adozona.hu
Pénztárgépcsere: lejár a határidő, ezt kell tenniük a vállalkozásoknak
//adozona.hu/altalanos/Penztargepcsere_seissen_az_igenylessel_itt__DL2G9G
Pénztárgépcsere: lejár a határidő, ezt kell tenniük a vállalkozásoknak
Február 17-én (hétfőn) éjfélkor lejár a határideje a pénztárgépek cseréjéhez igénybe vehető támogatás kérelmezésének – figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Az adóhatóság újabb fontos tudnivalókat tett közzé a pénztárgépek beszerzéséhez és a támogatás igényléséhez szükséges egyes fontos teendőkről.
Az utóbbi napokban beérkezett adózói kérdések, jelzések alapján az alábbi témakörökben fontos ismételten áttekintetni a legfontosabb tudnivalókat.
I. Határidők
Mint ismert, azok az üzemeltetők, melyek visszavont forgalmazási engedélyű (azaz A017 és A018-as forgalmazási engedélyszámú) pénztárgépre vonatkozó megrendeléssel rendelkeznek, avagy ilyen pénztárgépet már üzembe helyeztek náluk, támogatásra jogosultak annak érdekében, hogy ne szenvedjenek hátrányt a visszavont engedélyű gépekkel kapcsolatban teljesített kifizetéseik okán.
Nagyon fontos figyelni arra, hogy a támogatás igénylésére nyitva álló határidő 2014. február 17-én éjfélkor lejár! A 2014. február 17-e éjfélt követően benyújtott támogatási kérelmet a NAV érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.
A támogatás igénylésének feltételeiről és módjáról részletes tájékoztatást olvashat a NAV honlapján 2014. február 6-án közzétett tájékoztatóban /Tájékoztató a visszavont forgalmazási engedélyű pénztárgépekre kifizetett előleg (vételár) támogatás formájában történő kifizetéséről/, továbbá a 2014. február 11-én közzétett tájékoztatóban /Kiegészítés azon adózók részére, akiknek az eBEV-en történő nyilatkozattételre 2014. február 10-ig nem volt lehetősége/.
II. Az eBEV felületen leadott korábbi rendelések módosítása, törlése
Az új pénztárgépes rendeléskor kiemelten ügyelni kell arra, hogy a vállalkozás arra a pénztárgépre adja le a megrendelését, amelyre ténylegesen szüksége van. Több adózó jelezte a támogatási nyilatkozat kapcsán, hogy a nyilatkozat kitöltésével egyidejűleg rossz pénztárgépet rendelt meg.
Amennyiben mégis fellép valamilyen hiba, akkor az alábbi a)-b) pontban szereplő lehetőségekkel élhetnek az érintettek:
a) Módosítás
Az eBEV szolgáltatáson keresztül leadott pénztárgép-megrendelések módosítására vonatkozóan a NAV internetes honlapján megtalálható „eBEV portál felhasználói leírás” tartalmaz információt az alábbiak szerint.
Az eBEV szolgáltatáson keresztül leadott megrendelés módosítására addig van lehetőség, ameddig a rendelést a rendszer nem küldi el a forgalmazó felé. A forgalmazó felé továbbított megrendelésekről a NAV naponta értesíti az üzemeltetőt, ebből következően az eBEV szolgáltatáson keresztül leadott megrendelés módosítására, kizárólag a megrendelés leadásának napján – a megrendelés adatainak a forgalmazó részére történő megküldéséig – van lehetőség.
b) A módosítási lehetőség megszűnését követően már csak törölni lehet a megrendelést.
A korábban leadott megrendelések törlésének igénye több okból is felmerülhet, így például téves rendelés miatt, vagy azért, mert az adózó mégis más gépet szeretne a korábban rendelt helyett.
Az adóhatóság felhívja a figyelmet, hogy a támogatási nyilatkozat kitöltésével egyidejűleg leadott megrendelés későbbi módosítása/törlése kihatással lehet magára a nyilatkozatra is (annak módosítása és törlése is megtörténik), ezért az I. pontban jelzett határidőt be kell tartani!
Az eBEV portálon leadott pénztárgép megrendelésének lépései
1. Az üzemeltetőnek fel kell vennie a kapcsolatot a megrendelt pénztárgép forgalmazójával a megrendelés lemondása érdekében.
A forgalmazók elérhetőségei tájékoztató jelleggel megtalálhatók az eBEV portálon a Rendelés előjegyzés/Pénztárgép rendelés menüpontban a Pénztárgép jellemzők összehasonlítása című táblázatban.
2. Az üzemeltetőnek be kell szereznie egy olyan dokumentumot, amely hitelt érdemlően tanúsítja és igazolja, hogy a forgalmazó tudomást szerzett az üzemeltető megrendelés lemondására vonatkozó szándékáról. A dokumentumból egyértelműen ki kell derülnie annak, hogy a lemondás melyik megrendelésre vonatkozik, továbbá tartalmaznia kell az üzemeltető elérhetőségét.
Ennek érdekében legalább az alábbi adatoknak kell szerepelnie a dokumentumon:
– üzemeltető adószáma
– üzemeltető neve
– üzemeltető telefonszáma
– törlési kérelemmel érintett üzembe helyezési kód
– megrendelt pénztárgép típusa
– megrendelt pénztárgép engedélyszáma
– megrendelés száma
– forgalmazó neve
– forgalmazó adószáma.
A lemondás igazolására szolgáló dokumentum akkor tekinthető hitelesnek és fogadható el, ha tartalmazza a fenti adatokat, valamint mind az üzemeltető, mind pedig a forgalmazó cégszerű aláírását.
3. A 2. pont szerinti dokumentum birtokában – kizárólag írásban benyújtva – személyesen, vagy postai úton kérhető a megrendelés törlése a NAV-tól.
Postai úton történő benyújtás esetén a kérelmet az üzemeltető székhelye szerint illetékes adóigazgatóságnak kell megküldeni, míg személyesen a NAV bármelyik központi ügyfélszolgálatán benyújtható a kérelem.
A lemondást igazoló dokumentum önmagában nem fogadható el, ha az nem tartalmazza az üzemeltető törlésre irányuló kifejezett kérelmét. Ugyancsak nem fogadható el a törlési kérelem önmagában, ha ahhoz nincs csatolva forgalmazói igazolás.
4. A törlést követően a NAV az üzemeltető – amennyiben képviselő útján jár el, úgy képviselője – Ügyfélkapu tárhelyére értesítést küld a megrendelés törléséről. Ezt követően lehetőség van az adott üzembe helyezési kód felhasználásával új megrendelést leadni.
Nagyon fontos tudni a következőt: az internetes felületen leadott megrendelés törlésére egy üzembe helyezési kódhoz kapcsolódóan csak és kizárólag egy esetben van lehetőség. Amennyiben ugyanazzal az üzembe helyezési kóddal új megrendelést ad le a vállalkozás, úgy azt ismételten már nem lesz lehetőség törölni.
Arra is oda kell figyelni, hogy egy már leadott megrendelés törlése nem mentesíti a pénztárgép használatára kötelezett adózót az alól, hogy a jogszabályban előírt megrendeléssel, szerződéssel rendelkezzen.
Hozzászólások (0)