hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az első lépés – Heti PénzPiac – 2023. 17. hét

  • adozona.hu

A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.

A múlt heti verbális piaci tesztet követően a héten tényleges tettre szánta el magát a Magyar Nemzeti Bank. A keddi kamatdöntő ülésen kamatcsökkentésről határoztak – az egynapos fedezett jegybanki hitelkamat szintjét módosították 25 százalékról 20,5 százalékra (ez az eszköz szolgál arra, hogy a bankok átmeneti likviditáshoz jussanak a jegybanktól). Az intézkedést tekinthetnénk akár „látszat”-nak is, hiszen a bankoknak mostanában inkább hitelkihelyezési problémáik vannak, túl sok a szabad pénzeszközük. A lépésnek mégis van jelentősége: ezzel megtörtént az első lépés a hazai monetáris környezet lazításának irányába.

A jelenleg meghatározó egynapos jegybanki betét kamatának (jelenleg 18 százalék, lásd a lenti táblázatot) csökkentése is elindulhat néhány héten belül, mert a lazítás feltételeiből néhány már teljesült: a folyó fizetési mérleg hiánya jelentősen csökkent az utóbbi hónapokban (és kedvező a trend), nagy mértékben javult hazánk kockázati megítélése a külföldi befektetők körében, és a forint árfolyama is kedvezően alakul. Alapvetően az infláció lefutása miatt aggódik a jegybank, de a gazdasági folyamatok alakulása itthon és a külpiacokon is azt vetítik előre, hogy hamarosan teljesülnek ezek a feltételek is az ütemes kamatvágásokhoz. A legfrissebb előrejelzés szerint október-novemberig havi átlagban 0,75–1 százalékos mérséklés várható, így őszre összeérhet az egynapos betét kamata a 13 százalékos jegybanki alapkamattal, és onnantól már ismét az övé lehet az irányadó szerep.

Piactesztelés – Heti PénzPiac – 2023. 16. hét

Magyarország

A héten lakásár- és jövedelmi adatokat kaptunk. Előbbi mutató a 2022. év utolsó negyedévéről szólt, melyben megindult végre az árcsökkenés – a harmadik negyedévhez viszonyítva 3,6 százalékkal lettek olcsóbbak a lakóingatlanok, de egy év alatt még így is 10,6 százalékos volt a drágulás. A bruttó bérek februárban 15,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál (szűrve a torzító adatoktól), ami – figyelembe véve az inflációt – azt jelenti, hogy a reálbérek 7,8 százalékkal lettek alacsonyabbak (ennyit veszített a vásárlóértékéből a dolgozók jövedelme).

A forint jó erőnek örvend, a héten ismét járt 373 alatt az euróval és 338 alatt az amerikai dollárral szemben.

A magyar államkötvények piacán is pozitív hangulat uralkodott, az éven túli futamidőkön csökkentek a hozamok.

Európai Unió – eurózóna

Az európai gazdaságok elmúlt néhány havi teljesítménye kifejezetten biztató volt, bár ehhez nagymértékben hozzájárultak az igen kedvező téli időjárás miatt csökkenő és alacsonyan maradó energiaárak. A cégek közeljövőbe vetett bizalmát mutatja, hogy a Beszerzési Menedzser Indexek több országban is kifejezetten kedvezőek. Az infláció azonban még mindig problémát jelent, az elemzők azt látják, hogy a piaci szereplők (termelők, kereskedők, szolgáltatók) az elmúlt egy évben „rászoktak” az áremelésekre.  Most még ugyanis azt tapasztalják, hogy a magasabb áraknál kisebb mértékben esik vissza a forgalom. A kutatások szerint eddig a fogyasztók bevételei is növekedtek, de most már a megtakarításaikból költekeznek, ami azt vetíti előre, hogy hamarosan már nem lesznek árelfogadók.

A nyilatkozatok alapján az EKB döntéshozói továbbra is úgy látják, hogy nekik van még tennivalójuk ahhoz, hogy tartósan le legyen szorítva az infláció, így jó eséllyel számolhatunk jövő hét csütörtökön egy legalább 0,25 százalékos kamatemelésre.

A piaci várakozások szerint az euró alapkamat emelésekből már csak néhány lépés van hátra, így nemsokára befejeződhet a szigorítási ciklus.

USA

Az óceán túloldalán a héten a leginkább figyelemmel kísért adat a 2023. I. negyedévi GDP volt. Az évesített érték 1,1 százalékos lett, ami alulmúlta a várakozást, de még így is kedvezőnek mondható. A következő negyedévekre már kevésbé szépek a kilátások, figyelembe véve a FED eltökéltségét az infláció letörésére. A kamatok további emelését látják szükségesnek a szövetségi jegybanknál, mert az inflációs komponensek közül több, de főként a munkaerőpiaci mutatók feszültséget mutatnak. Ezek miatt van esélye annak, hogy a fogyasztói árnövekedés normalizálódása elakad, és olyan szinteken állandósul, ami nem megfelelő a gazdaság működése szempontjából.

A héten időlegesen ismét kiújult a bankokkal szembeni bizalmatlanság, de ezt is sikerült szűk keretek között tartani. Így a gazdasági folyamatok tükrében 0,25 százalékos USD kamat emelésre számíthatunk jövő hét szerdán.

Az euró-dollár „kamatküzdelem” szempontjából jelenleg az európai deviza áll nyerésre, mert ott még esélyes néhány kamatemelés, míg az amerikai deviza esetében lehet, hogy a következő, jövő hét szerdai lépés lesz a szigorítási ciklus zárása. A piac ezek alapján áraz, az EUR/USD keresztárfolyam hetek óta 1,1 körül mozog és az elemzői kommentárok szerint az euró további fölénye várható.

A tájékoztatás nem teljeskörű, nem minősül befektetési ajánlásnak. A tájékoztatás a 2023. április 27-én irányadó piaci helyzetet tükrözi, azonban az információk csak időleges tájékoztatást nyújtanak, és a piaci viszonyokkal, körülményekkel megváltozhatnak. Jelen dokumentum elkészítése során felhasznált adatok, tények, információk lényeges forrásai az alábbiak: Bloomberg, Reuters, KSH, EuroStat, MNB, ÁKK, EKB – olvasható a Global Tax-Office Kft. tájékoztatójában.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Fejlesztési tartalék képzése/feloldása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szívességi földhasználattal kapcsolatban

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Tao szerinti értékcsökkenés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink