hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tíz éve kezdődött a krízis: becsődölt a Lehman Brothers

  • MTI

Tíz éve, 2008. szeptember 15-én csődvédelmet kért az Egyesült Államok egyik legnagyobb és legpatinásabb befektetési bankja, a Lehman Brothers, amely már nem tudta kifizetni tartozásait. A gazdaságtörténet legnagyobb csődjével kezdődött az 1929-33-as nagy gazdasági világválság utáni legmélyebb, globális gazdasági-pénzügyi krízis. Az MTVA Sajtóadatbankjának anyaga.

A recesszió szimbolikus kezdőpontjának a Lehman Brothers csődvédelmi kérelmét tekintik, de a világgazdaság egén már hosszabb ideje gyülekeztek a viharfelhők. A politikai és gazdasági vezetők azonban az alacsony és stabil inflációval párosuló, hosszú ideje tartó fellendülés éveiben nem vettek tudomást az intő jelekről. A világméretű megrázkódtatásokat az amerikai jelzáloghitelezési válság indította el: az alacsony kamatok miatt egyre többen fogtak lakásvásárlásba, az olcsó hitelből sokan spekulációs céllal vettek ingatlant, mert ezek ára irreális mértékben, évente két számjeggyel növekedett. A bankok a hitelbőség idején az addig kockázatosnak minősített ügyfeleknek is megadták az igényelt pénzt, így alakult ki az úgynevezett subprime hitelek piaca. A jóváhagyott jelzáloghiteleket aztán „összecsomagolva” kötvényesítették (így a kiváló minősítésű kötvényben sok rossz hitel is szerepelt), majd értékesítették. A rossz ügyfelek azonban a kezdetben alacsony kamatozású jelzáloghitelek kamatlábainak emelkedésével már nem tudtak fizetni, s amikor a kötvényekbe fektetők elkezdték követelni pénzüket, a veszteség a bankokra maradt. 2007-ben az „ingatlanlufi” kipukkadt, az ingatlanárak csökkenni kezdtek, a kötvények bedőltek. Megindultak az árverések, de a piacra kerülő rengeteg lakás még jobban lenyomta az árakat, ördögi kör alakult ki.

Az elhúzódó krízis következményeként 2008. szeptember 14-én, a Wall Street „fekete vasárnapján” lényegében eltűnt a két legerősebbnek tartott, de hatalmas veszteségeket elszenvedett független befektetési bank. A Lehman Brothers csődvédelmet kért, a Merrill Lynch óriásbankot pedig 50 milliárd dolláros részvénycsere-ügylet keretében bekebelezte a Bank of America, a legnagyobb amerikai lakossági bank. A szeptember 15-ei tőzsdenyitás után az árfolyamok zuhanni kezdtek, a kőolaj ára esett, a magán- és intézményi befektetőknek óriási portfolióveszteséget kellett elkönyvelniük. Szeptember 17-én az amerikai központi bank szerepét betöltő szövetségi tartalék-bankrendszer (Fed) minden idők legnagyobb egyszeri beavatkozásaként 85 milliárd dolláros rendkívüli kölcsönnel mentette meg a csődtől a világ legnagyobb biztosítóját, a kiterjedt nemzetközi hálózattal rendelkező American International Groupot (AIG).

A bankok leálltak az egymásnak nyújtott kölcsönökkel, az amerikai és az euróövezeti pénzügyi rendszer szinte megbénult, a tőzsdeindexek 1929 óta nem tapasztalt zuhanásba kezdtek. A menthetőt menteni akaró nagy központi bankok újabb és újabb likviditásnövelő aukciókat hirdettek, a kormányok mentőcsomagokat folyósítottak a bankoknak. A pénzügyi válságkezelési programok részben nemzetközileg összehangolt, részben nemzeti hatáskörben meghozott intézkedésekből álltak, a bankkonszolidáció hozzávetőlegesen az éves GDP 40 százalékát vitte el azokban az országokban, ahol a bankválság hatásai a legerősebbek voltak. A hitelfelvétel drágulása, a pénzpiacok szinte teljes befagyása különösen a külső forrásokra ráutalt feltörekvő országoknak jelentett sokkot. Közülük többnek a nemzetközi pénzügyi szervezetek védőernyője alá kellett menekülnie, így 2008 októberében Magyarország is 20 milliárd eurós hitelkeretet kért és kapott a Nemzetközi Valutaalaptól, a Világbanktól és az Európai Központi Banktól, hogy megőrizhesse fizetőképességét, a magyar GDP 2009-ben több mint 6 százalékkal csökkent.

A pénzügyi válság gazdasági válságot okozott, s hamarosan kiterjedt csaknem az egész világra. A gazdaság növekedése megállt, de az 1929-33-as nagy válságtól eltérően a nemzetközi kereskedelem nem omlott össze. Az Európai Unió tagországaiban 5 millióval, az OECD tagállamaiban csaknem 20 millióval nőtt a munkanélküliek száma, a válság tetőpontján az európai fiatalok csaknem fele nem rendelkezett állandó állással.

A válság végét nehéz pontosan meghatározni, mindenesetre az Egyesült Államok 2009 második felére kilábalt a recesszióból. Európában ez a folyamat lassúbb volt, Görögország pedig csaknem egy évtizedes recesszióba és válságba süllyedt, ugyanakkor számos feltörekvő nagy gazdaság, mint például Kína vagy India ebben az időszakban is töretlenül növekedett.

A globális gazdasági válságot több tényezővel magyarázzák az elemzők.

Meghatározó szerepe volt az elektronikus (virtuális) piacok, a „papírgazdaság” túlburjánzásának és ezzel párhuzamosan a dereguláció erősödésének. Az állami intézmények ellenőrző és korlátozó szerepének csökkenése kedvezett a spekulációs pénzügyi műveletek elterjedésének. A tőke így egyre szabadabban áramolhatott, a pénzügyi tranzakciók profitabilitása gyorsabban nőtt, mint magáé a termelésé, a világgazdaság alakulását nem a tényleges termelési folyamatok, hanem a nemzetközi pénzforgalom folyamatai határozták meg.

A válság sok rejtett problémát hozott a felszínre, rámutatva a közgazdaságtan tévedéseire és súlyos egyensúlyi zavarokra, megingott a hitelminősítőkbe vetett bizalom, erősödött a szabályozottság igénye. Nyilvánvalóvá vált: szükséges a pénzügyeket szabályozó rendszerek megújítása, hiszen a 21. századi globális gazdaságot nagyrészt avítt 20. századi törvények szabályozták. Ma már senki nem bízik kizárólag a piaci erőkben, a kiszámíthatóság, elszámoltathatóság terén is jelentős intézkedéseket hoztak. Mégis, sokak szerint több körülmény is arra utal, hogy újabb gazdasági válság elé nézünk, amely hasonló lehet a 2008-2009-es krízishez.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. tehermentes ingatlana mennyire tekinthető a cégtulajdonos saját tulajdonának?

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Térítés nélküli ingatlanbérbeadás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cégtörvény értelmezése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink