adozona.hu
Csavar a bankadóban - új javaslat a 30 százalékról
//adozona.hu/archive/20101117_bankado_csavar_hitelintezet_bank_adoteher
Csavar a bankadóban - új javaslat a 30 százalékról
A tegnapi nap folyamán rémhírként terjedt, hogy újabb adó fogja sújtani a hitelintézeteket. Amikor megláttuk a 30 százalékos adókulcsot, az első pillanat a döbbeneté volt. Első kérdésként rögtön az merült fel bennünk, hogy ki tudja már követni az újabb extra terhek sorát?! Aztán a rémület és a döbbenet után a kérdések kezdetek sorakozni, amikor áttekintettük a zárószavazás előtt benyújtott képviselői indítványt. Hogy mégis miért van erre szükség? A javaslattal együtt benyújtott indoklás nem adott igazi választ. De tekintsük át röviden az új szabályt!
Eddig ugye volt a pénzintézeti különadó, amelynek alapja bankok esetében a korrigált mérlegfőösszeg volt. Most újdonságként kerül bevezetésre a hitelintézeti különadó, amelynek alapja az adózás előtti eredmény növelve a pénzintézeti különadóval, mértéke a már említett 30 százalék, írja blogjában Hegedűs Sándor az RSM DTM Hungary Adóüzletág vezetője.
A javaslat gondoskodik arról, hogy az adóterhelés ne emelkedjen – végre egy jó hír – , mivel a hitelintézeti különadó összege levonható a pénzintézeti különadóból. Ezzel együtt biztosítékként rögzítik, hogy a hitelintézeti különadó nem lehet több mint a pénzintézeti különadó. Már így egyszerűsítve is bonyolultnak tűnik. Különösen, ha folytatjuk a további lépéseket.
HVG Adózóna Adóváltozások 2011 konferencia |
Tudjon meg mégtöbbet és jelentkezzen most a konferenciára! |
A törvénytervezet szövegét olvasva Karinthynál a jó tanuló felelete jut eszembe, a Tanár úr kérem című zseniális könyvből. Talán emlékszünk rá, amikor a tanár és a jó tanuló pár perc után olyan magasságokba kezd el diskurálni, amit az osztály tanulói már követni sem tudnak. Nos, ha már végre megállapítottuk, hogy sem az adófizetési kötelezettség, sem a büdzsé bevétele sem lesz se több se kevesebb ezáltal, akkor nézzük, hogy mindez hogyan viselkedik a társasági adó vonatkozásában! A pénzintézeti különadó az adózás előtti eredmény terhére elszámolható – legalább a társasági adóból le lehet írni.
De mi lesz az új, pénzintézeti különadóval?
Az az adózás utáni eredményt terheli. Tehát akkor bukják a bankok a társasági adót? Nem. Arról van szó, hogy ennek az adónak az összegével a társasági adó alapját lehet csökkenteni, de az adózási előtti eredményt, nem.
De miért ez a csavar? Nem lett volna egyszerűbb maradni a bevált megoldásnál? Dehogynem! Csakhogy ebben az esetben a cél nem az egyszerűség volt! Az új adó (csakhogy a fogalmat ne felejtsük el: hitelintézeti különadó), amely a kalkulálás során elsőbbséget élvez a pénzintézeti különadóval szemben, és amely levonható az utóbbiból nem fogja rontani az adott nyereséges (sic!) bank adózás előtti eredményét. Miért izgalmas ez? A nyereséges bankok egyes pénzügyi mutatói ezáltal javulni fognak, így bizonyos jövedelmezőségi összehasonlítások során kedvezőbb és egyben a menedzsment munkáját jobban tükröző számok fognak napvilágot látni. Mikor lehet ez fontos? Például, egy tőzsdei befektető döntésénél, vagy az éves vezetői bónuszok kalkulálásánál.