hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Napi Gazdaság: másképp kellene kivetni a biztosítási adót

  • MTI

Csak a befolyt díjra lenne érdemes kivetni a Széll Kálmán terv 2.0-ban szereplő új biztosítási adókat a biztosítók szerint, mivel a vagyonbiztosításoknál az ügyfél bármikor elállhat a biztosítási szerződéstől, például a díjfizetés elmaradásával - írja keddi számában a Napi Gazdaság.

A Széll Kálmán Terv 2.0 szerint a biztosítókra ez évtől a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) után járó 30 százalékos baleseti adó mellett a casco biztosításokra 15, a vagyon-, utas- és balesetbiztosításokra pedig 10 százalékos adót vetnének ki.

A kgfb-hez hozzácsapott 30 százalékos baleseti adót most nem a befolyt, hanem a kiírt díjra fizetik be - lényegében előre -, sok esetben időközben törölt szerződések után is. A biztosítók szerint a kgfb esetében még fenntartható a kiírt díjra történő adófizetés, hiszen a biztosítás kötelező jellege miatt legfeljebb a forgalomból kivont autók esetében nincs biztosításkötési kötelezettsége a tulajdonosnak. A többi biztosításnál azonban alapvetően más a helyzet, hiszen ezeknél az ügyfél minden további indoklás nélkül elállhat a biztosítástól. Különösen igaz ez a vagyonbiztosításokra, ahol a vegyes vagy befektetési életbiztosításokkal ellentétben nem képződik olyan pénzösszeg, amin a szerződés lezárultával meg kellene osztoznia a biztosítónak és az ügyfélnek.

Ilyen körülmények között nem lenne ésszerű, ha az ajánlat vagy a díjbekérő kipostázásával párhuzamosan meg is kellene fizetni az új adókat. A befolyt díjon alapuló megoldás lényegesen egyszerűbb és olcsóbb, mert lényegesen kisebb adminisztrációval jár mindkét - biztosítói és kincstári - oldalon - írja a lap.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink