő feltüntetését. A lakás áfatartalma 5 százalék, a garázsé 27 százalék. A telekhányadhoz a bekerüléskor nem kapcsolódott áfa, akkor az áfamentesen értékesíthető? Tisztelettel: Boronkay László
Pénzforgalmi áfa hitelezési veszteség esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény XIII/A fejezete szerint kiállított vevőszámlákra korábbi években elszámoltunk 100 százalékos értékvesztést. Most a számlák egy részét átutalták, a többiről megállapodás alapján lemondott a társaság. Az értékvesztés részbeni feloldása megtörtént az utalással azonosan, időben és értékben. A pénzügyileg teljesült vevőszámlák fizetendő áfája bevallásra és befizetésre került. A megegyezés szerint a maradék vevőszámlákat végleg kivezetjük a nyilvántartásból. Arra további utalás nem várható. A kérdés, hogy a kivezetésre kerülő vevőszámlák áfatartalmát be kell fizetni a költségvetésbe, vagy nem? Ha nem, akkor hol kell kimutatni a mérlegben? Jelenleg a 479-es főkönyvi számla követel oldalán van a nyitott vevőszámla áfatartalma. Köszönettel: Soltész Nóra
Adócsalásra épített cégpiramist, vádat emeltek ellene Cikk
Cégpiramist kiépítve 632 millió forintos kárt okozott az állami költségvetésnek egy korábban a francia idegenlégióban is szolgáló férfi és négy társa. Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt vádat emeltek ellenük – közölte Horváth Szilárd Somogy megyei főügyész szerdán az MTI-vel.
Üzemanyag áfájának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az volna a kérdésem, hogy kishajókölcsönző a bérbe adott motorcsónakokban elhasznált üzemanyag (motorbenzin) áfáját visszaigényelheti-e? Válaszukban a következő vtsz számokra hivatkoztak, aminek nem lehet elszámolni az áfáját: 2710 11 41, 2710 11 45, 2710 11 49, 2710 11 59 vámtarifaszám alá tartozó (esetünkben feltehetőleg erről van szó) motorbenzin áfáját visszaigényelni nem lehet, viszont a benzinkút által kiadott számlán a vtsz szám: 2710 12 45 Ebben az esetben elszámolható az áfa? Köszönöm válaszát.
Kell a fordított áfa a magyar mezőgazdaságnak Cikk
Mindent meg kell tenni azért, hogy a fordított áfa lehetősége megmaradjon az Európai Unión belül – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke kedden reggel az M1 aktuális csatornán.
Százmilliós áfacsalás traktorok adásvételével Cikk
Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt nyomoztak a NAV dél-dunántúli pénzügyi nyomozói abban az áfacsalási ügyben, amelyet most vádemelési javaslattal zárnak le. Az elkövetők traktorok és más mezőgazdasági gépek áfájával ügyeskedve százmillió forint áfát csaltak el.
Fordított áfa Kérdés
Ügyfelünk (nem generálkivitelezés) egyenes áfás szerződést kötött egy magánszeméllyel, az elvégzendő munka építésiengedély-köteles. Alvállalkozót alkalmaz, az alvállalkozó egyenes vagy fordított áfás számla kiállítására jogosult?
Céges ingatlanvásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok Önhöz. A kft. egy nagyértékű ingatlant (házat) szeretne vásárolni. Az illeték mértéke, ha jól gondolom 4 százalék. A kft. tevékenységi körébe nem tartozik az ingatlanforgalmazás, de lehet, hogy el akarják majd adni. Ha felveszik a tevékenységi körbe és eladják, akkor 2 százalék az illeték? Akkor is, ha esetleg a kft. tulajdonosa mint magánszemély veszi meg? Magánszemélytől veszik, tehát nincs áfa. Ha értékesítik akkor gondolom áfásan kell számlázni. A felújítás számláinak az áfáját levonásba lehet helyezni igaz? Köszönöm és elnézést a sok kérdésért. Üdvözlettel
Ráfázhat, ha erre nem figyel, amikor külföldi internetes áruházból rendel Cikk
Hiába lett mindennapjaink része az e-kereskedelem, és szállít számos külföldi webáruház Magyarországra, még mindig gyakoriak a félreértések a magánszemélyként külföldről rendelt áruk vám- és egyéb adóterheivel kapcsolatban.