hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi kell a közhasznúsághoz? Itt a lista a feltételekről

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A 2014. évi beszámoló elfogadása és közzététele lehetőséget ad azon szervezetek számára, amelyek jogosultak közhasznú jogállás szerzésére, hogy a 2013-2014. évi beszámolóik adatai alapján megvizsgálják, megfelelnek-e a közhasznúsági kritériumoknak, és, ha megfelelnek, továbbá szándékuk a közhasznú jogállás megszerzése, akkor megtegyék az ehhez szükséges lépéseket.

Közhasznú jogállást szerezhet a civil szervezetek közül az alapítvány és az egyesület, továbbá a civil szervezetnek nem minősülő jogi személyek közül a nonprfit gazdasági társaság, a vízitársulat, a szociális szövetkezet, a felsőoktatási intézmény, az európai területi társulás, illetve a köztestület, ha a létesítéséről szóló törvény ezt lehetővé teszi. (Nem térünk ki arra, amikor kérelem nélkül, jogszabály alapján minősül egy szervezet közhasznúnak).

Egyesület, alapítvány kezdeményezése

A kérelmet az Országos Bírósági Hivatal (OBH) által rendszeresített és a honlapján közzétett nyomtatványon az OBH-hoz kell benyújtani, követve – a honlapon ugyancsak elérhető – kitöltési útmutató előírását. Fontos, hogy a kötelezően csatolandó iratokat a kérelemhez mellékeljék, továbbá ahol a nyomtatvány kódtárra hivatkozik, ott a kitöltési útmutatóban megadott kódot tüntessék fel. Például, ha a szervezet képviselője ügyvéd, akkor a képviselő típusa kódtárhoz 1-et kell beírni.

A kérelemhez csatolt mellékleteket csak kódtármegjelöléssel kell az űrlapon jelezni. Például, ha a kérelemhez csatolták a vezető tisztségviselő(k) nyilatkozatát, hogy nem esik/esnek az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvényben (Ectv.) meghatározott kizáró ok alá, továbbá a korábbi két év beszámolóját, a képviseleti jog igazolását és a létesítő okirat módosítását (egységes szerkezetben), akkor az űrlapon 1-es, 2-es, 3-as, 4-es kódot kell a mellékletek felsorolására szolgáló sorban szerepeltetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a közhasznú nyilvántartásba vétel feltételeit.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink