adozona.hu
Ragadós száj- és körömfájás: az állattartóknak is nagy a felelősségük a védekezésben
//adozona.hu/altalanos/Ragados_szaj_es_koromfajas_az_allattartokna_FT5URZ
Ragadós száj- és körömfájás: az állattartóknak is nagy a felelősségük a védekezésben
Az állattartók felelősségére hívja fel a figyelmet közleményében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hozzátéve, hogy a napi információk mellett tájékoztató kiadvánnyal segítik az állattartókat, hogy megelőzzék a vírus terjedését, és időben felismerjék a betegség tüneteit.
Magyarországon 4 szarvasmarha telepen azonosított a Nébih ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) vírussal fertőzött állatokat. A hatóság folyamatosan ellenőrzi az állattartó telepeket. Újabb kitörés eddig nem történt, mind a 4 telepen, azok 10 kilométeres körzetében, és országosan is célzott hatósági intézkedések vannak életben. Az állategészségügyi hatóság ugyanakkor nyomatékosan felhívja az állattartók figyelmét a megelőzés és a védekezés fontosságára.
A Nébih a már eddig is folyamatosan közzétett napi információk mellett tájékoztató kiadvánnyal segíti az állattartókat, hogy megelőzzék a vírus terjedését, és időben felismerjék a betegség tüneteit. Az RSZKF egy rendkívül fertőző betegség, amely a párosujjú patás állatokat – elsősorban a szarvasmarhát, a sertést, a juhot, a kecskét, valamint több vadon élő fajt (őz, vaddisznó) – érinti. A vírus leggyakrabban közvetlen érintkezéssel – élőállatok közötti fertőzéssel – terjed. A betegség azonban közvetett módon is tovább vihető, például állati termékekkel (kezeletlen nyers tejjel) vagy fertőzött takarmánnyal. Emellett terjesztésében szerepet játszhatnak eszközök, az állatok közelében dolgozó személyek (ruházaton, lábbelin, járművön, állatorvosi eszközökön keresztül), vagy akár a szél is.
Az alábbi tüneteket egyetlen állattartó se hagyja figyelmen kívül, ha akár egy állatán is észleli: étvágytalanság, depresszió, láz, sántaság, csökkent tejtermelés, nyáladzás, újszülöttek hirtelen elhullása, hólyagok és sebek (szájon, nyelven, tőgyön, lábvégeken). Juhok és kecskék esetében a tünetek gyakran enyhék, nehezebben észlelhetők.
Gyanú esetén, amennyiben a fenti tünetek bármelyike jelentkezik az állományban, az állattartó haladéktalanul értesítse az ellátó állatorvost, illetve a járási hivatal állategészségügyi osztályát, vagy a hívja a Nébih Zöldszámát: +36 80 263 244. Fontos, hogy az állattartók szigorúan és következetesen betartsanak minden állategészségügyi szabályt és járványvédelmi előírást, így csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek a jelenléte elengedhetetlen. Minden be- és kihajtó járművet alaposan fertőtlenítsenek, tisztán tartott munkaruhát és lábbelit használjanak az állatok közelében. Az állatgondozáshoz használt eszközöket, gépeket rendszeresen tisztítsák, és ne adják kölcsön más telepre. Ne használjanak más gazdaságból származó takarmányt, almot vagy eszközt – ezek ne kerüljenek be a saját telepre. A telepet megfelelően kerítsék körbe, hogy megakadályozzák a vadon élő állatokkal való érintkezést.
Az aktuális járványhelyzetről, a védekezési lehetőségekről és a hatósági előírásokról naprakész információk a Nébih tematikus aloldalán a portal.nebih.gov.hu/rszkf oldalon olvashatók.
Hozzászólások (0)