hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha nem első lakást veszünk CSOK Pluszból, akkor nagyobbra kell cserélni a meglévőt?

  • adozona.hu

A 2024-ben induló CSOK Plusz részletszabályaira még várnunk kell, ugyanakkor a megjelenő videók, interjúk alapján már számos feltétel ismert. Vannak előírások az igénylőkre és az ingatlanra vonatkozóan is. A Bankmonitor szakértői most a lakásra vonatkozó előírásokat szedték össze – derül ki a Bankmonitor.hu elemzéséből.

A CSOK Plusz 2024-ben indul, ezzel teljesen új fejezet nyílik a hazai lakástámogatási rendszerben. A kedvezményes, fix 3 százalékos kamatozású lakáshitelt a gyermeket vállaló házaspárok használhatják ki. Az alacsony kamat mellett a futamidő alatt születendő gyermekek száma alapján tartozáselengedés is kapcsolódik a kölcsönhöz.

Természetesen számos elvárást, feltételt kell teljesíteni ahhoz, hogy megkaphassuk a lakástámogatást, melyek közül azonban jócskán akad olyan is, ami még nem ismert pontosan. A Bankmonitor szakértői most a lakásra, ingatlanra vonatkozó eddig ismert feltételeket gyűjtötték össze.

Az első lakáshoz kevesebb önerő is elegendő lehet

A jelenlegi jogszabályi előírások alapján a lakásvásárláshoz legalább 20 százalék önerő is szükséges. Ez azt jelenti, hogy a lakáshitel mellé minimum ennyi saját megtakarításra van szükség. A tervek szerint jövőre a CSOK Plusszal első közös lakást vásárlók számára ezt a korlátot könnyíteni fogják: elegendő lehet a vásárláshoz már 10 százalék önerő is.

Nézzük meg egy példán keresztül, hogy ez mit is jelent: alapesetben egy 50 millió forint értékű lakáshoz minimum 10 millió forint önerőre van szükség. Amennyiben ezt a család első lakásként vásárolná meg az új CSOK hitellel, akkora a lakás megvásárlásához 5 millió forint önerő is elegendő.

Jó tudni! Azt ki kell hangsúlyozni, hogy a jogszabályi minimumtól az egyes bankok szigorúbb irányba eltérhetnek.

Ha nem első lakást veszünk, akkor nagyobbra kell cserélni a meglévőt?

A bejelentések alapján nem csak az önerő szempontjából lehet lényeges az, hogy a kinézett ingatlan az első lakása lesz-e a párnak. Az első lakás vásárlása mellett ugyanis a nagyobb otthon megvásárlására fordítható az összeg.

Ebből a kikötésből úgy tűnik, hogy a már lakással rendelkezők csak akkor használhatják ki a CSOK Plusz kedvezményes kamatozású kölcsönt, ha a meglévő ingatlanjuknál nagyobbat vásárolnak. Vélhetően a vételár nem fog számítani, csak a hasznos alapterület lesz lényeges. Ez alapvetően logikus előírás, hiszen a család bővülésével – gyerekvállalással – jó eséllyel nagyobb élettérre is szükség van. Ettől függetlenül ez a kitétel nagyon is lényeges szempont lehet: sokan elveszíthetik a támogatást csak azért, mert nem szeretnének nagyobb lakást vásárolni a meglévőnél. (Csak mondjuk jobb helyen, vagy jobb állapotú otthont kerestek volna.)

Arról még nincs információ, hogy a meglévő ingatlant el is kell-e adni, vagy az megtartható. (Például ki lehetne adni a korábbi otthont, ezzel plusz jövedelmi forrást biztosítva a családnak.)

Jó tudni! Van egy harmadik felhasználási mód is, melyet azok használhatnak ki, akiknek van lakásuk és nem szeretnének elköltözni másikba. A CSOK Plusz ugyanis felhasználható meglévő otthonunk bővítésére is.

A preferált kistelepülésen a sima Falusi CSOK mellett is elérhető lesz a CSOK+, vagyis jó eséllyel ezen településeken a Falusi CSOK-nál megismert célokra is felhasználható lesz az új támogatás.

Mindegy, hogy használt, vagy új lakást vásárlunk

Az eddig elérhető CSOK esetében a támogatás összege eltérő volt új építésű lakás és használt ingatlan esetében. A CSOK Plusz esetében azonban ilyen megkülönböztetésről nem tudunk, a támogatott hitel maximális összege a gyermekek számától függ. (Egy hitelről beszélünk, így a baki hitelképesség-vizsgálaton is meg kell felelnünk.)

Ez az eddigiekhez képest komoly előnyt jelenthet a használt ingatlanok számára: gyakorlatilag ugyanaz a támogatás elérhető lesz, viszont a vételár minden bizonnyal továbbra is kisebb lesz egy használt lakás esetében.

Mindegy hol fekszik az ingatlan, vagy mégsem?

A CSOK Pluszt elsősorban azok követték figyelemmel, akik nagyobb városban szerették volna megvalósítani lakáscéljukat. Ez nem is csoda, hiszen ott szűnik meg a jelenleg elérhető családi otthonteremtési kedvezmény. Viszont az eddigi bejelentések alapján az új CSOK+ a preferált kistelepüléseken is elérhető lesz. Vagyis településmérettől függetlenül kihasználhatjuk az új kedvezményt.

A CSOK Plusz szempontjából nem fog számítani, ettől függetlenül lényeges szempont lehet, hogy hol fekszik a kiszemelt ingatlan. Az új támogatást ugyanis össze lehet vonni a Falusi CSOK-kal, vagyis a preferált kistelepüléseken a kedvezmények összege jelentős mértékben megnő az eddigiekhez képest.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink