GDP-csökkenésre számítanak az idén a vezető német gazdaságkutató intézetek

  • MTI

Szerény gyarapodásból csekély veszteségre módosították idei német bruttó hazai termék (GDP) előrejelzésüket csütörtökön publikált közös őszi prognózisukban a vezető német gazdaságkutató intézetek.

Prognózisuk szerint 2024-ben várhatóan 0,1 százalékkal csökken, és így már a második egymást követő évben zsugorodik a németországi GDP. A márciusban kiadott tavaszi prognózisukban még 0,1 százalékos növekedést jeleztek előre.

 

Az új közös gazdasági prognózisukban 2025-re 1,4 százalékról 0,8 százalékra csökkentették GDP-növekedési előrejelzésüket, 2026-ra pedig 1,3 százalékos növekedést helyeztek kilátásba.

„A gyenge teljesítmény mellett strukturális változások is terhelik a német gazdaságot” – mondta Geraldine Dany-Knedlik, a berlini DIW gazdaságkutató intézet előrejelzési és gazdaságpolitikai vezetője. „A dekarbonizáció, a digitalizáció, a demográfiai változások és valószínűleg a kínai vállalatokkal fokozódó verseny is olyan strukturális alkalmazkodási folyamatokat indított el, amelyek visszafogják a német gazdaság növekedési kilátásait” – mutatott rá.

A DIW szerint „belátható időn belül” nem valószínű, hogy a gazdasági növekedés visszatér a koronavírus-járvány előtti trendhez.

A gazdaságkutató intézetek megítélése szerint elsősorban a feldolgozóipar került nagy nyomás alá. Versenyképességüket a magasabb energiaköltségek és a Kínából származó, kiváló minőségű ipari termékek növekvő konkurenciája szorítja hátrányba a világpiacokon. Hátrányos számukra az új megrendeléseknek a gyengülő világgazdaság miatt bekövetkezett hiánya is.

A feldolgozóipari teljesítmény gyengesége tükröződik vissza az új beruházások csökkenő volumenében is az intézetek meglátása szerint. A tartósan magas kamatszint és a nagy gazdasági és geopolitikai bizonytalanság valószínűleg mind a vállalati beruházásokat, mind a magánháztartások vásárlási hajlandóságát megterheli. „A magánháztartások egyre inkább a jövedelmüket teszik félre ahelyett, hogy új lakóépületekre vagy fogyasztási cikkekre költenének” – áll a jelentésben.

A német gazdasági teljesítmény makacs csökkenése már a munkaerőpiacon is érezteti a hatását. A munkanélküliségi ráta a kiadott prognózis szerint az idén és jövőre hat százalékra emelkedik a 2023-as 5,7 százalékról, amit várhatóan csak 2026-ban lesz csak lehetséges újra elérni. „A gazdasági pangás most már egyértelműbben érezteti hatását a munkaerőpiacon” – fogalmaz a jelentés.

Az enyhülés jeleit érzékelik az inflációs nyomás terén az intézetek közgazdászai. Eszerint az idén 2,2 százalékos áremelkedésre számítanak a tavalyi 5,9 százalék után. Az következő két évben pedig két százalékon stabilizálódhat az inflációs ráta.

A közös gazdasági előrejelzést az esseni RWI, a müncheni ifo, a kieli IfW, a hallei IWH és a berlini DIW állítja össze évente két alkalommal a kormány megbízásából. Az intézetek prognózisa szolgál a kormány gazdasági előrejelzéseinek az alapjául, amely viszont az adóbevételek becslésének az alapját képezi. A német kormány őszi gazdasági jelentése októberben esedékes. Tavaszi prognózisában a kormány 0,3 százalékra tette az idei német gazdasági növekedést, 2025-re pedig 1,0 százalékra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
hirdetés
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kata választása szüneteltetés alatt

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink