hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezt is elintézték a kormánypártok: engedély nélkül fúrhat bárki, akár 50 méteres kutat

  • adozona.hu

Eltörölte a kormánypárti parlamenti többség a magánkutak kötelező engedélyeztetésére vonatkozó törvényi szabályokat azáltal, hogy elfogadta a törvényalkotási bizottságnak az utolsó pillanatban a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint egyes törvényeknek az alaptörvény tizenegyedik módosításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványait a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény vonatkozó passzusainak megváltoztatására.

A hatásvizsgálat és szakszerű indoklás nélküli jogszabály-módosítást a zárószavazás előtti napon csempészték bele a vármegye megnevezést is előíró, az alaptörvény-módosítást is tartalmazó csomagba – írja a Magyar Hang a WWF Magyarország közleménye alapján.

A törvényalkotási bizottság javaslatára a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 28/A §-a a következő (1c)–(1e) bekezdésekkel egészül ki.

(1c) Nem szükséges vízjogi engedély a 2/A § szerinti országtérképen vízkészlet-védelmi szempontból kockázatmentesként meghatározott területeken a háztartási vízigényt kielégítő kút (a továbbiakban: háztartási kút) létesítéséhez, üzemeltetéséhez és megszüntetéséhez, ha annak talpmélysége az 50 métert nem haladja meg és az első vízzáró réteget nem éri el.

(1d) Az (1c) bekezdés szerinti háztartási kút tekintetében a vízügyi hatóság ellenőrzést hivatalból nem végez.

(1e) A vízügyi hatóságot terheli a bizonyítási kötelezettség annak megállapítása kapcsán, hogy az

(1c) bekezdés alapján vízjogi engedély nélkül létesített háztartási kút az (1c) bekezdésben meghatározott feltételeknek nem felel meg.

A törvény 29. paragrafusának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

Mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki – a 45/N § (3) bekezdésben meghatározott kivétellel –

a) engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltetett az egyes törvényeknek a polgárok biztonságát erősítő módosításáról szóló 2020. évi XXXI. törvény (a továbbiakban: Vgtv.mód3.) hatálybalépését megelőzően felszín alatti vízkivételt biztosító vízilétesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi, vagy

b) a 45/O §-ban meghatározott háztartási kutat létesített.

A törvény a következő 45/O paragrafussal egészül ki:

(1) E törvénynek a területi közigazgatás működésével kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint egyes törvényeknek az Alaptörvény tizenegyedik módosításával összefüggő módosításáról szóló 2022. évi ... törvénnyel (a továbbiakban: Vgtv.mód5.) megállapított 28/A paragrafusának (1c) bekezdését kell alkalmazni ezen paragrafus hatálybalépése előtt, a létesítésekor hatályos jogszabály előírása ellenére engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített háztartási kútra, ideértve a Hivatalos Értesítőben közzétett országtérképen vízkészlet-védelmi szempontból kockázatosként meghatározott területeken létesített háztartási kutat is.

(2) Az (1) bekezdés szerinti háztartási kút esetében a 29. paragrafus (7) bekezdésének a) pontja szerinti vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást nem kell lefolytatni.

Utóbbi passzusok értelmében tehát a korábban engedély nélkül létesített kutak esetében sem kutakodhatnak majd a hatóságok.

A Magyar Hang írásában emlékeztet arra, hogy a kutak engedélyeztetésének lazítását egyszer már elkaszálta az Alkotmánybíróság. A testület döntését – egyebek mellett a Magyar Tudományos Akadémia álláspontját figyelembe véve – alapos indoklással támasztotta alá. Ennek ellenére egy későbbi törvényalkotással a mezőgazdasági vízkivételt biztosító kutak engedélyeztetését mégis eltörölték, s a többszöri ombudsmani figyelemfelhívás ellenére sem rendezték a vizek védelmét biztosító garanciákat.

A WWF arra is felhívja a figyelmet, hogy Magyarországon már szinte mindenhol alkalmatlan emberi fogyasztásra a talajvíz. A magánkutakat a Nemzeti Népegészségügyi Központ súlyos közegészségügyi kockázatnak tekinti.

További részletek itt olvashatók.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Sátor bérbeadás

Nagy Norbert

adószakértő

Őstermelőnél kapott előleg

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink