adozona.hu
Rekord adóbevétel Németországban
//adozona.hu/altalanos/Rekord_adobevetel_Nemetorszagban_BSKVPO
Rekord adóbevétel Németországban
Decemberben összesen 70,8 milliárd euró adóbevétele keletkezett a német államnak és a tartományoknak - a helyi adókból származó bevételeket nem számítva -, ami az eddigi legnagyobb havi érték - írta a Handelsblatt pénteken a pénzügyminisztérium kimutatására hivatkozva.
A legnagyobb mértékben - 5,2 százalékkal - a személyi jövedelemadóból származó bevételek nőttek, ami annak köszönhető, hogy az év végére csúcsra emelkedett a foglalkoztatottság - a 82 milliós országban csaknem 42 millióan álltak munkaviszonyban 2011 végén -, és emelkedett a bérszínvonal. A bérek 4,8 százalékkal nőttek tavaly Németországban az előző évhez képest, aminél nagyobb mértékű növekedést 20 éve nem mértek.
Az adatok azonban nemcsak rekordokat jeleznek, hanem a növekedési ütem lassulását is. Az adóbevétel decemberben az egy évvel korábbihoz képest 4,1 százalékkal nőtt, míg novemberben még 7,6 százalékos növekedést mértek, a 2011 első negyedévében regisztrált 10,8 százalékos éves szintű adóbevétel-növekedés pedig az év utolsó negyedévére 6,1 százalékosra mérséklődött.
A folyamat a gazdaság teljesítmény alakulásával párhuzamosan halad; a hazai össztermék (GDP) 2011. nyár végéig lendületesen bővült, majd az euróövezeti válság mélyülésével lassult a növekedés, és az utolsó negyedévben már csökkent a GDP, az előzetes adatok szerint 0,25 százalékkal. [[ Képelem () ]]
Ugyanakkor a visszaesés a legtöbb előrejelzés szerint átmeneti lesz, a kormány például azzal számol, hogy az idén ugyan mérsékeltebb tempóban, de ismét felfelé indul a német gazdaság, a GDP 0,7 százalékkal bővül 2012-ben. Várhatóan az adóbevételek is tovább nőnek, így a német államnak a tervezettnél kevesebb hitelt kell felvennie. Az IfW gazdaságkutató intézet számításai szerint a költségvetésben ütemezett 26 milliárd euró helyett 17 milliárd euró hitel felvételére lesz szükség.
Németország így gond nélkül befizetheti az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) beindítására szánt 8,6 milliárd eurót, amit eredetileg nem is tervezetek, mert az ESM indulását a költségvetés összeállítása idején még 2013-ra ütemezték az euróövezeti tagállamok, és az év végén döntöttek úgy, hogy a startot előrehozzák 2012-re.