Szigorodtak az ügyvédi pénzletét kezelésének szabályai

  • adozona.hu

Az Országgyűlés április 29-én elfogadta az egyes törvényeknek az ügyvédi tevékenységgel összefüggő módosításáról szóló törvényt, amely két fontos területet is érint: a társasházi közös képviselők kötelező földhivatali regisztrációját és az ügyvédi letétkezelés szabályait. A jogszabály az Országgyűlés elnökének aláírására vár, és a kihirdetést követő napon lép hatályba – derül ki az Illés és Szabó Ügyvédi Társulás sajtóközleményéből.

A módosítás az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvényt (Üttv.) is érinti. A hatályba lépést követően az ügyvédek csak akkor kezelhetnek negyvenmillió forintot elérő, vagy ennél nagyobb összegű pénzletétet, ha legalább negyvenmillió forintos felelősségbiztosítással rendelkeznek. A négyszázmillió forintot meghaladó értékű letéti szerződéseket pedig a letétkezelő ügyvéd mellett egy másik ügyvédnek is ellenjegyzéssel kell ellátnia. Az ilyen letét szabályszerű kiadásáért a letétkezelő és a közreműködő ügyvéd egyetemlegesen felel. A banki hitelből finanszírozott ingatlanok esetén nem ritka, hogy maga a pénzintézet írja elő, hogy a tehermentesítés előtt a vételárat ügyvédi letétbe kell teljesíteni. Ilyen megbízást ezentúl csak a tőkeerősebb ügyvédi irodák vállalhatnak, jellemző ugyanis, hogy a magánszemélyeket kiszolgáló ügyvédek felelősségbiztosítása csak 15 millió forintig terjed.

A közös képviselők további 18 hónapot kaptak a kötelező regisztrációra

Megjegyzendő, hogy a letéti szerződést az ügyvéd sosem ellenjegyzi, hiszen ilyen esetben ő az egyik szerződő fél – saját aláírás ellenjegyzése ugyanis az Üttv. alapján kizárt. Az elírásból feltehető, hogy a módosítást nem ügyvédi körökből kezdeményezték, ugyanakkor a szigorítás nem minden indok nélküli. Bár az ügyvédi kamarák által működtetett fegyelmi tanácsok mindent megtesznek a letéti visszaélések visszaszorítása érdekében, szinte minden évben születik letéttel kapcsolatos elmarasztaló döntés.

Dr. Szabó Judit Anna, az e-ingatlanügyvédek.hu mögött álló Illés és Szabó Ügyvédi Társulás vezető ügyvédje elmondta:

„Az ügyvédi letét a vételár teljesítésének kockázatmentes és kényelmes módja volt eddig is. Az ingatlanügyletek kapcsán sokkal komolyabb problémát okoz a mindennapokban, hogy nem az ügyvédek, hanem az arra egyáltalán nem jogosult ingatlanközvetítők kezelik a legtöbb letétet. Elég az ingatlanirodák által alkalmazott ún. regisztrációs díjra gondolni. Az ingatlanközvetítők sok esetben csak azzal a feltétellel hajlandóak továbbítani a vételi ajánlatot az eladóknak, ha a vevő „megőrzésre” átad nekik 1–2 millió forint körüli összeget. Az átvett az összeget a közvetítők általában visszaadják, ha az ügylet kútba esik, ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy pénzt őrizni más javára letétkezelést eredményez. Pénzletétet a jogszabályok alapján azonban kizárólag ügyvéd, vagy közjegyző kezelhet. Aki pedig jogosulatlanul és üzletszerűen ügyvédi vagy közjegyzői tevékenységet végez, zugírászatot követ el és vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Étkezés közvetítése

Szipszer Tamás

adószakértő

NTAK értékhatár

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink