hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Végleges pénzeszközátadás: ezekre figyeljen, hogy adósemleges maradjon az ügylet

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Cikkünkben áttekintjük, hogy mire kell ügyelni gazdasági társaságok közötti végleges pénzeszközátadás esetén, hogy a „várt” adósemlegesség megvalósuljon, és ne érje meglepetés a társaságot az ügylet, illetve annak ellenőrzése után.

A vállalkozások (gazdasági társaságok) közötti finanszírozás egyik kevéssé ismert formája az ún. végleges pénzeszközátadás (polgári jogi értelemben pénz ajándékozása), mely optimális esetben – legalábbis az érintett cégek szintjén – adósemlegesen, illetékfizetési kötelezettség nélkül biztosít pénzeszköz átcsoportosítási lehetőséget. Ahhoz ugyanakkor, hogy ez az adósemlegesség ténylegesen megvalósuljon, számos feltételre kell ügyelni, hogy e tranzakció ne okozzon nem várt adófizetési kötelezettséget, adókockázatot. Ezért indokolt áttekinteni, hogy az egyes adójogszabályok hogyan kezelik e jogintézményt.

1. Társasági adó

A végleges (térítésmentes) pénzeszközátadás következtében a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (számviteli törvény) értelmében a juttatásban részesülőnél egyéb bevétel, míg az átadónál egyéb ráfordítás keletkezik.

Végleges pénzeszközátadás témában az Adózónán további írásokat itt olvashat.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (tao-törvény) főszabály szerint nem engedi a nem a vállalkozás érdekében felmerült ráfordítással csökkenteni az adóalapot (tehát a számvitelről szóló törvény szerint elszámolt ráfordítással szemben adóalap-növelési kötelezettséget rendel el), ugyanakkor a fentiek szerint keletkező ráfordításra vonatkozó speciális szabály értelmében az mégsem minősül adóalap-növelő tételnek (tehát az a társasági adóról szóló törvény szerint is elismert költség), ha a véglegesen átadott pénzeszközt a juttatásban részesülő a juttatás adóévében az eredményében bevételként elszámolta és az adózás előtti eredménye, adóalapja e juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív, továbbá az e bevételre jutó társasági adót megfizeti, amelyet a társaságiadó-bevallás elkészítését követően nyilatkozat útján igazol [lásd tao-törvény 8. § (1) bek. d) pont, illetve 3/A melléklet 13. pont].

Tehát ha a végleges pénzeszközátadás nyomán az átadónál keletkező adócsökkenésnek megfelelő adónövekedés keletkezik a juttatásban részesülőnél, akkor a hivatkozott rendelkezés értelmében az érintett vállalkozások szintjén adósemleges a végleges pénzeszközátadás. Ebből következik, hogy ha a juttatásban részesülőnél a társaságiadó-fizetési kötelezettség akár részben – bármely adóalap-csökkentő tétel, vagy adókedvezmény okán – elmarad, a juttatás nyújtójának az adóalapját e ráfordítással meg kell növelnie.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a fejlesztési tartalék és a végleges pénzeszközátadás kapcsolódási pontjai miben hasonlítanak, miért nem igényel transzferár-dokumentációt a végleges pénzeszközátadás kapcsolt vállalkozások között, milyen a végleges pénzeszközátadás áfamegítélése, illetve milyen dokumentáció szükséges mindehhez!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink