adozona.hu
Kinek jár, és kinek nem munkába járási költségtérítés?
//adozona.hu/altalanos/Kinek_jar_es_kinek_nem_munkaba_jarasi_kolts_N42ZJS
Kinek jár, és kinek nem munkába járási költségtérítés?
Meglehetősen ellentmondásosak a munkába járás miatti költségek viselésére vonatkozó előírások. Ha például valaki Budapesten, a XI. kerület kamaraerdei határszélén lakik, és a fővárosban dolgozik, nem jogosult utazási költségtérítésre. Ha viszont valaki ugyanahhoz a céghez az utca másik oldaláról, a Budaörshöz tartozó részről jár be, neki már jár ilyen juttatás. És ez fordítva is igaz, ha a budaörsi Budaörsön dolgozik, nem jogosult költségtérítésre, miközben a kamaraerdei igen, ha budaörsi cég alkalmazza. Összefoglaltuk, kinek jár, és kinek nem munkába járási költségtérítés.
A munka törvénykönyve (Mt.) nem tartalmaz tételes rendelkezést arra, hogy a munkáltatónak a munkavállaló munkába járással kapcsolatban felmerülő minden költségét meg kellene térítenie, de azt előírja, hogy a munkáltató köteles a munkavállalónak azt a költségét megtéríteni, amely a munkaviszony teljesítésével indokoltan merült fel. Ezzel összefüggésben felhatalmazza a kormányt, hogy rendeletben állapítsa meg a munkavállaló munkaviszonnyal összefüggő költségeinek megtérítésére vonatkozó szabályokat. Ebből az következne, hogy a munkaviszonyban foglalkoztatottak esetében a lakóhelyről a munkahelyre való eljutás miatt igazoltan felmerülő költséget a munkáltatónak kellene viselnie.
Ehhez képest a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) kormányrendelet a munkába járás költségének kötelező megtérítését csak abban az esetben írja elő, ha a magánszemély lakóhelye és munkahelye nem azonos helységben van. Ugyanis a kormányrendelet szerint a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás és hazautazás minősül munkába járásnak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben kiderül, kinek, milyen utazási költségtérítést adhat adómentesen, illetve kedvezményes adózási feltételek mellett a munkáltató.
Hozzászólások (0)