Megszületett a kereskedelemi megállapodás az USA és az EU között: mindenki másképp értékeli az eredményt

  • MTI/Adózóna

Az EU megállapodott az Egyesült Államokkal egy egységes, 15 százalékos vámtételben az EU-export túlnyomó többségére vonatkozóan – jelentette be Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke vasárnap Skóciában, Donald Trump amerikai elnökkel folytatott egyeztetését követően.

„Ez az arány a legtöbb ágazatra kiterjed, beleértve az autóipart, a félvezetőket és a gyógyszeripart. Ez a 15 százalék világos felső határt jelent – nincs halmozás, minden benne van, így világos keretet ad a polgárok és a vállalkozások számára, ami rendkívül fontos” – fogalmazott a bizottság elnöke.

Von der Leyen elmondta: a felek abban is megegyeztek, hogy számos stratégiai termék esetében kölcsönösen nulla vámtarifát vezetnek be. Ez érinti többek között a repülőgépeket és alkatrészeiket, egyes vegyi anyagokat, generikus gyógyszereket, félvezetőgyártó-berendezéseket, bizonyos mezőgazdasági termékeket, valamint nyersanyagokat és kritikus fontosságú alapanyagokat.

Von der Leyen közölte: "”az acél és alumínium esetében közös kihívást jelent a globális túlkapacitás. Az EU és az Egyesült Államok együtt fog dolgozni a tisztességes globális verseny biztosításáért, valamint a két fél közötti akadályok csökkentéséért.”

A megállapodás részeként a felek fokozzák az energetikai együttműködést is. „Az amerikai energiaimport diverzifikálja az ellátási forrásainkat, és hozzájárul Európa energiaellátásának biztonságához. Jelentős mértékű amerikai LNG-, olaj- és nukleáris üzemanyag-vásárlással váltjuk ki az orosz gázt és kőolajat” – tette hozzá a bizottsági elnök.

Von der Leyen szerint a mesterséges intelligencia fejlesztésében is együttműködésre törekszenek: amerikai MI-chipek segíthetik az európai gyárak működését, miközben az Egyesült Államok is megőrizheti technológiai előnyét.

„Ez a megállapodás nagyobb kiszámíthatóságot teremt vállalkozásaink számára. Az azonnali vámcsökkentés kézzelfogható hatással lesz a cégek működésére, és biztosítja az EU hozzáférését legnagyobb exportpiacához” – emelte ki.

A bizottsági elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy az amerikai termékek jobb piacra jutása egyúttal előnyt jelent az európai fogyasztók számára, miközben javítja az európai vállalkozások versenyképességét is. A megállapodás lehetőséget teremt további vámtételek csökkentésére, a nem vámjellegű akadályok kezelésére és a gazdasági biztonság terén való együttműködésre.

Von der Leyen hangsúlyozta: „külgazdaságpolitikánkat megerősítjük”. „Lépéseket tettünk annak érdekében, hogy Európa versenyképesebb, innovatívabb és dinamikusabb legyen. Az egységes piac 450 millió fogyasztójával a legnagyobb értékünk és védelmet nyújt a bizonytalan időkben” – tette hozzá.

Az EU az elmúlt hónapban lezárta a kereskedelmi tárgyalásokat a Mercosurral, Mexikóval és Indonéziával is. Von der Leyen szerint ezek a megállapodások hozzájárulnak Európa jólétének megőrzéséhez.

A bizottság elnöke végül személyesen köszönetet mondott Donald Trumpnak az együttműködésért. „Az elnök kemény tárgyalópartner, de egyben igazi üzletkötő is” – fogalmazott.

Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti vámvitában elért megállapodást.

Ugyanakkor a német iparszövetség, a BDI (Bundesverband der Deutschen Industrie) bírálta az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti vámvitában elért megállapodást. „A megállapodás nem a megfelelő kompromisszum, és katasztrofális jelzést küld az Atlanti-óceán mindkét partján szorosan összefonódó gazdaságoknak” –- fogalmaz a BDI közleménye.

Giorgia Meloni olasz miniszterelnök vasárnap tett kijelentése szerint az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött kereskedelmi megállapodás pozitív, de a részleteket még meg kell vizsgálni.

Míg Bernd Lange, az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának elnöke szerint nem kielégítő, kiegyensúlyozatlan és alááshatja a blokk gazdasági stabilitását az Európai Unió (EU) és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás. Megjegyezte, hogy a vámtétel a jelenlegi átlagos szint négyszeresére emelkedik, míg az EU az amerikai árukra nulla vámot vet ki. „Ez egy egyoldalú megállapodás. Nyilvánvaló, hogy olyan engedményeket tettek, amelyeket nehéz elfogadni” – mondta Lange.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyelvtanfolyam adóvonzata

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Hivatali utazás térítése

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Saját előállítás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink