hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megsínyli a Brexitet a brit gazdaság

  • adozona.hu

Veszített lendületéből a brit gazdaság az októberrel végződött három hónapban: kevesebb autót adtak el és gyárak álltak le a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok miatti gyengébb kereslet hatására.

A brit statisztikai hivatal adatai szerint augusztus-októberben 0,4 százalékra lassult a bruttó hazai termék (GDP) növekedése az előző három hónappal összevetve, jelentősen mérséklődött a július-szeptemberben mért 0,6 százalékhoz képest.

Októberben 1,5 százalékon stagnált az éves összevetésű GDP-növekedés, havi szinten pedig 0,1 százalékos bővülést mértek. Az ipari termelés 1 százalékkal csökkent tavaly októberhez képest, ami 2016 márciusa óta a legnagyobb visszaesést jelenti.

Az árukereskedelmi mérleg októberben a vártnál nagyobb, 11,8 milliárd fontos hiánnyal zárt, míg a harmadik negyedév külkereskedelmi mérlegének hiányát 2,9 milliárd fontról 9,8 milliárd fontra rontotta a statisztikai hivatal a felülvizsgálat során.

"A legfrissebb GDP-adat újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok, valamint a fogyasztókra és vállalatokra nehezedő jelentős költségnyomások ártanak a brit gazdaságnak" – mutatott rá Suren Thiru, a brit kereskedelmi kamara vezető közgazdásza.

A piacok nem nagyon reagáltak az adatokra, mivel a befektetők a Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnését (Brexit) szabályozó feltételrendszert rögzítő megállapodás körüli huzavonára figyelnek.

Theresa May brit miniszterelnök szóvivője közölte: a terveknek megfelelően megtartják kedd este az alsóházi szavazást a megállapodásról. Nem megerősített médiaértesülések szerint azonban a kormány mégis a szavazás elhalasztásáról döntött.

Ha a miniszterelnök elveszíti a szavazást, több lehetőség marad, kezdve a szabályozatlan kilépéstől, amelynek következményeként Nagy-Britannia kiesik az egységes piacról, az új parlamenti választások kiírásán keresztül egy, az uniós tagságról tartandó második népszavazásig.

A brit gazdaság növekedése a 2016 júniusában tartott első népszavazás óta lassan és fokozatosan lassul. Két éve még a világ hét legfejlettebb országa között az elsők között volt a növekedési ütem, mostanra azonban Japánnal és Olaszországgal verseng a sereghajtó szerepéért.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

K+F költségek

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink